Podnikání / Zpravodajství/[Srpen 2015] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Srpen 2015] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Seyfor, a. s.
13. 09. 2015
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se2

Média zaměstnává především elektronická evidence tržeb a stále ještě situace v Řecku. Snadno by vám tak mohla uniknout pětice novinek, která však může mít na váš byznys nemalý vliv.

1. Plátci DPH budou muset od ledna podávat kontrolní hlášení

Jak informoval server Podnikatel.cz, plátci DPH budou od 1. ledna 2016 vyplňovat další daňový formulář. Tentokrát se jedná o tzv. kontrolní hlášení, které má předcházet daňovým podvodům. Hlášení se bude podávat pouze elektronicky a umožní správci daně vzdálený přístup.

Podnikatelé by kontrolní hlášení rozhodně neměli podceňovat. Kdo ho nepodá včas, automaticky dostane pokutu ve výši minimálně 1 000 Kč bez možnosti prominutí.

2. Od ledna se zvýší minimální mzda a s ní i zdravotní pojistné

Minimální mzda příští rok vzroste o 700 Kč a dosáhne tak 9 900 Kč. Podle serveru Podnikatel.cz se ale zvyšování mzdy dotkne zaměstnavatelů hned dvojnásobně. Za zaměstnance totiž budou muset odvádět o 95 Kč více na pojistném, jehož výše se odvíjí právě od minimální mzdy.

Z průzkumu Hospodářské komory vyplynulo, že s navýšením mzdy nesouhlasí téměř 70 % podnikatelů. Bojí se, že rozhodnutí vlády ohrozí konkurenceschopnost firem a hodlají reagovat snížením benefitů.

3. Prodraží se také povinné ručení

Zvyšování nákladů minimální mzdou a zdravotním pojištěním nekončí. Letos i příští rok zdraží podle serveru Měšec.cz i povinné ručení. Podle zástupců pojišťoven má být zdražování pozvolné, přesto k němu kvůli růstu nákladů na náhrady za škody na zdraví bude docházet.

Povinné ručení se navíc možná bude týkat většího množství vozidel, a to i stavebních strojů, které nevjíždí na silnici. Pokud novela projde, kvůli události ve Slovinsku budou povinné ručení platit i všichni majitelé bagrů, rypadel nebo traktorů.

4. Finanční správa nezruší úřady v malých městech

Finanční správa plánovala, že zruší 23 finančních úřadů v menších městech, podle serveru Měšec.cz od svého záměru ale nakonec ustoupila. Zrušení poboček přitom mělo ročně ušetřit 100 milionů korun.

K omezení provozu přesto dojde. Místo původních 10-11 pracovníků na těchto úřadech zůstanou dva, kteří budou veřejnosti k dispozici každé pondělí a středu.

5. Potvrzeno: ekonomika rostla nejrychleji od roku 2007

Český statistický úřad potvrdil, že HDP ve 2. čtvrtletí rostl o 4,4 % a růst za celý rok by mohl být obdobný. Podle serveru Ihned.cz jde o nejrychlejší růst české ekonomiky od předkrizového roku 2007.

Podle odborníků za růst může z jedné třetiny spotřeba domácností, kterou podporuje klesající nezaměstnanost. Ze dvou třetin pak investiční aktivity a svou roli sehrál i zahraniční obchod, jelikož mírně zpomalil růst dovozu zboží a služeb.

Chybí tu zpráva nebo událost, která se vás dotýká ještě víc? Podělte se s námi o své postřehy v komentářích nebo na Facebooku.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.