Od tvůrců úspěšného účetního programu

Podnikání / Zpravodajství/[Srpen 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Srpen 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Srpen 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
[Srpen 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Zaměstnanci vás za porušení soukromí mohou nahlásit na inspektorátu práce, za nedodržení protikuřáckého zákona už majitelé restaurací začnou dostávat pokuty a zákon o zrušení billboardů nejspíš zamíří před Ústavní soud. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Bannery_kalendare_Money_FB_08

1. Zaměstnanci vás můžou nahlásit na inspektorátu práce

Novela zákona o inspekci práce, která vstoupila v platnost 29. července 2017, umožňuje zaměstnancům ohlásit porušení jejich soukromí přímo na místně příslušném inspektorátu práce. Informuje o tom server podnikatel.cz.

Pokud tedy zaměstnanec dospěje k názoru, že mu jako zaměstnavatel třeba nainstalováním kamerového systému nebo sledováním auta pomocí GPS narušujete soukromí, má cestu k obraně mnohem jednodušší. Podnět inspektorátu může podat i anonymně, důležité je jen to, aby bylo jasné, na jakého zaměstnavatele si stěžuje.

2. OSVČ stále posílají zdravotní pojištění na špatný účet

Zdravotní pojišťovny mají nejpozději od 10. února 2017 povinnost vést účty u České národní banky, řada OSVČ ale stále posílá zálohy na zdravotní pojištění na stará čísla. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna ve své zprávě uvádí, že stará čísla využívá přes 11 % samoplátců.

VZP, stejně jako další pojišťovny, zatím platby ze starých účtů převádí. Přesto bude na podzim spouštět další kampaň, aby plátce naučila využívat nová čísla. Ta stará nespíš časem zruší.

3. Končí doba hájení, za kouření v hospodě se rozdávají pokuty

Ve středu 30. srpna 2017 skončila přechodná 90denní lhůta, během které mohli majitelé stravovacích zařízení připravit svůj provoz na protikuřácký zákon. Jak informuje Česká televize, restauratérům teď za porušení zákona hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun.

Kontroly přitom můžou provádět hygiena, policie, strážníci i obce s rozšířenou působností.

4. Zákaz billboardů možná bude řešit Ústavní soud

V pátek 1. září 2017 začal definitivně platit zákaz umisťování billboardů u dálnic a silnic první třídy. Jak ale informuje server idnes.cz, skupina 17 senátorů se kvůli zákonu obrátila na Ústavní soud. Právní úprava podle nich zasahuje do práva na podnikání a chtějí ji zmírnit.

Bouří se také samotní provozovatelé reklamních ploch, kteří zákon považují za nesmyslný. Někteří své billboardy přelepili českou vlajkou – údajně ve víře, že strhnutí takového billboardu by znamenalo hanobení státního symbolu, což je protizákonné.

5. Finanční úřad ulevil majitelům datových schránek

Od 1. srpna 2017 přišel finanční úřad s novinkou, která potěší ty, kteří s úřady komunikují pomocí datových schránek. Pokud totiž zapomenete podat přiznání k dani z příjmu či k dani z nemovitosti elektronicky, ale podáte ho papírově, finanční úřad vás namísto pokuty jen napomene.

S informací přišel server businessportal.cz. Pokuta vám hrozí teprve v případě, že na upozornění nebudete reagovat a dokumenty přes datovou schránku ani poté neodevzdáte.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

blank Ano
blank Ne
blank

Sledujte podobné články na naší

Facebookové stránce

Komunita samostatných účetních

Přidejte se zdarma

Přidejte se
do největší komunity samostatných účetních

blankVýhody
blank