Od tvůrců úspěšného účetního programu

Podnikání / Zpravodajství/[Srpen 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Srpen 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Srpen 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
[Srpen 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Dohodáři dostanou kompenzační bonus, e-shopy hlásí za první pololetí vysoký obrat a on-line platby na jedno kliknutí expandují do dalších zemí. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Obsah

  Češi omezují výdaje, třetině klesl příjem

  Podle průzkumu na serveru Seznam zprávy Češi začínají pociťovat ekonomické dopady pandemie. Příjmy klesly 30 % Čechů, 36 % méně nakupuje a 24 % nakupuje jen zcela nezbytné věci. Přesto se Češi s následky pandemie vyrovnávají nadprůměrně dobře, 69 % respondentů totiž tvrdí, že má svůj život pod kontrolou.

  Podle statistik na webu iDnes lidé přestali utrácet zejména za dovolené, volnočasové aktivity a oblečení. Do budoucna plánují omezit nákup drahé elektroniky a cestování. 43 % lidí soudí, že se ekonomika i život vrátí do normálu do jednoho roku, 30 % věří, že do dvou.

  Stovky podvodníků žádají o kompenzační bonus

  Finanční správa již podala 49 trestních oznámení kvůli podvodným žádostem o kompenzační bonus. Jak uvádí web Podnikatel.cz, stovky až tisíce podvodníků způsobily škodu ve výši 33 milionů korun.

  Web České noviny doplňuje, že z tisíce žádostí jsou průměrně 4 neoprávněné. Finanční správa upozorňuje, že úřad nepodává trestní oznámení na osoby, které si požádaly o bonus omylem, ale pouze na základě faktických důkazů o podvodu.

  Nezaměstnanost v Česku nadále mírně stoupá

  Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí evidoval úřad práce k 31. 7. 2020 celkem 279 673 uchazečů o práci, což se rovná 3,8% nezaměstnanosti. Oproti červnu jde o nárůst 10 036 osob a oproti loňskému červenci o 74 553 osob.

  Podle webu Aktuálně.cz jsou hlavními příčinami rostoucí nezaměstnanosti aktuální situace kolem koronaviru a každoroční příchod části zaměstnanců ze školství na úřady práce. Častějším důvodem k opuštění práce se stává propouštění – počet případů se meziročně zdvojnásobil.

  Finanční správa připravuje aplikaci, která usnadní elektronické podpisy

  Finanční správa vyvíjí aplikaci ePodpisFS, která podnikatelům umožní práci s uznávaným elektronickým podpisem v aplikacích Daňového portálu. Aplikace bude umožňovat použití certifikátu z datového úložiště operačního systému i ze souboru s certifikátem PFX/P12. Zveřejnění aplikace plánuje finanční správa na 1. září 2020.

  Podle webu Podnikatel.cz zároveň dojde v aplikacích Daňového portálu k ukončení možnosti podpisu pomocí kvalifikovaného certifikátu ze souboru PFX/P12 přímo v prohlížeči. Tento postup totiž vyžadoval instalaci doplňku JAVA, který v současné době podporuje pouze jeden prohlížeč.

  Živnostníci projevují zájem o platební terminály zdarma

  V České republice je nyní 215 tisíc platebních terminálů, což odpovídá 21 terminálům na tisíc obyvatel. Uvádí to web Podnikatel.cz. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce překonat evropský průměr 23 terminálů na tisíc obyvatel, a proto nabízí živnostníkům možnost vyzkoušet si bezkontaktní platební terminál zdarma v programu Česko platí kartou.

  O vyzkoušení platebního terminálu, podle serveru iDnes, zatím požádalo 2 600 podnikatelů. Žádosti lze podávat do konce roku 2020 a ministerstvo plánuje rozdat na vyzkoušení celkem 10 tisíc platebních terminálů.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  blank Ano
  blank Ne
  blank

  Sledujte podobné články na naší

  Facebookové stránce

  Komunita samostatných účetních

  Přidejte se zdarma

  Přidejte se
  do největší komunity samostatných účetních

  blankVýhody
  blank