Podnikání / Zpravodajství/[Leden 2018] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Leden 2018] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Leden 2018] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
05. 02. 2018
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Leden 2018] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Koruna je nejsilnější vůči euru za posledních pět let, obchodníci nově nesmí účtovat poplatek za platbu kartou a volných pracovních míst je nejvíc v historii. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Bannery_kalendare_Money_FB_01

Koruna je nejsilnější za posledních 5 let

Česká měna v lednu dosáhla nejsilnější úrovně vůči euru za posledních pět let. Jak informoval server ihned.cz, prorazila hranici 25,30 Kč za euro. Svůj podíl na tom podle odborníků má například očekávaný růst sazeb, který nalákal k nákupu koruny zahraniční investory.

Koruna posiluje už od dubna loňského roku, kdy ČNB ukončila intervence. Od té doby si připsala vůči euru asi 7 %. Jak doplnil server novinky.cz, podle předpokladů analytiků by v průběhu letošního roku mohla posílit ještě víc a dostat se i pod hranici 25 korun za euro.

Zaměstnanců je málo, volných míst zase nejvíc v historii

Volných míst, které firmy inzerují na úřadech práce, bylo na konci minulého roku víc než 216 tisíc. To je nejvíc v historii České republiky. Informoval o tom server aktualne.cz. Počet uchazečů o zaměstnání navíc meziročně klesl o více než 100 tisíc. Například za prosinec tak byla nezaměstnanost nejnižší za posledních 20 let.

Firmám však zaměstnanci chybí a upozorňují na nedostatek pracovních sil na trhu. Podle serveru ihned.cz musí některé podniky kvůli chybějícím pracovníkům odmítat každou třetí zakázku. Podle průzkumů proto v letošním roce plánuje nabírat nové zaměstnance téměř třetina malých a středních podnikatelů a firem.

Obchodníci nesmí účtovat poplatek za platbu kartou

Platba kartou? Ano, ale za poplatek. Tuto podmínku slyšeli zákazníci od obchodníků v polovině ledna naposledy. Jak informovala ČTK, 13. ledna vešla v platnost evropská směrnice o platebních službách, která zakazuje účtovat poplatky za platbu kartou. Ty doposud zákazníkům k účtu připočítávaly hlavně menší obchody, restaurace, čerpací stanice nebo cestovní kanceláře.

Výše poplatků se pohybovala od 1,5 do 3 % ceny zboží nebo služby, doplnil server ihned.cz. Dodržování nových pravidel má nyní kontrolovat Česká obchodní inspekce. Očekává totiž, že se budou obchodníci snažit nařízení obcházet. V případě, kdy jej poruší, hrozí jim pokuta ve výši až pěti milionů korun.

Nemovitostí v Česku zdražují nejvíc z celé Evropské unie

Ceny českých nemovitostí rostou nejrychleji ze všech zemí EU. Podle údaje Eurostatu se meziročně zvýšily o 12,3 %. Uvedl to server byznysnoviny.cz. Ve srovnání s rokem 2015 tak domy a byty podražily o 21 %. Hned za Českem se umístily Irsko a Portugalsko. Naopak v Itálii byty ve třetím čtvrtletí loňského roku dokonce zlevnily o necelé procento.

Jak píše server ihned.cz, podle analytiků žene ceny nemovitostí v Česku nahoru hlavně slabá nabídka. Zdražování bytů by však podle odborníků mělo v budoucnu zpomalovat, a to hlavně kvůli postupnému rozšiřování nabídky, ale i zpřísňování podmínek pro poskytování hypoték.

Obchodníci nesmí igelitky rozdávat zdarma

Od začátku ledna nesmí obchodníci dávat zákazníkům igelitové tašky k nákupu zdarma. Zakazuje to novela zákona o obalech. Jak píše server podnikatel.cz, zákazníci si tak od letoška odnesou nákup v tašce už jen za peníze. Obchodníci přitom nemohou igelitky nabízet pouze za symbolické částky, cena totiž musí pokrýt náklady na jejich pořízení.

Jeden Čech v průměru spotřebuje 300 plastových tašek za rok. Podle České obchodní inspekce je proto cílem nařízení hlavně zamezit plýtvání a chránit životní prostředí. Bezplatné zůstanou jen sáčky na pečivo nebo zeleninu. Novinka se nejvíc dotkne hlavně obchodníků s oblečením nebo elektronikou, kteří tašky běžně dávali zdarma.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.