Podnikání / Zpravodajství/[Únor 2024] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Únor 2024] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Únor 2024] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
18. 03. 2024
Doba čtení4 minuty čtení
Líbilo se0
[Únor 2024] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Obsah

    V Česku protestují zemědělci. Inflace zpomaluje a česká koruna slábne, stanovení termínu přijetí eura se dál odkládá. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

    Protesty zemědělců přináší výsledky – alespoň ve slibech

    Čeští zemědělci vyjeli se stovkami traktorů do měst i k hraničním přechodům. Připojili se tím k rozsáhlým protestům v zemích střední a východní Evropy. Českým farmářům vadí zejména ekologické požadavky a podmínky Evropské unie, byrokratická zátěž i množství kontrol, nebo levný dovoz produktů ze zemí mimo EU.

    Jak pro server ČT24 uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal: „Situace zemědělců je skutečně zoufalá. Připojují se k nám i stovky malých, nikde neorganizovaných zemědělců (…) a také mnoho společností mimo zemědělskou prvovýrobu. To jen zdůrazňuje, jak hluboká krize napříč celým sektorem je.“ Nevyloučil, že protesty budou pokračovat.

    Evropská komise na protesty zaregovala návrhy na zjednodušení administrativy a další opatření, která zmírní tlak na zemědělce. Chce také zjednodušit podmínky pro získání dotací, nebo snížit počet kontrol.

    Inflace nadále zpomaluje, vyhráno ale nemáme

    Očekávání ekonomů, že inflace bude klesat, se potvrzuje. Meziroční inflace dosáhla podle webu BusinessINFO.cz jen 2,3 %, což je nejnižší hodnota od března 2021. Podle hlavního ekonoma společnosti BHS Štěpána Křečka to předznamenává konec rekordního zdražování. „Dnes můžeme slavit den, kdy byla poražena vysoká inflace….Vrátila se zpět do svého tolerančního pásma a výrazně se přiblížila ke svému cíli ve výši 2,0 procenta. Inflační epizodu, kterou jsme v minulých letech prožívali, můžeme tedy považovat za ukončenou,“ říká.

    Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák ale nadšení mírní: zpomalení inflace počítáme v porovnání s její loňskou extrémní hodnotou, navíc to nic nemění na stále vysokých cenách.

    Koruna oslabuje, stanovení termínu přijetí eura se odkládá

    Česká národní banka v první polovině února snížila základní úrokovou sazbu na 6,25 %, což přineslo oslabení koruny. Ochrana české měny je teď hlavní úlohou ČNB, jak vyplývá z prohlášení guvernéra ČNB Aleše Michla: „Zůstaneme jestřáby, kteří udělají vše pro cenovou stabilitu. (…) Oslabování koruny je proinflační riziko. Deficit veřejných financí je proinflační riziko. To jsou argumenty, proč úrokové sazby snižovat opatrně a proč proces snižování sazeb můžeme kdykoliv zastavit.“

    Právě cenová stabilita je jedním z kritérií pro vstup do eurozóny, které ČR zatím nesplňuje. Otázka zůstává i u dlouhodobé udržitelnosti českých veřejných financí. Ministerstvo financí a ČNB proto vládě doporučila zatím nestanovit termín přijetí eura.

    Firmy plánují přidávat zaměstnancům

    Podle Hospodářské komory chtějí podniky zvýšit mzdy o 5 až 10 %. K přidávání se chystají firmy napříč obory, zejména ve zpracovatelském průmyslu. Očekává se, že letos vzroste nominální mzda o 6 % a zaměstnanci si polepší i díky zpomalujícímu se zdražování. Reálné mzdy by po dvou letech propadu měly růst, ale svou nejvyšší úroveň z roku 2021 překonají podle České bankovní asociace nejdříve za dva roky. Píše to server ČT24.

    Kromě výplaty firmy stále častěji využívají i benefity jako formu odměny. „Vidíme celkový posun k finančním benefitům. Což bude tím, že ty nefinanční benefity jsou nyní méně daňově výhodné. Finanční benefity – různé typy bonusů – tvoří 8,8 procenta veškerých benefitů. Následuje dovolená, to je 8,5 procenta, a poté stravování s 8,3 procenta,“ vypočítává datový analytik Michal Španěl z webu JenPráce.cz.

    Přibývá podnikatelů a ubývá těch, kteří s podnikáním končí

    Podle analýzy společnosti Czech Credit Bureau (CRIF) začalo za leden v Česku podnikat 7 731 lidí, což je nejvíce za minulý rok – počet nových podnikatelů je téměř o třetinu vyšší než průměr za rok 2023. Naopak těch, co podnikání ukončili, bylo oproti loňskému průměru výrazně méně. Podnikat přestalo 5 948 lidí.

    Jak vysvětluje analytička CRIF Věra Kameníčková: „Leden je pravidelně co do počtu nových podnikatelů nejsilnějším měsícem roku. Je to zejména z formálních důvodů. Z hlediska placení záloh a pojištění je praktičtější podnikání zahájit na začátku roku.“

    Za poslední rok začalo nejvíce lidí podnikat ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví a v profesních, vědeckých a technických činnostech. Největší nárůst hlásí obor vzdělávání.

    Byly informace v článku užitečné?

    Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

    Ano
    Ne
    Vyzkoušejte si účetní program Money S3

    Vyzkoušejte si účetní program
    Money S3

    Zdarma a se všemi funkcemi

    Propojte své účetnictví s podnikáním
    Přidejte se k 20 000 uživatelům.
    Vyzkoušet zdarma
    Zavřít reklamu
    Propojte své účetnictví s podnikáním
    Přidejte se k 20 000 uživatelům.