Podnikání / Rozvoj podnikání/7 rad, jak si on-line prověříte solventnost obchodního partnera
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

7 rad, jak si on-line prověříte solventnost obchodního partnera

7 rad, jak si on-line prověříte solventnost obchodního partnera
Seyfor, a. s.
20. 11. 2020
Doba čtení4 minuty čtení
Líbilo se4
7 rad, jak si on-line prověříte solventnost obchodního partnera

Obsah

    Trocha ostražitost na začátku vás uchrání od případných problémů v budoucnosti. Díky internetu totiž existuje několik rychlých způsobů, jak si „proklepnete“ solventnost potenciálních obchodních partnerů.

    Díky prověrce například zvyšujete šanci, že:

    • neuzavřete obchod s klientem, který vám nezaplatí,
    • nebudete muset ručit za DPH, které měl odvést dodavatel,
    • nebudete obchodovat s podezřelou firmou, jejíž jednatel je bezdomovec.

    V následujících registrech si vyhledáte potřebné informace.

    1. Registr plátců DPH

    Pokud jste plátci DPH a obchodujete s jiným plátcem, vždy se ujistěte, že váš obchodní partner patří mezi spolehlivé plátce DPH.

    Status nespolehlivého plátce dostanou ti, kteří například:

    • dluží státu na DPH více než půl milionu korun,
    • jsou zapojení do podezřelých obchodů
    • nebo jim stát neuznal nárok na odpočet DPH o více než půl milionu korun.

    Jestliže byste s tímto partnerem obchodovali a on by neodvedl státu DPH, za odvod ručíte vy jako odběratel. Stát bude DPH žádat od vás a ve výsledku ho zaplatíte dvakrát.

    Status obchodního partnera si zdarma ověříte v registru plátců DPH.

    2. Účet v registru plátců DPH

    Také si pohlídejte, abyste obchodnímu partnerovi platili pouze na bankovní účet, který má uvedený v registru plátců DPH. Pokud platíte na jiný účet či zahraniční účet, vystavujete se také riziku ručení za DPH.

    3. Insolvenční rejstřík

    Dále si zkontrolujte, jestli nový dodavatel či odběratel není v insolvenci (v úpadku). Stačí zadat jeho údaje do veřejného insolvenčního rejstříku.

    4. Evidence exekucí

    Užitečným nástrojem je také Centrální evidence exekucí, kterou spravuje Exekutorská komora. Tento rejstřík je ale zpoplatněný. Za každou osobu či firmu, kterou si v něm chcete vyhledat, zaplatíte 60 korun – a to i v případě, že váš obchodní partner žádnou exekuci nemá.

    Odebírejte tipy pro začínající podnikatele

    Zadejte váš e-mail a získejte účetní a daňové tipy pro začátek vašeho podnikání. info

    Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

    5. Výroční zpráva

    Firmy mají povinnost zveřejnit účetní závěrku nebo výroční zprávu ve Sbírce listin u příslušného rejstříkového soudu. Ke všem dokumentům se dostanete elektronicky a zdarma.

    V obchodním rejstříku si vyhledáte danou firmu a kliknete na odkaz Sbírka listin. Z účetních výkazů zjistíte, jak se společnosti vedlo v předcházejících letech.

    Nevýhodou je, že mnoho firem povinnost zveřejnit závěrku ignoruje, takže dokumenty vašeho obchodního partnera mohou chybět.

    6. Registr Solus

    Velmi spolehlivým zdrojem je placený registr Solus. V něm sdílí svá data o dlužnících například banky, telefonní operátoři a distributoři energií. Ti potom z registru sami čerpají údaje, na základě kterých se rozhodují, s kým uzavřou smlouvu.

    7. Data z obchodního a živnostenského rejstříku

    Jestliže obchodujete s firmou či OSVČ, kteří podnikání zahájili teprve nedávno, v insolvenčním rejstříku ani evidenci exekucí nenajdete relevantní údaje. Stejně tak bude chybět závěrka či výroční zpráva.

    V této situaci si prověřte alespoň adresy. Do vyhledávače zadejte adresu sídla firmy + virtuální sídlo“ . Díky tomu zjistíte, jestli na dané adrese sídlí společnost, která nabízí zřízení virtuálního sídla. To samo o sobě neznamená nic špatného. Je to však signál, že byste měli v prověřování pokračovat.

    V obchodním rejstříku si vyhledejte firmu a klikněte na Úplný výpis. Zobrazí se vám veškeré informace včetně jména a adresy jednatele. Adresu napište do vyhledávače a připojte „úřad“. Tím zjistíte, jestli na daném místě nesídlí obecní či městský úřad.

    Pokud má jednatel trvalé bydliště na úřadě, je bezdomovcem a pravděpodobně figuruje jako nastrčený „bílý kůň“. Takovému obchodu se raději vyhněte, koukají z toho jen problémy.

    U OSVČ najdete jejich adresu v živnostenském rejstříku.

    Jestliže chcete vidět informace o firmě, klikněte v obchodním rejstříku dole na Úplný výpis. Pokud vás zajímá účetní závěrka, vyberte dole Sbírka listin.

    Jak si prověření OSVČ či firmy urychlit

    „Proklepnutí“ partnerů ve výše uvedených rejstřících sice chvíli trvá, ale vyplatí se. Navíc pokud používáte účetní systém, vše si urychlíte.

    Například účetní program Money S3 automaticky prověřuje každý kontakt, který přidáváte do softwaru pro evidenci kontaktů. Vyplníte IČ a všechny potřebné údaje si Money S3 stáhne z rejstříku ARES včetně čísel účtů. Hned vidíte, jestli je kontakt spolehlivým plátcem DPH a jaké účty má zveřejněné.

    Účetní program status nespolehlivého plátce DPH následně ověřuje pokaždé, když účtujete přijatou fakturu nebo podáváte kontrolní hlášení.

    Další pomůckou je takzvaný semafor. V Money S3 u svých obchodních partnerů vidíte zelenou, oranžovou nebo červenou barvu. Když je zelená, partner je bezproblémový. Pokud naskočí jiná barva, zpozorněte.

    Účetní program tyto indikátory přebírá z databáze Cribis a CreditCheck. Jestliže chcete v případě varovných barev vidět bližší informace, jsou dostupné ve výše uvedených databázích. Jen počítejte s tím, že za informace musíte zaplatit.

    Byly informace v článku užitečné?

    Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

    Ano
    Ne
    Vyzkoušejte si účetní program Money S3

    Vyzkoušejte si účetní program
    Money S3

    Zdarma a se všemi funkcemi

    Propojte své účetnictví s podnikáním
    Přidejte se k 20 000 uživatelům.
    Vyzkoušet zdarma
    Zavřít reklamu
    Propojte své účetnictví s podnikáním
    Přidejte se k 20 000 uživatelům.