Podnikání / Zpravodajství/[Červenec 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50% končí za:
dnů
hod.
min.
Akce -50 %

[Červenec 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Červenec 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
01. 08. 2016
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Červenec 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Červenec přinesl několik novinek týkajících se kontrolního hlášení a také důležitých informací pro zaměstnavatele. Poroste minimální mzda a zjednoduší se zaměstnávání ukrajinských specialistů. Firmy tak budou mít větší šanci zaplnit volná pracovní místa.

MonthlyReport_Money_07

1. Vzroste minimální mzda

Premiér Bohuslav Sobotka slíbil, že od ledna 2017 vzroste minimální mzda. Otázkou však zůstává o kolik. Podle serveru iDnes.cz by si Sobotka přál navýšení na 11 000 Kč. Ministr financí Babiš a zaměstnavatelé požadují 10 600 Kč, odboráři 11 500 Kč a navíc kompenzaci pro mostecké horníky.

S návrhem na zvýšení minimální mzdy přišla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Pokud návrh projde, podnikatelům stoupnou náklady na platy a pojistné o 4,1 miliardy korun ročně. Současná výše minimální mzdy je 9 900 Kč, což je jedna z nejnižších v Evropské unii.

2. Vláda usnadní zaměstnávání ukrajinských specialistů

Ministerstvo průmyslu a obchodu zareagovalo na stížnosti firem ohledně příliš dlouhého vyřizování zaměstnaneckých karet pro Ukrajince. Nově schválený návrh urychlí zaměstnávání středně kvalifikovaných Ukrajinců a do České republiky jich ročně může přijít až 5 000.

Server iHned.cz informoval, že českým firmám se zaměstnávání Ukrajinců kvůli nedostatku odborníků vyplácí již nyní. A to přesto, že vízová procedura často trvá i několik měsíců.

3. České firmy podceňují pojištění a patenty

Portál BusinessInfo.cz píše, že čeští exportéři žijí v mylné představě, že dopravci ručí za veškeré škody na zboží během transportu. Podceňují proto pojištění vyváženého zboží a speciální kargo pojistku si sjednává jen 21 % malých a středních firem.

Dalším problémem českých firem je podcenění patentové ochrany, zejména pak mezinárodní. Počet mezinárodních patentů ale meziročně stoupá a českým firmám s nimi pomůže i nově založený Visegrádský patentový institut.

4. Noví zaměstnanci jsou drazí a brigádníci nejsou

České firmy mají problém se sháněním zaměstnanců i brigádníků. Nové pracovníky lákají na vysoké nástupní platy, přesto jich je nedostatek a firmy se o ně přetahují. Server iHned.cz uvádí, že náklady některých firem na zaměstnance se během uplynulých 8 let zdvojnásobily.

Podobně se zvyšují i odměny pro brigádníky, přesto zůstává řada míst neobsazená. Místo mladých tak na těchto pozicích častěji pracují důchodci, rodiče na rodičovské dovolené a nezaměstnaní.

5. Kontrolní hlášení plné novinek

Díky kontrolnímu hlášení vybral stát za první pololetí na DPH o 9 miliard více než loni. Informoval o tom server iHned.cz na základě údajů finanční správy. Na růstu se podílela i vyšší spotřeba domácností a vlády.

Na konci července se také zmírnily sankce spojené s kontrolním hlášením, úředníci je ovšem začnou vymáhat intenzivněji. Skončilo totiž přechodné období, během kterého pokuty za pozdní dodání kontrolního hlášení neudělovali.

6. Malým a středním podnikům se daří, přesto rekordně bankrotují

Malé a střední podniky jsou na tom nejlépe od roku 2008. O výsledku průzkumu Hospodářské komory informoval web BusinessInfo.cz. Odborníci ho připisují nízké ceně ropy a čerpání peněz z evropských fondů, zároveň ale varují před pasivním obchodem, špatnou organizací práce a procesů a nedůsledností v hospodaření.

Růst se ale zdaleka netýká všech firem. V červnu totiž zbankrotovalo nejvíce firem za poslední 2 roky. Skončilo celkem 118 obchodních společností, zejména z oblastí obchodu a průmyslu.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50%
platí pouze
do 2.8.2024
Money S3 -50%
Zavřít reklamu
Money S3 v akci se slevou 50%
Akce platí pouze do 31.7.2023.