Od tvůrců úspěšného účetního programu

Podnikání / Zpravodajství/[Červenec 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Červenec 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Červenec 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
[Červenec 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Dohodáři dostanou kompenzační bonus, e-shopy hlásí za první pololetí vysoký obrat a on-line platby na jedno kliknutí expandují do dalších zemí. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Obsah

  V červenci skončila prominutí povinností v DPH

  K 31. červenci 2020 skončila účinnost prominutí některých daňových povinností, které stát stanovil kvůli koronavirové pandemii. Server Podnikatel.cz uvádí, že jde o automatické prominutí pokuty za pozdní podání kontrolního hlášení k DPH nebo odpuštění pokut za porušení povinností souvisejících s kontrolním hlášením v důsledku mimořádných opatření.

  Blíží se také odsunutý termín pro podání přiznání k dani z příjmů, který je 18. srpna 2020. Jak upozorňuje web ČT24, pokud poplatník termín nestihne, správa mu vypočte pokutu už od 1. dubna.

  Na kompenzační bonus dosáhnou nově i dohodáři

  Senát na konci července schválil kompenzační bonus pro pracující na DPP či DPČ. Mohou o něj žádat všichni dohodáři, kteří platili nemocenské pojištění a nemohli pracovat kvůli vládním opatřením z letošního jara. Uvádí to web Měšec.cz.

  Web Seznam zprávy doplňuje, že dohodáři dosáhnou na kompenzační bonus 350 Kč na den. Lidé, kteří mají souběh práce na dohodu a živnosti dostanou 500 Kč na den. Zájemci musí doložit, že kvůli opatřením došlo k omezení nebo znemožnění jejich práce, například ukončením spolupráce ze strany zaměstnavatele.

  České e-shopy hlásí za první pololetí rekordní růst

  Obrat českých e-shopů se za první pololetí zvýšil zhruba o třetinu na 83 miliard korun. Nejvíce se dařilo elektronice, která se na celkovém obratu podílela z 32 %. Vyplývá to ze statistik, které uvádí server e15.cz. Nejrychleji rostoucí kategorií bylo jídlo a pití, jehož obrat se meziročně zvýšil o 120 %. Dařilo se také drogerii, zahradnímu vybavení, knihám, hrám, oblečení nebo nábytku.

  Server iDnes doplňuje další statistiky, například že Češi v prvním pololetí utratili na e-shopech celkem 74 miliard korun. Nejvyšší meziroční růst se konal v březnu, kdy vláda zavedla opatření proti šíření koronaviru. Třetina e-shopů v tomto měsíci zaznamenala prodeje srovnatelné s předvánočním obdobím. 

  Rychlé on-line platby Click to pay expandují do dalších zemí

  Společnosti Visa, Mastercard, Discover a American Express zahájily přípravy pro rozšíření bezpečných on-line plateb na jedno kliknutí do dalších zemí. Doposud byla tato služba dostupná pouze v USA. Jak uvádí web Měšec.cz, služba zbaví uživatele nutnosti vyplňovat při nákupu údaje z platební karty.

  Server The Fintech Times dodává, že v první vlně se služba rozšíří například do Austrálie, Kanady, Velké Británie, Irska nebo Mexika. Společnosti chtějí službu postupně zavést po celém světě.

  Od roku 2021 půjde podat daňové přiznání až v květnu

  Od příštího roku stát prodlouží lhůtu na podání daňového přiznání do května, ale pouze za podmínek, že plátce odevzdá přiznání elektronicky. Jak uvádí server Podnikatel.cz, změna představuje výhodu i pro ty, kteří nestihnou podat daňové přiznání v běžném termínu. Do května ho elektronicky podají bez sankce.

  Server Daňový-portál.cz doplňuje další změny, například se zvýší hranice pro vratitelný přeplatek na 200 Kč. Poplatník si také může zažádat o vyplacení přeplatku v hotovosti, a to maximálně do výše 1 000 Kč. 

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  blank Ano
  blank Ne
  blank

  Sledujte podobné články na naší

  Facebookové stránce

  Komunita samostatných účetních

  Přidejte se zdarma

  Přidejte se
  do největší komunity samostatných účetních

  blankVýhody
  blank