Mzdy a personalistika / Motivace a benefity/Stravenky pro zaměstnance jsou výhodné: kdy má na ně nárok a jak je danit?
Objevte i vy
nová online
školení
Vybrat školení

Stravenky pro zaměstnance jsou výhodné: kdy má na ně nárok a jak je danit?

Stravenky pro zaměstnance jsou výhodné: kdy má na ně nárok a jak je danit?
Seyfor, a. s.
10. 02. 2023
Doba čtení4 minuty čtení
Líbilo se26
Stravenky pro zaměstnance jsou výhodné: kdy má na ně nárok a jak je danit?

Obsah

    V roce 2023 vychází nejvýhodněji stravenka v hodnotě 194 korun. Kde se tato částka vzala, proč je to víc než loni a jak zjistíte, co si vaše firma může odečíst z daní, jsme sepsali v článku.

    Toto téma bylo od roku 2021 legislativně upraveno a byl zaveden tzv. stravenkový paušál.

    Stravenky jsou oblíbený benefit, který má v České republice 49 % zaměstnanců. Jde o nepeněžní část mzdy, kterou si zaměstnavatel může dát do nákladů a zaměstnanec z ní neplatí daně ani odvody na zdravotní či sociální pojištění. Z klasických papírových poukázek přechází zaměstnavatelé v posledních letech na čipové karty, kam posílají peníze.

    Stravenka vs. stravné

    Pro pochopení problematiky stravenek je nutné rozumět pojmu stravné. Stravné je ze zákona povinná cestovní náhrada. To znamená, že když zaměstnanec jede na služební cestu, zaměstnavatel mu musí v rámci cestovních náhrad proplatit stravné.

    Výše stravného závisí na délce služební cesty nebo na tom, zda zaměstnanec pracuje v soukromé či veřejné sféře. Určuje ji Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR ve vyhlášce, která při pracovní cestě o délce 5 až 12 hodin pro rok 2023 udává stravné ve výši:

    • nejméně 129 Kč pro soukromý sektor
    • a 129 až 153 Kč pro veřejný sektor na den.

    Proč jsou stravenky výhodné a jak je spočítat

    Díky tomu, že stravenky nepodléhají na straně zaměstnance dani ani odvodům, jsou výhodné pro zaměstnavatele i zaměstnance. Zaměstnavatel díky stravenkám zaplatí za svého zaměstnance méně a ten zase dostane ve stravenkách více peněz, než kdyby mu zaměstnavatel hodnotu stravenek vyplácel v penězích, které je nutné danit.

    V praxi pro stravenku podle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZDP) platí, že:

    • zaměstnavatel hradí a může si do nákladů zahrnout až 55 % z její hodnoty,
    • nejvyšší daňově uznatelný náklad na jednu stravenku zároveň nesmí přesahovat 70 % z hodnoty stravného definovaného zákoníkem práce pro tuzemskou pracovní cestu v době trvání 5 až 12 hodin.

    Tyto hranice platí jen pro daňově uznatelné náklady. Zaměstnavatel klidně může zaměstnanci zaplatit i 100 % hodnoty stravenky, jen pro posouzení daňové uznatelnosti nákladů musí provést současně výše uvedené dva testy.

    Z pohledu pohledu daně z příjmů je proto pro zaměstnavatele nejvýhodnější uhradit 55 % ceny stravenky maximálně do výše 70 % stravného – v roce 2023 tak nejvýhodnější stravenka vychází na 194 Kč.

    Doplňte si mezery ve mzdách a personalistice

    Přihlaste se k několikadílnému e-mailovému seriálu a získejte to nejlepší z blogu Money.cz. info

    Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

    Kdy má zaměstnanec nárok na stravenky

    Aby mohl zaměstnavatel vůbec uvažovat o daňové uznatelnosti části hodnoty stravenky, musí zaměstnanec strávit v práci alespoň 3 hodiny za směnu definovanou zaměstnavatelem dle zákoníku práce. Pokud je v práci déle než 11 hodin, může mu zaměstnavatel přidělit dvě stravenky.

    Pokud je zaměstnanec nemocný nebo má dovolenou, nesplňuje podmínku alespoň 3-hodinové přítomnosti v práci, a proto mu stravenka nenáleží.

    Protože poskytování stravenek není zákonná povinnost, je na zaměstnavateli, aby si vytvořil své interní postupy pro přidělování stravenek. Platí ale, že například za mimořádnou práci přesčas nelze uplatnit stravenky jako daňově uznatelný náklad. Pokud má však zaměstnanec například o víkendu standardní směnu, může zaměstnavatel testovat stravenku na daňově uznatelný náklad z hlediska ZDP.

    A co když zaměstnanec vyrazí na služební cestu? Pokud zaměstnanci vzniká nárok na cestovní náhradu, nemůže být uplatněna stravenka.

    Jak danit provizi ze stravenek

    Kromě toho, že zaměstnavatel platí část hodnoty stravenky zaměstnanci, musí navíc uhradit i provizi poskytovateli stravenek. Ta je rovněž z 55 % daňově uznatelná. V roce 2013 o tom rozhodl Nejvyšší správní soud, podle kterého je provize součástí ceny jídla.

    Zprostředkovatelé stravenek: jak je vybrat

    Vybrat si podle ceníku zprostředkovatelů není snadné, protože běžně na internetu nevisí. Ceny provizí se určují individuálně například podle velikosti klienta, rychlosti dodání stravenek nebo počtu míst, kam poskytovatel stravenky dodává. Obvykle se ale provize pohybuje v řádu nižších jednotek procent nominální hodnoty stravenky.

    Stravenky v České republice poskytují:

    Firma Název stravenky Co slibují
    Up Česká republika Chèque Déjeuner Up Česká republika uvádí na štos stravenek jméno zaměstnance a na stravenky vloží logo zaměstnavatele.
    Sodexo Gastro Pass Nejrozšířenější stravenky v ČR, Sodexo navíc nabízí i více druhů poukazů jako třeba FlexiPass.
    Lidl Naše stravenka Zaměstnavatel neplatí ze stravenek žádné provize.
    Edenred Ticket Restaurant Edenred připraví personalizované obálky nadepsané jmény zaměstnanců, takže nehrozí záměna stravenek.
    GastroCard BANCIBO GastroCard je stravenková platební karta. Do 500 Kč platíte bezkontaktně, při vyšších částkách zadáváte PIN.
    Benefit Plus Benefit Management Ke stravenkové kartě Benefit Plus dostane zaměstnanec ještě jednu navíc, kterou může platit člen jeho rodiny.
    Gusto Karta CES ePlatby Kromě stravenek umožňuje Gusto Karta i příspěvky na volný čas či zdraví a slouží i jako karta s kapesným od rodičů pro děti.
    Benefitka Satispoll Benefitka je karta Mastercard, takže s ní bez problémů zaplatíte skoro všude.

    Byly informace v článku užitečné?

    Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

    Ano
    Ne
    Vyzkoušejte si účetní program Money S3

    Vyzkoušejte si účetní program
    Money S3

    Zdarma a se všemi funkcemi

    Objevte i vy
    nová online
    školení
    Vybrat školení
    Zavřít reklamu
    Objevte si vy nová online školení