Podnikání / Zpravodajství/[Prosinec 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Prosinec 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Prosinec 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
12. 01. 2022
Doba čtení2 minuty čtení
[Prosinec 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Pro podnikatele a živnostníky znovu platí kompenzační bonus, v Česku přibývá žen podnikatelek, EU výrazně sníží daně a inflace u nás dosáhla v listopadu nejvyššího meziročního růstu od roku 2008. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Nový kompenzační bonus platí od 22. listopadu

Ministerstvo financí informuje, že vláda schválila nový zákon o kompenzačním bonusu – první kompenzační období začíná od 22. listopadu a trvá do 31. prosince. Podnikatelé a živnostníci, kterým poklesly tržby o 30 %, mohou opět žádat o bonus – v původním kompenzačním bonusu jim musely tržby poklesnout o 50 %.

Pomoc se neslučuje s dotačními programy (kromě programu Antivirus). OSVČ a společníci s.r.o. mohou žádat o bonus do 1 tisíce korun denně. Dohodáři nebo podnikatelé v karanténě či izolaci mají nárok na 500 korun denně. Na nejčastější otázky odpovídá série článků na serveru Podnikatel.cz. O bonus žádejte zde.

EU sníží daň z přidané hodnoty: podpoří digitalizaci i životní prostředí

Země EU budou moci snížit DPH u více produktů než doposud, informují Hospodářské noviny. Daň se tak může výrazně snížit u základních potravin, hygieny, léků, v oblasti digitalizace i produktů, které jsou šetrné k životnímu prostředí (např. solární panely, ekologické vytápění, jízdní kola). Nejnižší daňová sazba bude do 5 %.

Do roku 2030 EU postupně zruší zvýhodněné daňové sazby pro produkty s negativním dopadem na klima, například na hnojiva a pesticidy.

Žen podnikatelek každý rok přibývá: letos je to 20 tisíc

Server Podnikatel.cz reportuje, že už šestým rokem přibývá žen, které podnikají. Za rok 2021 přibylo 20 tisíc žen podnikatelek, to je o 11 tisíc více oproti minulému roku. U mužů zájem o podnikání také roste a v porovnání u žen je vyšší, potvrzuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

„Co trochu kazí tuto pozitivní zprávu, je fakt, že řada nově registrovaných podnikatelek se k vlastnímu podnikání odhodlala až poté, co přišla o práci z důvodu omezení činnosti zaměstnavatele v důsledku Covid-19,“ říká pro Podnikatel.cz Šárka Ošťádalová, místopředsedkyně představenstva AMSP ČR.

Inflace stoupá: v listopadu zrychlil meziroční růst na 6 %

V Česku je nejvyšší inflace od roku 2008, informují servery iRozhlas nebo E15. Z říjnových 5,8 % zrychlil meziroční růst inflace na 6 %, uvádí Český statistický úřad (ČSÚ). Vývoj ovlivnily nejvíce ceny v dopravě. Inflace roste i ve světě, ve Spojených státech stoupla v listopadu na 6,8 % – to je nejvíc za téměř 40 let.

„Ceny automobilů vzrostly o 7,4 procenta a pohonných hmot a olejů o 32,8 procenta. Například Natural 95 se v listopadu u čerpacích stanic prodával průměrně za zhruba 37 korun za litr, což byla nejvyšší hodnota od října 2012, tedy nejvíce za devět let,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

V Česku se pravděpodobně zvýší limit pro povinnou registraci k DPH

Ministerstvo financí požádalo Evropskou komisi o výjimku ohledně zvýšení limitu pro povinnou registraci k DPH, informuje Deník N. Hranice je už 17 let stejná a neodráží inflaci. Například mezi lety 2005 a 2018 byla výše kumulované inflace přes 30 %, vychází z údajů ČSÚ.

Ministerstvo financí chce zvýšit hranici obratu pro osvobození od daně až na 2 miliony korun. Rozhodnutí je nyní v rukou Evropské komise. Ministerstvo financí očekává schválení žádosti, ale vyřízení může trvat až rok.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.