Od tvůrců úspěšného účetního programu

Mzdy a personalistika / Motivace a benefity/Stravenky pro zaměstnance jsou výhodné: kdy má na ně nárok a jak je danit?

Stravenky pro zaměstnance jsou výhodné: kdy má na ně nárok a jak je danit?

Stravenky pro zaměstnance jsou výhodné: kdy má na ně nárok a jak je danit?
Stravenky pro zaměstnance jsou výhodné: kdy má na ně nárok a jak je danit?

V roce 2023 vychází nejvýhodněji stravenka v hodnotě 194 korun. Kde se tato částka vzala, proč je to víc než loni a jak zjistíte, co si vaše firma může odečíst z daní, jsme sepsali v článku.

Toto téma bylo od roku 2021 legislativně upraveno a byl zaveden tzv. stravenkový paušál. 

Obsah:


Stravenky jsou oblíbený benefit, který má v České republice 49 % zaměstnanců. Jde o nepeněžní část mzdy, kterou si zaměstnavatel může dát do nákladů a zaměstnanec z ní neplatí daně ani odvody na zdravotní či sociální pojištění. Z klasických papírových poukázek přechází zaměstnavatelé v posledních letech na čipové karty, kam posílají peníze.

Stravenka vs. stravné

Pro pochopení problematiky stravenek je nutné rozumět pojmu stravné. Stravné je ze zákona povinná cestovní náhrada. To znamená, že když zaměstnanec jede na služební cestu, zaměstnavatel mu musí v rámci cestovních náhrad proplatit stravné.

Výše stravného závisí na délce služební cesty nebo na tom, zda zaměstnanec pracuje v soukromé či veřejné sféře. Určuje ji ministerstvo práce a sociálních věcí ve vyhlášce, která při pracovní cestě o délce 5 až 12 hodin pro rok 2023 udává stravné ve výši:

  • nejméně 129 Kč pro soukromý sektor
  • a 129 až 153 Kč pro veřejný sektor na den.

Proč jsou stravenky výhodné a jak je spočítat

Díky tomu, že stravenky nepodléhají dani ani odvodům, jsou výhodné pro zaměstnavatele i zaměstnance. Zaměstnavatel díky stravenkám zaplatí za svého zaměstnance méně a ten zase dostane ve stravenkách více peněz, než kdyby mu zaměstnavatel hodnotu stravenek vyplácel v penězích, které je nutné danit.

V praxi pro stravenku podle Zákona o daních z příjmů platí, že:

  • zaměstnavatel hradí a může si do nákladů zahrnout až 55 % z její hodnoty,
  • nejvyšší daňově uznatelný náklad na jednu stravenku zároveň nesmí přesahovat 70 % ze stanovené výše stravného.

Tyto hranice platí jen pro daňově uznatelné náklady. Zaměstnavatel klidně může zaměstnanci zaplatit i 100 % hodnoty stravenky, jen si pak 45 % z této částky nemůže odečíst jako daňově uznatelný náklad. Jinými slovy, jakákoliv částka navíc je již daňově neuznatelná.

Z pohledu daní je proto je proto pro zaměstnavatele nejvýhodnější uhradit 55 % ceny stravenky maximálně do výše 70 % stravného – v roce 2023 tak nejvýhodnější stravenka vychází na 194 Kč.

Zajistěte si vždy aktuální novinky ze světa mezd a personalistiky

Zadejte váš e-mail a naše tipy z oblasti mezd a personalistiky vám budou chodit přímo do e-mailu. info

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

Nejvýhodnější výše stravenky pro rok 2019

Nejvýhodnější 123korunová stravenka se skládá ze dvou částí:

  1. 55,35 Kč (tedy 45 %) částky si zaměstnanec platí sám
  2. 67,65 Kč (tedy 55 %) částky hradí zaměstnavatel.

123korunová stravenka obsahuje maximální možný příspěvek zaměstnavatele, který si může odečíst z daní. Pokud by zaměstnavatel vydával stravenku v hodnotě například 124 korun, už by si nemohl z daní odečíst plných 55 %. 55 % z 124 totiž vychází na 68,2 Kč a tato částka už je v rozporu s druhou podmínkou pro stravenky, která stanovuje, že částka nesmí přesáhnout 67,9 Kč. V praxi by to znamenalo, že by si zaměstnavatel mohl do daňově uznatelných nákladů dát jen 54 % z hodnoty stravenky.

Příklad:

Pokud u vás ve firmě chcete zaměstnance odměnit novým bonusem a rozhodnete se pro 100korunové stravenky, potom:

  • 55 Kč hradí zaměstnavatel a může si tuto částku odečíst z daní. Je to 55 % ceny stravenky a navíc částka splňuje i druhou podmínku – nepřesahuje 70 % ze stanovené výše stravného.
  • 45 Kč si zaměstnanec hradí sám – zaměstnavatel mu obvykle tuto částku strhne ještě před odesláním výplaty na účet.

Kdy má zaměstnanec nárok na stravenky

Aby si zaměstnavatel mohl odečíst z daní 55 % ze stravenky, musí zaměstnanec strávit v práci alespoň 3 hodiny v den, za který dostane stravenku. Pokud je v práci déle než 11 hodin, může mu zaměstnavatel přidělit dvě stravenky a odečíst si z obou příslušných 55 %.

Pokud je zaměstnanec nemocný nebo má dovolenou, nesplňuje podmínku alespoň 3hodinové přítomnosti v práci, a proto mu stravenka nenáleží.

Protože poskytování stravenek není zákonná povinnost, je na zaměstnavateli, aby si vytvořil své interní postupy pro přidělování stravenek. Platí ale, že například za mimořádnou práci přesčas nelze uplatnit stravenky jako daňově uznatelný náklad. Pokud má však zaměstnanec například o víkendu standardní směnu, stravenku si již zaměstnavatel vykáže jako daňově uznatelný náklad.

A co když zaměstnanec vyrazí na služební cestu? Ze zákona mu zaměstnavatel musí zaplatit stravné. K tomu volitelně může přidat i stravenku, ale z ní si pak již nemůže odečíst 55 % jako daňově uznatelný náklad.

Jak danit provizi ze stravenek

Kromě toho, že zaměstnavatel platí část hodnoty stravenky zaměstnanci, musí navíc uhradit i provizi poskytovateli stravenek. Ta je rovněž z 55 % daňově uznatelná. V roce 2013 o tom rozhodl Nejvyšší správní soud, podle kterého je provize součástí ceny jídla.

Zprostředkovatelé stravenek: jak je vybrat

Vybrat si podle ceníku zprostředkovatelů není snadné, protože běžně na internetu nevisí. Ceny provizí se určují individuálně například podle velikosti klienta, rychlosti dodání stravenek nebo počtu míst, kam poskytovatel stravenky dodává. Obvykle se ale provize pohybuje v řádu nižších jednotek procent nominální hodnoty stravenky.

Stravenky v České republice poskytují:

Firma Název stravenky Co slibují
Up Česká republika Chèque Déjeuner Up Česká republika uvádí na štos stravenek jméno zaměstnance a na stravenky vloží logo zaměstnavatele.
Sodexo Gastro Pass Nejrozšířenější stravenky v ČR, Sodexo navíc nabízí i více druhů poukazů jako třeba FlexiPass.
Lidl Naše stravenka Zaměstnavatel neplatí ze stravenek žádné provize.
Edenred Ticket Restaurant Edenred připraví personalizované obálky nadepsané jmény zaměstnanců, takže nehrozí záměna stravenek.
GastroCard BANCIBO GastroCard je stravenková platební karta. Do 500 Kč platíte bezkontaktně, při vyšších částkách zadáváte PIN.
Benefit Plus Benefit Management Ke stravenkové kartě Benefit Plus dostane zaměstnanec ještě jednu navíc, kterou může platit člen jeho rodiny.
Gusto Karta CES ePlatby Kromě stravenek umožňuje Gusto Karta i příspěvky na volný čas či zdraví a slouží i jako karta s kapesným od rodičů pro děti.
Benefitka Satispoll Benefitka je karta Mastercard, takže s ní bez problémů zaplatíte skoro všude.

Aktuální je v roce 2019 stravenková novela. Ta by měla změnit stravenkový byznys od základů – pokud novela projde, bude možné nezdaněný příspěvek na stravování přidat rovnou ke mzdě a tím se zbavit provize pro poskytovatele stravenek. Více si přečtete v tomto článku.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne

Sledujte podobné články na naší

Facebookové stránce
Nejbližší webináře

Legislativní novinky pro účetní
a podnikatele.

Spokojení nebo zdarma
Ukázat všechny