Obsah
Představte si, že byste nemuseli kvůli každé maličkosti běhat do kanceláře nebo se složitě připojovat přes VPN, a do svého účetního systému byste se dostali i z domu, chaty nebo třeba vlaku. Tato myšlenka se líbí mnoha podnikatelům, a proto stále častěji volí účetní program v cloudu.
Pokud máte on-line účetnictví, stačí vám internet a můžete pracovat odkudkoliv. V jakých situacích se to hodí?
- Majitel firmy se večer z domu podívá na aktuální statistiky.
- Zaměstnanci mohou v době korona krize pracovat na home office.
- Účetní, která se stará o nemocné dítě, i z domu vyřídí to nejnutnější.
- Kolega se necítí fit a tak preventivně pracuje z domu, aby nešířil případnou nemoc.
- Externí účetní už nemusíte doklady posílat e-mailem, nebo je dokonce nosit osobně. Jednoduše se do vašeho systému připojí ze své kanceláře.
On-line účetní systém je také výhodný pro firmy, které mají více poboček. Díky němu mají všichni zaměstnanci přístup k aktuálním datům.
Internet a účetnictví v cloudu
Účetnictví v cloudu má spoustu plusů, ale je potřeba počítat i se dvěma mínusy. Abyste mohli v účetním programu pracovat, potřebujete připojení k internetu. Pokud dojde k jeho výpadku, dočasně nemůžete účtovat.
Jestli máte internet v mobilu, uděláte si hotspot a připojíte na něj počítač. Díky tomu pokračujete v práci i při případném výpadku internetu.
Druhou nevýhodou je, že data posíláte „ven“. Některé konzervativní firmy mají totiž obavu o bezpečnost svých dat. Ve většině případů je tento strach neopodstatněný. Poskytovatelé cloudových služeb mají svá datová centra skvěle zabezpečená, což se o mnohých interních serverech říct nedá. Často mají pouze slabou ochranu a pro hackery jsou mnohem snadnějším cílem než datová centra.
Jak účetní systém v cloudu funguje
Pokud se chcete k datům z účetního programu dostat i vzdáleně přes internet, potřebujete mít data uložená na serveru.
Zejména menší firmy využívají služeb hostingových společností. U nich si pronajmou server a na něm běží jejich on-line účetní systém. Všichni uživatelé z dané firmy potom mohou k datům vzdáleně přistupovat přes internet.
Firma platí hostingové společnosti měsíční poplatek za využívání serveru. V jeho ceně je zabezpečení, zálohování dat a technická podpora. Díky tomu tyto firmy nemusí jednorázově investovat do hardwaru nebo jeho repasování a náklady si rozloží.
Některým velkým firmám jejich bezpečnostní pravidla nedovolují posílat data na externí servery. V tom případě si pořídí za 50 až 70 tisíc Kč vlastní server a cloudový účetní program provozují na něm. Platí si i vlastního IT specialistu, který se jim o server stará.
Přechod na cloudové účetnictví a cena
Jestliže chcete využívat účetní systém v cloudu, obraťte se na dodavatele zvoleného softwaru. Zjistěte, jestli:
- vzdálený přístup k datům umožňuje,
- s jakými hostingovými společnostmi spolupracuje,
- kolik hosting stojí,
- jakou nabízí technickou podporu.
Modely plateb dodavateli účetního systému se liší. Jednou z nejčastějších variant je, že jednorázově zaplatíte za vybraný komplet a za zvolený počet uživatelů. Potom už jen jednou ročně platíte menší částku za pravidelné aktualizace systému a za zákaznickou podporu. Hostingové společnosti obvykle platíte měsíční tarif.
Na příkladu účetního systému Money S3 si ukážeme, jak se pohybují ceny. Za nejnižší verzi systému dáte 2 490 Kč, za nejvyšší 14 990 Kč. Pokud budete chtít přikoupit licenci pro dalšího uživatele, zaplatíte od 1 490 Kč do 3 490 Kč v závislosti na zvoleném kompletu. Všechny varianty najdete v ceníku Money S3.
Tento účetní systém můžete hostovat u společnosti SoftwareHosting.cz. Ve variantě Money cloud.easy k datům přistupuje až 5 uživatelů zároveň a technická podpora je dostupná ve všedních dnech od 8 do 18 hodin. Měsíční poplatek za hosting je 790 Kč bez DPH.
Ve vyšší verzi Money cloud.max je počet uživatelů neomezený a technická podpora je dostupná nonstop. Tento tarif stojí měsíčně 1690 Kč bez DPH. Další podrobnosti o variantách hostingu Money S3 najdete v tomto ceníku.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.