Podnikání / Zpravodajství/[Srpen 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Srpen 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Srpen 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
27. 08. 2020
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se2
[Srpen 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Obsah

  Dohodáři dostanou kompenzační bonus, e-shopy hlásí za první pololetí vysoký obrat a on-line platby na jedno kliknutí expandují do dalších zemí. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

  Češi omezují výdaje, třetině klesl příjem

  Podle průzkumu na serveru Seznam zprávy Češi začínají pociťovat ekonomické dopady pandemie. Příjmy klesly 30 % Čechů, 36 % méně nakupuje a 24 % nakupuje jen zcela nezbytné věci. Přesto se Češi s následky pandemie vyrovnávají nadprůměrně dobře, 69 % respondentů totiž tvrdí, že má svůj život pod kontrolou.

  Podle statistik na webu iDnes lidé přestali utrácet zejména za dovolené, volnočasové aktivity a oblečení. Do budoucna plánují omezit nákup drahé elektroniky a cestování. 43 % lidí soudí, že se ekonomika i život vrátí do normálu do jednoho roku, 30 % věří, že do dvou.

  Stovky podvodníků žádají o kompenzační bonus

  Finanční správa již podala 49 trestních oznámení kvůli podvodným žádostem o kompenzační bonus. Jak uvádí web Podnikatel.cz, stovky až tisíce podvodníků způsobily škodu ve výši 33 milionů korun.

  Web České noviny doplňuje, že z tisíce žádostí jsou průměrně 4 neoprávněné. Finanční správa upozorňuje, že úřad nepodává trestní oznámení na osoby, které si požádaly o bonus omylem, ale pouze na základě faktických důkazů o podvodu.

  Nezaměstnanost v Česku nadále mírně stoupá

  Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí evidoval úřad práce k 31. 7. 2020 celkem 279 673 uchazečů o práci, což se rovná 3,8% nezaměstnanosti. Oproti červnu jde o nárůst 10 036 osob a oproti loňskému červenci o 74 553 osob.

  Podle webu Aktuálně.cz jsou hlavními příčinami rostoucí nezaměstnanosti aktuální situace kolem koronaviru a každoroční příchod části zaměstnanců ze školství na úřady práce. Častějším důvodem k opuštění práce se stává propouštění – počet případů se meziročně zdvojnásobil.

  Finanční správa připravuje aplikaci, která usnadní elektronické podpisy

  Finanční správa vyvíjí aplikaci ePodpisFS, která podnikatelům umožní práci s uznávaným elektronickým podpisem v aplikacích Daňového portálu. Aplikace bude umožňovat použití certifikátu z datového úložiště operačního systému i ze souboru s certifikátem PFX/P12. Zveřejnění aplikace plánuje finanční správa na 1. září 2020.

  Podle webu Podnikatel.cz zároveň dojde v aplikacích Daňového portálu k ukončení možnosti podpisu pomocí kvalifikovaného certifikátu ze souboru PFX/P12 přímo v prohlížeči. Tento postup totiž vyžadoval instalaci doplňku JAVA, který v současné době podporuje pouze jeden prohlížeč.

  Živnostníci projevují zájem o platební terminály zdarma

  V České republice je nyní 215 tisíc platebních terminálů, což odpovídá 21 terminálům na tisíc obyvatel. Uvádí to web Podnikatel.cz. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce překonat evropský průměr 23 terminálů na tisíc obyvatel, a proto nabízí živnostníkům možnost vyzkoušet si bezkontaktní platební terminál zdarma v programu Česko platí kartou.

  O vyzkoušení platebního terminálu, podle serveru iDnes, zatím požádalo 2 600 podnikatelů. Žádosti lze podávat do konce roku 2020 a ministerstvo plánuje rozdat na vyzkoušení celkem 10 tisíc platebních terminálů.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.
  Vyzkoušet zdarma
  Zavřít reklamu
  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.