Podnikání / Zpravodajství/[Září 2015] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Září 2015] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Seyfor, a. s.
05. 10. 2015
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2

Uplynulý měsíc média řešila hlavně skandál kolem Volkswagenu a to, jestli stáhne dolů i Škodu Auto. Neměla by vám uniknout ani zpráva o tom, jak tato situace ovlivňuje české subdodavatele a zajímává je i novinka o velkých čínských investicích do českého piva.

1. Aféra Volkswagenu prý neohrozí českou ekonomiku

Po velkém skandálu kolem německé automobilky Volkswagen se spustila lavina spekulací, jestli problémy neohrozí i české hospodářství. Škoda Auto je totiž součástí koncernu Volkswagen a spolu se svými subdodavateli tvoří 5 až 6 % národního HDP. Ekonom David Marek v rozhovoru upozornil, že právě Škoda je jedinou firmou, jejíž propad může ovlivnit českou ekonomiku jako celek.

Čeští subdodavatelé Škody jsou podle serveru Novinky ve střehu, ale velké problémy neočekávají. Zatím nezaznamenali žádný pokles objednávek.

2. Ceny nafty klesly pod 30 Kč

Dobrou zprávou, která potěší všechny podnikatele, je, že v posledních měsících zlevnily pohonné hmoty. Server iDNES informoval, že ceny v průměru klesly o 2,37 koruny za litr. Nejlevnější nafta byla na konci září v Libereckém kraji, kde litr stál 29,21 korun.

Naopak nejvíc podle Novinek zaplatili v září řidiči na Vysočině, kde za litr nafty dali 30,47 korun. I přes všeobecný pokles se nyní Česká republika zařadila k zemím s dražší motorovou naftou.

3. ČNB udržuje oslabenou korunu

Kvůli snížení očekávaného hospodářského růstu Číny a dalších rozvojových zemí bude Česká národní banka dál udržovat oslabenou korunu. Podle iDNESu toto opatření potrvá déle než banka v srpnu předpokládala.

V dalším textu server informoval o tom, že banka pokračuje v devizových intervencích s cílem udržet hodnotu měny kolem 27 korun za euro. Úrokové sazby banka ponechala na historických minimech.

4. Číňané v Česku masivně investují

Čínskou skupinu CEFC zaujaly firmy v Česku. Hospodářské noviny přinesly zprávu, že získá téměř 50% podíl v letecké společnosti Travel Service a investuje i do piva. Spolu s partnery převezme 79,4 % v Pivovarech Lobkowicz.

Dokumenty podepsali zástupci firem za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana, který byl na státní návštěvě Číny. Číňané se zajímají i o česká média. CEFC se stane strategickým partnerem vlastníka TV Barrandov.

5. Zaměstnavatelé možná zaplatí i první 3 dny nemoci

Poslanci za KSČM navrhují, aby zaměstnavatel platil zaměstanci náhradu mzdy i v karenční době – tedy v prvních 3 dnech nemoci. Tato novela zákoníku práce se už dostala do druhého čtení. Úpravu podle serveru Podnikatel.cz podpořila i část členů sociální demokracie a Úsvitu.

Politici argumentují tím, že se peníze podnikatelům částečně vrátí, protože zaměstnanec nebude chodit s nemocí do práce a nehrozí, že nakazí celý kolektiv. Podle odhadů by opatření přišlo české podnikatele na 9 miliard korun.

6. V Česku přibývá dolarových milionářů

Počet českých dolarových milionářů vzrostl o 10 % na rekordních 21 400 osob. Zprávu přinesl server Měšec. Na celém světě je skoro 15 milionů milionářů.

Téma rozpracovává týdeník Reflex, který uvádí, že v Česku počet dolarových milionářů roste výrazně rychleji, než je celosvětový průměr. Vliv na to má růst HDP, státní úspory a růst cen nemovitostí.

Česko hledá podnikatele roku

Poctivost, inovace a úspěch v zahraničí. Taková kritéria by měl splňovat nástupce loňského vítěze Koh-i-noor v soutěži Podnikatel roku. Článek iDNESu upozorňuje na to, že firmy je možné do soutěže nominovat ještě celý říjen. Nezkusíte se přihlásit právě vy?

Z dalšího textu na toto téma vyplývá, že podnikatelé zapojení v soutěži si myslí, že stát se má řídit stejně jako firma. Vstup do politiky však většina z neplánuje.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.