Podnikání / Zpravodajství/[Květen 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Květen 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Květen 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
02. 06. 2016
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Květen 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Podle průzkumu zabralo kontrolní hlášení většině plátců DPH několik hodin, mnohým to ale trvalo až 3 dny. Objem českého kapitálu v tuzemských firmách je nejvyšší od roku 2011 a novela zákoníku práce by mohla platit již příští rok. Takové jsou květnové novinky, které by vám neměly uniknout.

MonthlyReport_Money_05_blog

1. Kontrolní hlášení je Absurditou roku 2016

Podle výsledků průzkumu Hospodářské komory zabralo více než polovině plátců DPH vyplňování kontrolního hlášení déle než jednu hodinu a pětině respondentů to trvalo dokonce 1 až 3 dny. Server Businessinfo.cz píše také o tom, že zatímco u malých a středních podniků byly náklady na zavedení agendy kontrolních hlášení do 10 tisíc korun, velké firmy do agendy musely investovat desítky tisíc, třetina dokonce více než 100 tisíc korun.

Kontrolní hlášení přináší podle podnikatelů pouze zbytečnou administrativní zátěž a relativně vysoké náklady, proto si také vysloužilo nelichotivý titul Absurdita roku 2016.

2. Čína nezíská status tržní ekonomiky

Evropský parlament doporučil EU, aby Číně neudělila status tržní ekonomiky. Udělením tohoto statusu by Evropská unie přišla o možnost vést s Čínou antidumpingová řízení, kterých jen v současnosti probíhá přes deset. Informoval o tom server iHned.cz.

Podle výsledků průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR se zhruba 64 % dotázaných staví k udělení statusu tržní ekonomiky Číně negativně. V tomto smyslu došlo mezi firmami oproti loňskému roku k výraznému názorovému posunu, v roce 2015 bylo proti udělení statusu zhruba jen 40 % respondentů.

3. Objem českého kapitálu je nejvyšší od roku 2011

Zatímco celkový objem zahraničního kapitálu investovaného do základního jmění českých firem se meziročně snížil o 33,6 miliard korun, objem českého kapitálu je nejvyšší od roku 2011. Podle serveru Businessinfo.cz je důvodem především výrazný odliv kapitálu z daňových rájů.

Objem českého kapitálu v tuzemských firmách meziročně posílil o 109,2 miliardy korun a jeho podíl na celkovém jmění českých firem je 52 %. Vyplývá to z analýzy vlastnické struktury českých firem poradenské společnosti Bisnode.

4. Nová zelená úsporám pomáhá českému stavebnictví

Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo bilanční zprávu programu Nová zelená úsporám za rok 2015. Z ní vyplývá předpoklad, že program za dobu svého trvání tj. do roku 2020 pomůže „napumpovat“ do českého stavebnictví asi 80 miliard korun.

Program je financován z prodeje emisních povolenek na evropském trhu. Polovina z výnosů je příjmem programu, polovina putuje za Ministerstvem průmyslu a obchodu. Příjem programu Nová zelená úspora v roce 2015 přesáhl 1,5 miliardy korun.

5. Novela zákoníku práce by mohla platit už příští rok

Ministerstvo připravuje novelu zákoníku práce, která by mohla platit již od roku 2017 a výrazným způsobem se dotkne jak zaměstnanců, tak i zaměstnavatelů. Novela přináší změny především v oblasti HR, smluvních podmínek pracovního poměru i ve způsobu čerpání řádné dovolené. Informuje o tom server Podnikatel.cz.

Změny v čerpání dovolené jsou rozpracovány ve dvou variantách. Zatímco první varianta přináší jen dílčí úpravy, druhá varianta pracuje se stanovením práva na dovolenou a její délky podle odpracované doby, čímž se ruší dosavadní nárok na dovolenou podle odpracovaných dnů.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.