Nová minimální mzda bude 18 900 korun, české firmy investují miliardy do technologií a v roce 2023 u nás začalo podnikat nejvíc lidí za poslední roky. Čtete nejdůležitější novinky z podnikání za poslední měsíc.
Minimální mzda se zvýší o 1 600 korun
Od ledna 2024 bude minimální mzda 18 900 korun, informuje BusinessINFO.cz. Rozhodnutí vlády je kompromisem mezi požadavkem odborů o navýšení minimální mzdy o 2 200 korun a zaměstnavatelů, kteří by přidali nejvýše 1 000 korun.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka říká, že jde o rekordní navýšení: „Nárůst bude nominálně nejvyšší v historii. Zároveň budeme postupnými kroky naplňovat cíl, kdy do pěti let se bude postupně minimální mzda zvyšovat transparentně a předvídatelně na cílovou hodnotu 45 % vůči průměrné mzdě.“
Firmy v Česku investují miliardy do softwaru a databází
Data Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukazují, že podniky a veřejná správa loni investovali do informačních a komunikačních technologií (ICT) rekordních 343,7 miliard korun – o 44 miliard více než minulý rok. „Za výrazným nárůstem objemu investic do ICT stojí investice do softwaru a databází, které meziročně vzrostly o 57 miliard korun na hodnotu 275 miliard. Naopak u investic do ICT vybavení došlo k meziročnímu poklesu,“ vysvětluje Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.
Tuzemské investice do ICT výrazně přesahují průměr zemí EU. V roce 2021 činily 5,1 % našeho HDP, v průměru EU šlo o 2,7 % unijního HDP.
Úspěšný export do zahraničí? Kvalitní produkt je základ
Z průzkumu agentury CzechTrade vyšlo, že pro 81 % českých firem je k úspěchu na zahraničním trhu klíčový kvalitní produkt, dále cena a kvalita zákaznického servisu (68 %) a také inovace a marketing (35 %).
Šetření se zúčastnilo 115 firem, které navíc zdůrazňují význam zpětné vazby zákazníků a rychlé adaptace firem (říká 63 % respondentů) a 49 % vyzdvihuje vyšší investice do výzkumu a vývoje. Jedním z trendů exportu do zahraničí je, že si většina firem uvědomuje, jak moc je důležité své produkty a služby přizpůsobovat mladé generaci.
Systém pro whistleblowing už platí i pro menší firmy
Povinnost vést systém pro ochranu oznamovatelů (tzv. whistleblowerů) od prosince platí i pro firmy s více než 50 lidmi. Server ČT24 informuje, že podle Asociace malých a středních podniků (AMSP) na to ale nejsou všechny malé firmy připravené. Bez systému může být klidně i polovina z nich.
„Přesná čísla ještě nemáme, odhady vychází ze zkušeností z minulosti, kdy se zaváděly podobné věci, například GDPR,” říká Josef Jaroš, předseda představenstva AMSP a vysvětluje, že zavedení systému je pro podnikatele zátěž. Už nyní mají mnoho administrativních povinností a zavedení systému může vyjít i na statisíce korun.
V Česku začalo v roce 2023 podnikat přes 67 tisíc lidí
Analýza Czech Credit Bureau (CRIF) ukazuje, že u nás letos začalo podnikat nejvíce lidí za posledních několik let, celkem 67 328. Nejvíc podnikatelů přibylo v Praze, v Ústeckém a Jihomoravském kraji. Co se odvětví týče, tak nejvíce lidí začalo podnikat ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví a v profesních vědeckých a technických činnostech. Podnikatelům se podle analytiků dařilo, meziročně navíc ubylo bankrotů.
Svou činnost ukončilo 275 100 podnikatelů, jedná se zejména o starší ročníky – 59 % z nich je ve věkové skupině 61 a více let a 20 % ve věku 51 až 60 let, píše server Business INFO.cz.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.