Podnikání / Zpravodajství/[Září 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Září 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Září 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
03. 10. 2019
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Září 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Dopravci se registrují do nového mýtného systému, směrnice zkomplikovala bezkontaktní platby a finanční správa omezí činnost 33 úřadů. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

1. Začala registrace dopravců do nového mýtného systému

Od neděle 22. září mohou čeští dopravci registrovat svá vozidla nad 3,5 tuny do nového povinného systému pro výběr mýtného. Jak uvádí server Seznam zprávy, s registrací souvisí také výměna palubních jednotek. Díky novým zařízením budou na dispečinku vždy vědět, zda má kamion zaplaceno.

Server Aktuálně.cz doplnil, že dopravci mohou k registraci využít přes 200 vybraných prodejních míst nebo web mytocz.eu. Nový mýtný systém začne naostro platit od 1. prosince letošního roku a dotkne se zhruba 50 tisíc dopravců.

2. Směrnice o platebních službách může zkomplikovat bezkontaktní platby

Od 14. září začala platit směrnice EU, která má za cíl zvýšit bezpečnost platebních služeb. Zavedla například povinné dvojité ověření při přihlašování do internetového bankovnictví, ale také nutnost zadat PIN i při některých bezkontaktních platbách pod 500 Kč. Uvádí to server iHned.cz.

Podle serveru Lidovky.cz mohou některé terminály v těchto situacích platby odmítnout – zejména starší terminály a terminály bez možnosti kontaktní platby. U bezkontaktních plateb mobilem či jiným zařízením by podle ČNB problémy nastal neměly.

3. Finanční správa omezí činnost 33 úřadů

Finanční správa provede v prvním pololetí 2020 „optimalizaci činnosti” 33 finančních úřadů. Podle serveru Měšec.cz budou tyto úřady operovat v takzvaném režimu 2+2. Znamená to, že budou své služby poskytovat pouze během dvou úředních dnů v týdnu a budou je zajišťovat minimálně dva pracovníci.

V tomto režimu doposud funguje 23 územních pracovišť finanční správy. Podle serveru Novinky.cz se k tomuto kroku finanční správa rozhodla za účelem snížení provozních nákladů o zhruba 10 % vzhledem ke špatnému vývoji hospodaření rozpočtu.

4. Průměrná mzda v Česku překonala 34 tisíc korun

Česká průměrná mzda vzrostla ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 7,2 % a překročila tak hranici 34 tisíc korun. Podle serveru Aktuálně.cz stoupla po zohlednění inflace reálně o 4,3 %. Nejrychleji mzdy rostly ve školství a administrativě.

Měšec.cz doplňuje také analýzy Hospodářské komory, podle kterých bude růst mezd pokračovat i v roce 2020. Zatímco letos zvyšují zaměstnavatelé měsíční výplaty v průměru o 2 358 Kč, v příštím roce by to mělo být o 2 088 Kč. V následujícím roce by tak měly růst o 6,1 %.

5. V Česku se letos očekává rekordní zánik firem

V prvním letošním půlroce ukončilo podnikání 7908 kapitálových firem (tedy akciové společnosti a společnosti s ručením omezeným), což je o třetinu víc než za stejné období v loňském roce. Podle analýzy na serveru Podnikatel.cz se letos očekává největší zánik firem od roku 2012.

Podle serveru Euro.cz se počet firem v ČR každoročně zvyšuje, ale kvůli hojnému zanikání bude letos přírůstek výrazně nižší než v uplynulých letech. V roce 2014 připadlo na jednu zaniklou firmu pět nových, letos to nejsou ani dvě.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.