Podnikání / Zpravodajství/[Srpen 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50% končí za:
dnů
hod.
min.
Akce -50 %

[Srpen 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Srpen 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
02. 09. 2019
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Srpen 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Ministerstvo financí chystá zavedení stravenkového paušálu, do tří let se prodlouží otcovská dovolená a blíží se konec pokladních certifikátů k EET. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

1. Ministerstvo financí chce zavést stravenkový paušál

Ministerstvo financí chystá novelu zákona o daních z příjmu s takzvaným stravenkovým paušálem. Jak uvádí server Lidovky.cz, zaměstnanci s ním dostanou peníze na stravu přímo na účet. Současný režim se stravenkami však bude zachován a zaměstnavatelé si zvolí jeden ze dvou způsobů uplatnění příspěvku na stravování.

Podle průzkumu na serveru Aktuálně.cz vítá tuto změnu 7 z 10 podnikatelů. Těší je, že nebudou muset platit provize stravenkovým firmám. Obávají se ale situací, kdy budou muset státu dokazovat, že vyplacená hotovost zaměstnancům byla skutečně na stravování.

2. Finanční správa připomíná konec platnosti EET certifikátů

Finanční správa zveřejnila na sociálních sítích příspěvek připomínající končící platnost některých pokladních certifikátů. Podnikatelé z první a druhé vlny EET si musí v následujících měsících vygenerovat nový certifikát. Kdo tak neučiní, nebude moci evidovat tržby a hrozí mu sankce.

Jak uvádí server EuroZprávy, platnost největšího počtu současných certifikátů skončí v listopadu 2019. Další vlna pak přijde v únoru 2020, kdy vyprší platnost 112 tisíc certifikátů. Pokladní certifikáty platí 3 roky, poté si podnikatelé musí vygenerovat nový.

3. Schválená novela daňového řádu vylepší Daňovou informační schránku

Vláda schválila novelu, jejíž hlavní součástí je legislativní ukotvení on-line finančního úřadu. Podle webu Měšec.cz tím chce ministerstvo financí vylepšit Daňovou informační schránku portálu MOJE daně, která má být uživatelsky přívětivější a připomínat internetové bankovnictví.

Server Deník.cz uvádí, že pokud bude občan podávat například daňové přiznání, stačí mu vyplnit několik informací a systém za něj zbytek automaticky vypočítá, zkontroluje a odešle na příslušný finanční úřad. První verze aktualizované DIS má být spuštěna ve 4. čtvrtletí 2020.

4. Nejvíc nových plátců DPH přibývá v Česku ve stravování

Podle dat společnosti Bisnode se za první polovinu letošního roku registrovalo 12 547 nových plátců DPH, nejvíce pak ve stravování. Podnikání ve stravování se v Česku stále těší oblibě i přes EET, vysokou konkurenci a nedostatek pracovní síly.

Server Podnikatel.cz ještě doplňuje, že téměř polovina všech plátců DPH sídlí ve Středočeském a Jihomoravském kraji.

5. V Česku se do tří let prodlouží otcovská dovolená

Podle nové směrnice Evropské unie o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem musí Česko do roku 2020 prodloužit otcovskou dovolenou ze současných 7 dnů na 10. Uvádí to server Podnikatel.cz.

iRozhlas doplňuje, že v rámci směrnice čekají změny také rodičovskou dovolenou. Rodiče by měli mít možnost vyčerpat ji celou naráz, nebo po částech. Mohli by tak například mít kratší pracovní dny nebo v různých intervalech střídat pracovní dny a volno. Stát však musí stanovit, do jakého věku dítěte je možné rodičovskou dovolenou využívat. Zaměstnavatel bude mít nárok pružnou rodičovskou dovolenou odmítnout.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50%
platí pouze
do 2.8.2024
Money S3 -50%
Zavřít reklamu
Money S3 v akci se slevou 50%
Akce platí pouze do 31.7.2023.