Podnikání / Zpravodajství/[Duben 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Duben 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Duben 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
04. 05. 2016
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se2
[Duben 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Každá desátá česká firma se setkala s kybernetickým útokem. V Česku je rekordně nízká nezaměstnanost a založení firmy bude ještě levnější. Takové jsou dubnové novinky, které by vám neměly uniknout.

MonthlyReport_money04

1. Stát vybral na daních o 3,8 miliardy víc

Výnosy DPH vzrostly za první čtvrtletí tohoto roku o 5,3 procenta. Podle šéfa finančního ředitelství Martina Janečka se vybralo víc díky nově zavedeným kontrolním hlášením. Server Podnikatel.cz také informoval o tom, že finanční správa už odhalila první podezřelé požadavky na vrácení DPH.

Své první kontrolní hlášení už podávaly i podnikající fyzické osoby. Dokumenty odevzdalo 85 % živnostníků, kteří tuto povinnost mají. Chyby našli úředníci jen v 0,4 % případů.

2. S počítačovou kriminalitou se setkala každá desátá firma

V uplynulých 2 letech řešilo počítačovou kriminalitu 13 % českých firem. Takové jsou výsledky studie poradenské firmy PwC. Toto číslo je nadprůměrné jak ve střední a východní Evropě, tak celosvětově.

Podle serveru Businessinfo.cz třetina firem počítá s tím, že se s touto kriminalitou v nejbližších letech setká. Nejčastější oblastí útoků je krádež peněz, průmyslová špionáž a poškození pověsti.

3. V Česku je nejnižší nezaměstnanost

Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 4,1 %. To je nejnižší číslo v celé Evropské unii a také nejlepší český výsledek od roku 1993. O zprávě informoval server iHned.cz.

Díky vysoké zaměstnanosti a rostoucím mzdám začali Češi více utrácet. To se projevilo na zvyšujícím se zadlužení domácností, která vzrostlo na 1,339 bilionu korun. Lidé nejčastěji investovali do pořízení vlastního bydlení.

4. Založení firmy bude levnější

Poslanci schválili novelu zákona o soudních poplatcích. Díky ní by mělo založení společnosti zlevnit na přibližně 5 000 Kč. Podle serveru Podnikatel.cz by měla novinka začít platit do konce tohoto roku.

K zlevnění došlo už před rokem, kdy byl schválen přímý zápis do obchodního rejstříku pro notáře. Tehdy zlevnilo zapsání akciové společnosti z 12 000 Kč na 8 000 Kč a společnosti s ručením omezeným z 6 000 Kč na 2 700 Kč.

5. V průmyslu chybí 100 tisíc lidí

České firmy se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných lidí v dělnických a technických profesích. Podle serveru Businessinfo.cz prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR odhaduje, že chybí až 100 tisíc kvalifikovaných lidí. Problém by mohl vyřešit příchod pracovníků například z Ukrajiny. S tím ale nesouhlasí odbory.

Další velkým tématem na trhu práce je zaměstnávání generace Y. Mendlova univerzita v Brně zkoumala tuto generaci s cílem zjistit, co požaduje od své práce. Z šetření vyplynulo, že na prvním místě jsou pro ni osobní potřeby, flexibilní pracovní doba a pocit sebenaplnění.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.