Podnikání / Zpravodajství/[Listopad 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Listopad 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Listopad 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
02. 12. 2020
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se5
[Listopad 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Obsah

  Podoba daňového balíčku pro rok 2021 stále není známá, blíží se zavedení stravenkového paušálu a minimální mzda vzroste o 600 Kč. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

  Podoba daňového balíčku pro rok 2021 stále není jistá

  Poslanci v listopadu schválili nový daňový balíček, který mimo jiné obsahuje zrušení superhrubé mzdy, zavedení 15% sazby daně z hrubé mzdy nebo zvýšení daňové slevy na poplatníka na 34 125 Kč. Jak uvádí web Podnikatel.cz, daňový balíček vyvolal negativní reakce zejména kvůli 130 miliardám korun ze státního rozpočtu, které bude současná podoba balíčku stát. 

  Lze proto očekávat, že daňový balíček sněmovně vrátí senát. Podle ČT24 chce současnou podobu balíčku vetovat také prezident Miloš Zeman. Daňový balíček by měl platit od 1. ledna 2021, ale jeho osud je kvůli zmíněným změnám zatím nejistý.

  Poslancí schválili zavedení stravenkového paušálu

  Součástí kontroverzního daňového balíčku, který poslanci v listopadu schválili, je také zavedení stravenkového paušálu. Jak vysvětluje server Podnikatel.cz, díky této změně budou firmy moci zaměstnancům vyplatit příspěvek na stravování přímo na účet. Stejně jako v případě papírových stravenek půjde o nezdanitelnou částku

  Podle průzkumu na serveru Seznam zprávy tuto změnu vítají firmy i restaurace. Restaurace vítají například nižší počet papírových stravenek, ze kterých musely odvádět 7 % stravenkových společnostem. Nespokojenost s návrhem vyjádřily především stravenkové firmy. Přestože daňový balíček s největší pravděpodobností projde změnami, stravenkového paušálu se změny zřejmě nedotknou.

  Minimální mzda od ledna vzroste o 600 Kč

  V příštím roce vzroste minimální mzda na 15 200 Kč. Vláda tuto změnu schválila v polovině listopadu. Jak uvádí Měšec.cz, odbory původně požadovaly růst o 1 400 Kč a zaměstnavatelé chtěli zachovat stávající úroveň. Koalice se proto dohodla na kompromisu 600 Kč

  Web Aktuálně.cz informuje, že ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová původně požadovala zvýšení minimální mzdy až na 16 400 Kč. Proti byli zejména zaměstnavatelé, kteří se aktuálně potýkají s krizí.

  Zajistěte si vždy aktuální podnikatelské a legislativní informace

  Zadejte váš e-mail a my vám budeme pravidelně zasílat řadu tipů z podnikatelského a legislativního prostředí. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  Hypotéky v Česku zlevňují

  V důsledku pandemie koronaviru v Česku dále zlevňují hypotéky – v současné době jsou nejlevnější za více než 3 roky a podle odborníků půjdou ceny dolů i nadále. Měšec.cz uvádí, že průměrná úroková sazba skončila v říjnu na 2,02 %, což je nejnižší hodnota od srpna 2017. 

  Novinky.cz ale upozorňují, že hypotéku je oproti předchozím letům těžší získat. Zpřísňují se podmínky pro posuzování bonity, tedy schopnosti klienta splácet. Některé banky například neberou v potaz nebo krátí uznatelné příjmy lidí z oborů, které postihla pandemie. Stejně tak neuznávají příjmy klientů, kteří aktuálně pobírají náhradu mzdy kvůli uzavření provozovny.

  Poptávka po zlatě je nejslabší za 11 let

  Celosvětová poptávka po investičním zlatě během léta klesla o 19 %, ale jeho cena přesto rekordně roste. Jak uvádí Aktuálně.cz, cena zlata se v srpnu vyšplhala na historické maximum 2072,5 dolarů za troyskou unci. V červnu 2019 to pro srovnání bylo 1 300 dolarů za jednu unci. Aktuálně je cena zlata na 1 800 dolarech za unci.

  Přestože celosvětově poptávka po investičním zlatě klesá, v Česku naopak roste. Podle Seznam zpráv se objem prodeje zlata oproti loňsku zdvojnásobil.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.
  Vyzkoušet zdarma
  Zavřít reklamu
  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.