Podnikání / Zpravodajství/[Listopad 2015] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Listopad 2015] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Listopad 2015] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
06. 12. 2015
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Listopad 2015] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Ekonomika roste, finanční úřad prověřuje sídla pražských firem a podnikatelé zejména ve stavebnictví se musí připravit na zpřísněná bezpečnostní pravidla. Pročtěte si souhrn nejdůležitějších informací za listopad a nic důležitého vám neuteče.

1. Česká ekonomika je na tom nejlépe za 8 let

Meziročně se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 4,5 procenta. To je o 2 desetiny procenta víc než původně odhadovali analytici. Server iHned.cz informoval, že kromě rostoucí spotřeby domácností a investic podniků táhly ekonomiku rostoucí výdaje státních institucí a vyšší zahraniční poptávka.

Podle serveru Aktuálně.cz vzrostl vývoz meziročně reálně o 8,2 procent. Firmy exportovaly zejména dopravní prostředky, elektrická zařízení, pryž a plasty. Pro příští rok očekávají analytici růst DPH o 2,4 procent.

2. Finanční úřad aktivně upozorňuje na kontrolní hlášení

Statisíce podnikatelů našly na svém mobilu SMS od finančního úřadu s upozorněním na novou povinnost kontrolního hlášení. Podle informací serveru Podnikatel.cz budou úředníci také rozesílat informační letáky do datových a e-mailových schránek.

Nová povinnost platí pro plátce DPH od ledna 2016. První hlášení musí podat do 25. února. Podrobné rady pro podnikatele zpracoval web Peníze.cz

3. Pravidla pro bezpečnost práce se zpřísňují

Podnikatelé ve stavebnictví se musí připravit na přísnější podmínky v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví (BOZP). Web Bussinessinfo.cz upozorňuje, že od příštího roku musí mít pracovníci, kteří koordinují bezpečnost na staveništích, rozsáhlejší vzdělání i odbornou praxi.

Jen za letošní říjen se podle serveru Podnikatel.cz stalo 3 741 pracovních úrazů a 18 z nich bylo smrtelných. Inspektoři bezpečnosti práce rozdali pokuty za více než 10 milionů korun.

4. Finanční úřad daňově vystěhovává firmy z Prahy

Sídlí vaše firma ve virtuální kanceláři v Praze? Připravte se na to, že pokud to zjistí pražský finanční úřad, může vás daňově vystěhovat. To znamená, že vás převede pod působnost finančního úřadu v místě, kde skutečně působíte.

Podle serveru Podnikatel.cz už úřad letos prošetřil 1510 firem a daňově přesunul 873 z nich. A stovky dalších mají následovat.

5. Jen 10 % firem hledá zaměstnance přes sociální sítě

Přestože profesní sociální síť LinkedIn používá 900 000 Čechů, samotné firmy při náboru nových zaměstnanců sociální sítě příliš nevyužívají. Podle serveru Busssinessinfo.cz je jich jen 10 %.

Pokud už na sítích hledají nové posily, využívají nejčastěji Facebook a LinkedIn. Většina společností však stále dává přednost spolupráci s personálními agenturami. V 71 % procentech případů se na ně obrací, když nedostanou dostatek kvalitních životopisů.

6. Exportní cenu získal výrobce pekařských linek

Porota ocenila prestižní Exportní cenou DHL UniCredit 6 exportérů mezi malými a středními firmami. Jak informoval server Bussinessinfo.cz v konkurenci 113 firem uspěla například společnost J4, která začala vyvážet pekařské linky do Brazílie nebo družstvo Kovobel, které je největším světovým výrobcem skládacích kontejnerů.

Ocenění získal i výrobce kol Bike Fun International z Kopřivnice a v kategorii malých firem zabodovala firma PBS Energo z Velké Bíteše, která vyrábí turbíny. Mezi středně velkými firmami zvítězil brněnský Enkom, který dodává elektrárenské projekty na klíč.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.