Inflace v EU klesá, v Česku od začátku roku skončil rekordní počet podnikatelů a za lepšími pracovními podmínkami je ochotná se přestěhovat jen pětina Čechů. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.
Společenská odpovědnost firem zatím není pro Čechy zásadní
Průzkum Raiffeisenbank ukazuje, že udržitelnost firem je důležitá zejména pro mladé lidi (mezi 18 a 24 roky), informuje BusinessINFO.cz. Třetina Čechů si za šetrnější výrobu není ochotná připlatit a pro 67 % nehraje při nákupu míra společenské odpovědnosti roli.
„Stále platí, že pro zákazníky je při nákupu nejdůležitější cena, to platí pro 43 % kupujících. Na druhém místě je kvalita, tu řeší jako hlavní faktor při nákupu 37 % Čechů. Naopak obecně to, v jakých podmínkách se produkt vyrábí, už pro lidi tak podstatné není. Jen 9 % řeší zemi původu, mezi takovými zeměmi jsou přitom často i státy s nedemokratickým režimem, nebo ty, které svým zaměstnancům neplatí ani minimální mzdu,“ komentuje výsledky průzkumu mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová.
V prvním pololetí v Česku ubylo 208 tisíc podnikatelů
Od začátku roku 2023 zahájilo v Česku činnost 37 409 fyzických osob podnikatelů (FOP) a 245 635 činnost ukončilo. Z analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau vyplývá, že jde zatím o největší úbytek podnikatelů v historii, uvádí BusinessINFO.cz. Podnikání nejčastěji končili lidé v Ústeckém kraji a ve zpracovatelském průmyslu. Analýza nicméně ukazuje, že výrazný pokles pomalu končí.
Za lepší prací by se přestěhovala pětina Čechů
Průzkum personální společnosti Předvýběr.cz ukazuje, že za nejatraktivnější kraje, kde lze sehnat dobrou práci, vnímají Češi Prahu, střední Čechy a jižní Moravu. A přibližně pětina lidí by byla ochotna se za lepší prací přestěhovat, uvádí iRozhlas.
Náklady na stěhování a život v jiném kraji považuje 29 % lidí za natolik vysoké, že by se jim změna nevyplatila. Stěhování rezolutně odmítá 28 % lidí. Preference lidí se liší napříč kraji, například pro Pražany jsou atraktivní regiony s dostatkem zaměstnavatelů a pro lidi ze Zlínska a Liberecka je důležitější, když zaměstnavatelé nabízejí vyšší mzdy. Lidé na Pardubicku zase nejvíce slyší na firemní benefity a příjemné pracovní prostředí pro ně není tolik podstatné.
Útoků na online bankovnictví přibývá
V posledních letech několikanásobně vzrostl počet útoků na online bankovnictví a roste i důmyslnost podvodů, uvádí iRozhlas. Kriminalita v kyberprostoru minulý rok představovala přes 10 % registrované kriminality v Česku.
„Vysoký stupeň digitalizace finančních služeb přinesl v roce 2022 zesílené riziko podvodů v online prostředí, zejména v souvislosti s poskytováním platebních služeb, což je spojeno s dlouhodobým růstem kybernetické kriminality jako takové,“ sdílí komentář České národní banky server ČT24.
Inflace v EU klesá, v červnu se dostala na 6,4 %
Míra inflace v Evropské unii v červnu výrazně klesla, informuje iRozhlas. Aktuálně činí 6,4 % – oproti květnu jde o pokles o sedm desetin procentního bodu, ukazují data evropského statistického úřadu Eurostat. Tempo růstu spotřebitelských cen zpomalilo i v Česku, u nás se inflace snížila o 1,3 bodu na 11, 2 %. Stále ale zůstává třetí nejvyšší v EU. Před rokem, kdy se ceny rekordně zvyšovaly zejména kvůli zdražování energií, činila inflace v EU 9,6 procenta.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.