Podnikání / Zpravodajství/[Září 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Září 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Září 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
05. 10. 2017
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Září 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Finanční úřad vám vrátí část daně z nabytí nemovitosti, vláda nejspíš uleví podnikatelům novou metodikou pro zajišťovací příkazy a pronájem komerčních budov zdražuje. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Bannery_kalendare_Money_FB_09

1. Finanční úřad mění výpočet daně z nabytí nemovitosti

Finanční úřad na základě rozsudku Nejvyššího správního soudu mění výpočet daně z nabytí nemovitých věcí v případě, že tuto daň platí převodce = prodávající.

Až doposud byla základem výpočtu daně kupní cena včetně DPH, nově je ale základem daně kupní cena nemovitosti bez DPH. Jak informuje server podnikatel.cz, daň z nabytí nemovitosti je podle výkladu soudu majetková daň a nedává smysl ji platit z částky, kterou následně prodávající odvede státu.

Jestliže jste plátcem DPH, prodali jste v období mezi 1. lednem 2014 a 31. říjnem 2016 nemovitost a odvedli z ní daň z nabytí, můžete si u místně příslušného finančního úřadu požádat o vrácení přeplatku.

Od listopadu 2016 už tento soudní precedens není relevantní, protože daň dle zákona vždy platí nabyvatel = kupující. A na toho se žádná změna (zatím) nevztahuje.

2. Vláda omezí využívání zajišťovacích příkazů

Obstavené bankovní účty, zadržený majetek – ve chvíli, kdy finanční správa vydá na neplatiče daně zajišťovací příkaz, často to má za následek úplnou destrukci firmy.

Praxe ale ukazuje, že mezi neplatiči se občas objeví i nevinná firma, která do koloběhu událostí spadla neúmyslně. Finanční úřad tak vydáním zajišťovacího příkazu de facto zlikviduje poctivou společnost.

Ministerstvo financí si tento problém uvědomuje a chystá novou metodiku k využívání zajišťovacích příkazů. A dokonce zvažuje i změnu zákona, která by počítala s alternativní variantou – podobně jako jsou předběžná opatření u insolvenčních řízení. Informuje o tom server ekonomika.idnes.cz.

3. Nezaměstnanost klesla na 4 %

Nezaměstnanost v Česku stále klesá, v srpnu se dostala na magickou hranici 4 % a je tak nejnižší za posledních 19 let. Ve své tiskové zprávě o tom informuje Úřad práce ČR.

Rekordně nízká nezaměstnanost je skvělou zprávou pro zaměstnance – ať už pro ty, kteří chtějí zvýšit mzdu nebo ty, kteří se ohlíží po novém pracovním místě. Naopak zaměstnavatelé budou mít stále větší problémy najít nové zaměstnance, což brání rozvoji jejich firem.

4. Pronájem komerčních budov zdražuje

Vedle nedostatku zaměstnanců soukromým firmám ztěžuje podnikání také nedostatek komerčních prostor. Ten má za následek, že nájemné v kancelářích nebo skladech neustále zdražuje.

Jak informuje server businessinfo.cz, například v Praze v roce 2016 přibylo jen 33 000 m2 komerčních prostor, což tlačí cenu za metr čtvereční na hranici téměř 400 Kč měsíčně. V letech 2017 se sice výstavba zvyšuje na obvyklých 160 000 m2, ale poptávka stále převyšuje nabídku a ceny pronájmu rostou. Podobná situace je přitom i v dalších velkých městech.

5. Evropská unie ruší kvóty na cukr

České cukrovary mohou slavit, Evropská unie po 49 letech ukončuje systém produkčních kvót, minimální ceny cukrové řepy i výrobní dávky. Kvóty oficiálně končí k 30. září 2017.

Podle informací serveru deník.cz se přitom českým cukrovarům daří už teď, v roce 2016 vyrobily nejvíce cukru za posledních 30 let. Ukončení kvót jim pomůže ještě více – nově můžou volně obchodovat, a navíc se jim sníží administrativní zátěž.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.