Podnikání / Zpravodajství/[Červen 2025] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Červen 2025] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Červen 2025] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
Dnes
Doba čtení4 minuty čtení
Líbilo se5
[Červen 2025] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Obsah

    Daňové odpočty na výzkum a vývoj budou dostupnější, zaměstnavatelé budou povinně přispívat na penzi zaměstnancům s náročnou profesí a zájem o letní brigády i letos klesá. To jsou některé novinky, které přinesl poslední měsíc. Podívejte se na ně.

    Firmy budou povinně přispívat na penzi některým zaměstnancům

    Sněmovna schválila návrh zákona o povinném příspěvku na spoření na stáří, který by měl umožnit dřívější odchod do penze pro zaměstnance v náročných profesích. Týká se to konkrétně pracovníků v rizikových pracovních podmínkách kategorie III, tedy těch, kteří čelí velké fyzické zátěži, vibracím nebo extrémním teplotám. Jak informuje web Měšec.cz, zaměstnavatelé budou postupně zvyšovat platby na důchodové pojištění, čímž „předplatí“ svým zaměstnancům možnost dřívějšího odchodu do penze bez penalizace za předčasnost.

    Podle Advokátního deníku budou zaměstnavatelé povinni přispívat 4 % z vyměřovacího základu již po třech odpracovaných směnách. Zaměstnavatelé budou muset informovat své pracovníky o nároku na tento příspěvek, a ti se následně musí rozhodnout, zda spoření chtějí. Pokud ano, od příštího měsíce začnou dostávat příspěvky.

    Nový zákon by měl vstoupit v platnost v lednu 2026 a týká se zhruba 108 tisíc pracovníků, kteří splňují požadavky na zařazení do dané kategorie.

    Firmy nabízejí stále méně brigád, klesá i počet zájemců o letní práci

    Legislativní změny týkající se práce na dohodu vedly k výraznému poklesu poptávky po brigádnících. Díky těmto změnám mají brigádníci nyní podobné pracovní podmínky jako stálí zaměstnanci, což pro zaměstnavatele znamená více nákladů i administrativy. Jak uvádí web Businessinfo.cz, ještě v roce 2023 nabídka letních brigád převyšovala poptávku, ale v roce 2024 už byla situace opačná a letošní čísla jsou podobná těm loňským. Počet nabízených brigád klesá po celé České republice.

    Ačkoli v letním měsících počet nabízených brigád roste, oproti loňsku je stále méně vypsaných pozic. Podle dat z aplikace Práce za rohem bylo loni v květnu k dispozici 3 280 brigád, zatímco letos to bylo pouze 3 116. Jak uvádí iDnes.cz, zájem o brigády stagnuje, a to i přesto, že od letošního roku mohou brigádníci pracovat už od 14 let.

    Průmyslová výroba v Evropě klesá, v Česku naopak roste

    Dubnová čísla českého průmyslu příjemně překvapila. V Evropské unii došlo v dubnu k meziměsíčnímu poklesu průmyslové výroby o 1,8 %, po březnovém nárůstu o 1,9 %. Podle údajů, které zveřejnil statistický úřad Eurostat, však v České republice meziměsíčně průmyslová produkce vzrostla o 0,8 %, což je zrychlení oproti březnovému tempu 0,5 %. Jak informuje Patria.cz, český průmysl tak vykazuje pozitivní trend.

    Meziroční růst produkce byl opět nejvíce podporován výrobou elektřiny, následovanou produkcí potravin a elektrických zařízení. Podle Businessinfo.cz se meziročně dařilo zejména sektoru těžby a úpravy uhlí (+21,2 %) a výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla (+14,4 %). Naopak pokles zaznamenaly některé sektory, jako ostatní těžba a dobývání (-10,4 %) či výroba oděvů (-7,3 %).

    Daňové odpočty za výzkum a vývoj budou výhodnější a dostupnější

    Poslanci schválili v závěrečném čtení legislativní návrh, jehož cílem je rozšířit přístup k daňovému odpočtu na výzkum a vývoj pro širší okruh poplatníků a zároveň snížit administrativní zátěž pro podnikatele. Jak vysvětluje web Businessinfo.cz, podle současné právní úpravy mohou poplatníci, kteří neuplatní rozpočet kvůli nízkému základu daně nebo daňové ztrátě, převést nevyužitý odpočet maximálně do tří následujících zdaňovacích období. Nově by však mohli tento odpočet využít až po dobu pěti let, což zlepší předvídatelnost daňového plánování.

    Web Věda a výzkum vysvětluje další novinky. Návrh zvyšuje podporu výdajů na výzkum a vývoj – podniky budou moci uplatnit náklady na výzkum a vývoj až do výše 50 milionů korun v hodnotě 150 % jako daňově uznatelný odpočet. Výdaje nad tuto částku budou i nadále podporovány v plné výši, tedy 100 %. Další změnou je zjednodušení projektové dokumentace. Nově už nebude nutné uvádět údaje o kvalifikaci osob, které se podílejí na výzkumných projektech, ani informace o formě jejich pracovního poměru.

    Počet insolvencí v Česku roste

    Počet firemních insolvencí v České republice v roce 2024 vzrostl o 5 %, což znamená celkem 686 případů. Nejvíce krachovaly firmy v sektorech obchodu, výroby a stavebnictví, přičemž největší počet insolvencí zaznamenaly soudy v Praze (318), následovaly Jihomoravský a Moravskoslezský kraj. Jak uvádí web Businessinfo.cz, tento trend ukazuje na zvyšující se ekonomické problémy v těchto oblastech a odvětvích.

    Růst insolvencí je patrný také v dalších zemích střední a východní Evropy, jak potvrzují nově zveřejněná data od firmy Coface. Nejvýrazněji tento trend postihl Slovinsko (+32 %), Lotyšsko (+25 %), Estonsko (+10 %) a Chorvatsko (+7 %), kde k nárůstu došlo kvůli slabé domácí poptávce, rostoucím nákladům a strukturálním problémům, zejména v sektorech stavebnictví a obchodu.

    Byly informace v článku užitečné?

    Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

    Ano
    Ne
    Vyzkoušejte si účetní program Money S3

    Vyzkoušejte si účetní program
    Money S3

    Zdarma a se všemi funkcemi

    Propojte své účetnictví s podnikáním
    Přidejte se k 20 000 uživatelům.
    Vyzkoušet zdarma
    Zavřít reklamu
    Propojte své účetnictví s podnikáním
    Přidejte se k 20 000 uživatelům.