Podnikání / Zpravodajství/[Prosinec 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Prosinec 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Prosinec 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
01. 01. 2020
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se2
[Prosinec 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Firmy volají po přijetí eura, minimální mzda roste a Češi si oblíbili odložené platby. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

1. Růst minimální mzdy pokračuje

Od 1. ledna 2020 vzrostla minimální mzda o 1 250 Kč – aktuálně tedy činí 14 600 Kč. Jak uvádí server ČT24, jde o nejvyšší růst minimální mzdy v její historii. Po zvýšení činí minimální mzda 40,5 % průměrné mzdy v Česku.

Ve spojitosti s navýšením minimální mzdy Hospodářská komora požádala Ministerstvo práce a sociálních věcí o zrušení zaručené mzdy, která se automaticky navyšuje s růstem minimální mzdy. Uvádí to server Měšec.cz. Hospodářská komora chce, aby stát zavedl lepší podmínky pro podnikatele, které dle jejích slov povedou k přirozenému růstu mezd.

2. Firmy v Česku volají po přijetí eura

Na setkání lídrů průmyslu a exportu na Pražském hradě oznámil viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar, že české firmy podporují přijetí eura. Podle serveru Aktuálně.cz však ministryně financí Alena Schillerová na tuto pobídku zareagovala odmítavě. Zopakovala, že současná vláda datum přijetí eura nestanoví.

Týden poté vydala Česká národní banka analýzu, ve které argumentuje, že přijetí společné evropské měny by bylo pro Česko přínosné. Hlavní důvodem je, že Česká republika je s eurozónou obchodně i vlastnicky velmi úzce provázaná.

3. Česká pošta zdražuje své služby

Služby České pošty od 1. ledna 2020 znovu podražily. Jak uvádí server Echo24, o tři koruny podražilo poslání doporučených a cenných psaní nebo poštovní poukázky A a C. Cena obyčejného dopisu se nemění.

Od února také Česká pošta zavede dvourychlostní doručování. Jak uvádí web České pošty, obyčejné psaní do 50 g doručované v takzvaném prioritním režimu bude stát 26 Kč místo současných 19 Kč. Pro rychlejší doručování se bude používat známka se symbolem A, pro klasické doručování známka se symbolem B.

4. V Evropě i Česku lidé stále častěji platí hodinkami

Počet plateb přes nositelná zařízení letos v Evropě stoupl na osminásobek v porovnání s rokem 2018. Uvádí to server Aktuálně.cz. Nositelnou elektronikou lze platit na všech terminálech, které přijímají bezkontaktní platební karty, a patří do ní chytré hodinky, náramky a prsteny.

iHned.cz dále uvádí, že v žebříčku plateb nositelnou elektronikou je Česko na sedmém místě. První tři příčky obsadilo Nizozemsko, Velká Británie a Švýcarsko. V České republice vlastní chytrý náramek 12 % populace.

5. Odložené platby jsou mezi Čechy populární

Hitem vánočních nákupů se v Česku staly odložené platby. Ty umožňují objednat zboží hned a zaplatit za něj později. Po doručení má zákazník možnost si zboží do určitého dne vyzkoušet, poté jej buď vrátí, nebo za něj zaplatí. Jak uvádí iDnes.cz, tyto služby v Česku nabízí například Mall Pay a Twisto.

Podle webu iHned.cz tento systém plateb postupně vytlačuje dobírku a stává se nejrychleji rostoucí platební metodou současnosti. Podle odhadů využilo v prosinci odloženou platbu třikrát víc zákazníků než loni a jejich počet se pohybuje v desítkách tisíc.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.