Podnikání / Zpravodajství/[Únor 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Únor 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Únor 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
27. 02. 2020
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Únor 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Českému stavebnictví se daří, ministerstvo rozdá 30 tisíc platebních terminálů a EET přestane podporovat některé pokladny. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

1. České stavebnictví roste už třetí rok v řadě

Už třetí rok v řadě se českému stavebnímu průmyslu daří, loni vzrostl o 2,3 %. Podle serveru Měšec.cz se loni v Česku začalo stavět 38 677 nových bytů, což je o 17 % víc bytů než loni. Tlak na výstavbu bytů vzniká mimo jiné kvůli vysokým cenám nemovitostí a developeři toho chtějí využít.

Jak doplňuje server Investiční web, stavební úřady loni vydaly 86 263 stavebních povolení. Kromě bytových budov prospěly růstu stavebnictví také opravy silnic a dopravní infrastruktury. Podle statistiků vyšel objem všech stavebních prací za rok 2019 na zhruba 550 miliard korun.

2. V Česku přibude 30 000 platebních terminálů

30 000 nových terminálů do 3 let. To je cíl memoranda k podpoře bezhotovostních plateb, které podepsalo ministerstvo průmyslu s kartovými společnostmi. 10 tisíc podnikatelů může každý rok požádat o platební terminál s EET pokladnou zdarma. Server Peníze.cz uvádí, že podnikatelé mohou o terminál žádat od 1. března do 31. srpna na webu Česko platí kartou.

Podle Aktuálně.cz je jedním z důvodů pro tento krok fakt, že Česko v počtu terminálů na obyvatele oproti zbytku Evropy zaostává. Z výzkumů společnosti Mastercard vyplývá, že 22 % plateb nemohou Češi zaplatit bezhotovostně, protože obchodník nepřijímá platební karty. Obchodníci, kteří karty přijímají, přitom vydělávají o 12 až 18 % víc.

3. Loni zanikl v Česku rekordní počet firem

V roce 2019 ukončilo podnikání 15 044 českých firem, což je o pětinu víc než v roce 2018. Počet zaniklých firem každoročně roste už od roku 2014. Podle serveru E15.cz v loňském roce zároveň vzniklo nejméně firem za poslední 3 roky. Nejvíc zaniklých firem podnikalo ve správě nemovitostí, obchodu a službách.

Leden 2020 naopak trhnul rekord v počtu nových podnikatelů. Podle Investičního webu přibylo v prvním letošním měsíci 1 433 společností, což je nejvíc od března 2017.

4. EET přestane podporovat některé pokladny

Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost přestane systém EET na konci 1. čtvrtletí 2021 podporovat pokladny s šifrovacím protokolem TLS 1.1 a dvěma slabými šiframi s protokolem TLS 1.2. Finanční správa o tom informovala v tiskové zprávě na webu eTržby.cz. Pokladny se zmíněným šifrování jsou náchylnější na kyberútoky.

Podle serveru Podnikatel.cz finanční správa doporučuje podnikatelům, aby se obrátili na svého dodavatele a ověřili si, zda jejich pokladní zařízení podporuje protokoly TLS 1.3 či alespoň TLS 1.2 s výjimkou dvou slabých šifer. Zároveň apeluje na vývojáře a výrobce, aby verzi TLS uváděli do technické specifikace zařízení.

5. Nový mýtný systém vybral víc peněz než jeho předchůdce

Nový satelitní systém výběru mýtného vybral za první měsíc od svého zavedení 948 milionů Kč, což je o 6,01 % víc než jeho předchůdce v lednu předchozího roku. Jak uvádí web Mytocz.eu, za růst může také rozšíření zpoplatněné sítě o 903 kilometrů dálnic a silnic.

Od ledna 2020 také vstoupila v účinnost novela zákona, která osvobozuje od placení mýtného ekologická vozidla, tedy vozidla používající jako palivo elektřinu nebo vodík. Uvádí to server Podnikatel.cz.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.