Jak účtovat/Jak účtovat o inventarizačních rozdílech u zásob?
Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50% končí za:
dnů
hod.
min.
Akce -50 %

Jak účtovat o inventarizačních rozdílech u zásob?

Video lekce včetně praktické ukázky v Money S3
Seyfor, a. s.
20. 11. 2023
Doba čtení1 minuta čtení
Líbilo se1
Video lekce včetně praktické ukázky v Money S3

Obsah

  Inventarizace představuje nedílnou součást uzávěrkových operací v účetnictví. Známe základní operace spojené s inventarizací zásob dle českých účetních předpisů? V tomto článku se podíváme na stručné účtování inventarizačních rozdílů.

  Jak na účtování inventarizačních přebytků zásob 

  V případě, že výsledkem inventarizace, tj. porovnání stavu dle inventury se stavem dle skladních karet, je inventarizační přebytek (stav skutečný je vyšší než stav dle skladové evidence), proúčtujeme tento rozdíl účetním zápisem: MD účet 112 – Materiál na skladě, resp. 132 – Zboží na skladě / D účet 648 – Ostatní provozní výnosy.

  Ocenění inventarizačních přebytků zásob se provede na úrovni reprodukční pořizovací ceny, tj. ceny, za kterou by byly zásoby pořízeny v době, kdy se o nich účtuje.

  Jak na účtování inventarizační manka 

  V případě, že výsledkem inventarizace, tj. porovnání stavu dle inventury se stavem dle skladních karet, je inventarizační manko (stav skutečný je nižší než stav dle skladové evidence), proúčtujeme tento rozdíl účetním zápisem: MD účet 549 – Manka, škody, krádeže / D účet 112 – Materiál na skladě, resp. 132 – Zboží na skladě.

  Ocenění inventarizačních mank zásob se provede dle zvolené metodiky oceňování zásob při vyřazení, tj. v historickém ocenění, metodou „first-in, first-out (FIFO)“, na úrovni váženého aritmetického průměru proměnlivého či periodického, případně dle systému pevné skladové ceny.

  Ukázka tiskové sestavy Skladová karta k zásobě „Brusle lední“. V tiskové sestavě vidíme seznam pohybů pro inventarizaci.
  Ukázka tiskové sestavy Skladová karta k zásobě „Brusle lední“. V tiskové sestavě vidíme seznam pohybů pro inventarizaci.

  Video – Jak účtovat o inventarizačních rozdílech u zásob?

  Závěr

  Výsledkem procesu inventarizace je v ideálním případě nulový rozdíl mezi stavem zásob materiálu a zboží dle inventury a stavem dle skladové evidence. Pokud je však stav zásob dle inventury vyšší než stav dle skladové evidence, jedná se o inventarizační přebytek, který se účtuje ve prospěch účetních výnosů. Pokud je stav zásob dle inventury nižší než stav dle skladové evidence, jedná se o inventarizační manko, které se účtuje na vrub účetních nákladů. 


  Zdroje / reference:

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Money S3 v akci se slevou 50%
  Zjistit více
  Akce -50%
  platí pouze
  do 2.8.2024
  Money S3 -50%
  Zavřít reklamu
  Money S3 v akci se slevou 50%
  Akce platí pouze do 31.7.2023.