Podnikání / Zpravodajství/[Duben 2018] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Duben 2018] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Duben 2018] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
09. 05. 2018
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se2
[Duben 2018] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Počet supermarketů roste, ale malé prodejny zanikají. Nezaměstnanost je nejnižší za posledních 21 let. Obliba bezkontaktních platebních karet stoupá. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Bannery_kalendare_Money_FB_04

1. Malé prodejny zanikají rychleji než doposud

Podle statistik za loňský rok zaniklo téměř dvojnásobně víc malých prodejen než předloni. Jak uvedl server Byznysnoviny.cz, nejmenších obchodů s prodejní plochou do 50 metrů čtverečních loni zkrachovalo 759. V roce 2016 to bylo 396 prodejen.

Server Aktuálně.cz uvádí, že velké prodejny s plochou nad 400 metrů si naopak polepšily a přibylo jich 39. Předseda Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) Zdeněk Juračka upozornil na fakt, že nové supermarkety stále více ohrožují existenci malých prodejen v jejich okolí, zejména pak na venkově.

2. Nezaměstnanost v Česku je nejnižší od roku 1997

Míra nezaměstnanosti v Česku i nadále klesá. Vyplývá to z nejnovějších statistik Úřadu práce ČR, podle nichž nezaměstnanost v březnu spadla na 3,5 %. Zároveň narostl počet volných míst, kterých se za březen evidovalo 263 tisíc.

Jak uvedl server Aktuálně.cz, ze statistik rovněž vyplývá, že nezaměstnanost v Praze je nejnižší ze všech regionů Evropské unie: pouze 1,7 %.

3. Kvůli zákazu kouření rozdali hygienici pokuty za 300 tisíc

Hygienické stanice od loňského května pokutují porušení zákazu kouření v restauracích. Do letošního března udělily 423 pokut a vybraly 311 tisíc korun. Informuje o tom server Deník.cz.

Ačkoli může být za nedodržení zákona provozovateli udělena pokuta ve výši až 50 tisíc korun, průměrná pokuta za uvedené období byla pouze 735 korun. Server Aktuálně.cz doplnil, že nejvíce pokut hygienici rozdali v Ústeckém kraji.

4. Moderní platební prostředky se v Česku těší oblibě

Za loňský rok v České republice výrazně přibylo bezkontaktních platebních karet. Spolu s nimi vzrostl také počet karetních transakcí v obchodech, oproti předloňsku o 128 tisíc. Obliba platebních karet motivuje banky k instalaci nových bankomatů, jen za loňský rok jich v ČR  přibylo 244. Uvedl to server iDnes.cz.

Podle předsedy sdružení pro bankovní karty Romana Kotlána patří Česko z hlediska využití bezkontaktních platebních karet k nejvyspělejším trhům Evropy.

5. Čechů, kteří neplatí včas dluhy, je nejméně za 10 let

Platební morálka Čechů se nadále zlepšuje. Ke konci března 2018 mělo dluhy po splatnosti pouze 7,18 procent dospělých, což je nejméně za posledních 10 let. Vyplývá to ze statistik, které uvedl server e15.cz. Pozitivní vývoj přitom hlásí všechny kraje.

Statistiku vede od roku 1999 sdružení Solus, jehož členy jsou banky, stavební spořitelny, telekomunikační operátoři i nebankovní finanční instituce.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.