Od tvůrců úspěšného účetního programu

Podnikání / Zpravodajství/[Květen 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Květen 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Květen 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
[Květen 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Vláda chce malým firmám odpustit odvody na sociálním pojištění, stát podnikatelům uhradí polovinu nájmu a blíží se zrušení kontroverzní daně z nabytí nemovitých věcí. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Obsah

  1. Vláda chce malým firmám odpustit odvody na sociálním pojištění
  2. Vláda na konci května schválila návrh ministryně práce a sociálních věcí, který má firmám do 50 zaměstnanců odpustit sociální odvody za červen až srpen. Podle severu ČT24 se odpuštění týká pouze zaměstnavatelů, kteří od března nepropustili víc než desetinu pracovníků a nesnížili mzdy.

   Aby firmy na odpuštění odvodů dosáhly, musí podle informací E15.cz splnit také další podmínky. Například nesmí mít sídlo v daňovém ráji a nesmí pobírat jiný příspěvek na mzdy z programu Antivirus. O odpuštění odvodů podle ministerstva práce nemusí firmy žádat.

  3. Startuje úvěrový program COVID III
  4. Vláda schválila úvěrový program COVID III pro firmy zasažené koronavirem. Podle webu E15.cz na něj vyčlenina 150 miliard korun, které si rozdělí až 150 000 podnikatelů. Jde již o třetí pokračování bezúročných půjček, o které mohou podnikatelé žádat.

   Web Seznam zprávy doplňuje, že úvěr lze použít k úhradě provozních výdajů jako například mezd, nájmů nebo dodavatelských faktur. Od předchozího kola se COVID III liší tím, že žadatel jedná pouze s bankou vlastního výběru, která za něj záruku vyřídí. Další změnou je, že úspěšné žadatele o úvěr banky zveřejní.

  5. Stát zaplatí zasaženým podnikatelům polovinu nájmu
  6. Podnikatelům, kteří museli kvůli opatřením proti koronaviru zavřít své provozy, pomůže stát novým programem. Podle serveru iRozhlas.cz jim zaplatí polovinu nájmu za duben, květen a červen, pokud nájemní smlouvu uzavřeli do 12. března.

   Jak ale uvádí web Forbes.cz, stát zaplatí podnikatelům nájem pouze v případě, že ho majitel nemovitosti o 30 % sníží. Zbylou pětinu původní částky pak zaplatí nájemce. Za těchto podmínek dostane každý podnikatel na tříměsíční nájem pomoc do výše 10 milionů korun.

  7. Finanční úřad se vrací k běžnému provozu
  8. Jak uvádí web Měšec.cz, finanční úřady se vrací k běžnému provozu, ale stále doporučují komunikaci na dálku. 18. května obnovily svůj provoz územní pracoviště fungující v režimu 2+2. Od 1. června pak budou správci daně kontaktovat a zvát daňové subjekty na osobní setkání.

   Web Podnikatel.cz doplňuje, že od 1. července bude na všech finančních úřadech obnoven běžný režim provozu, který byl před vyhlášením nouzového stavu. S největší pravděpodobností se však stále budou dodržovat některá hygienická opatření.

  9. Vláda schválila zrušení daně z nabytí nemovitých věcí
  10. Vláda navrhla zrušení kontroverzní daně z nabytí nemovitých věcí, které se na realitním trhu přezdívalo nesmyslná daň. Jak uvádí server Podnikatel.cz, daň podle návrhu neuhradí nikdo, kdo nemovitost nabyl nejpozději v prosinci 2019.

  Server Aktuálně.cz doplňuje, že balíček navrhuje také zrušení odpočtů z úroků na bydlení ze základu daně. Důsledkem toho kupující bytu či domu sice na začátku ušetří, ale bez odpočtů o peníze zase přijdou. Balíček opatření má po koronavirové krizi rozpohybovat trh s nemovitostmi, ale experti se obávají, že kvůli těmto změnám bude dopad na trh spíše negativní.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  blank Ano
  blank Ne
  blank

  Sledujte podobné články na naší

  Facebookové stránce

  Komunita samostatných účetních

  Přidejte se zdarma

  Přidejte se
  do největší komunity samostatných účetních

  blankVýhody
  blank