Aktuální informace k současné situaci – naše služby  |změny pro podnikatele

[Duben 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

adminX | 05. 05. 2016

Každá desátá česká firma se setkala s kybernetickým útokem. V Česku je rekordně nízká nezaměstnanost a založení firmy bude ještě levnější. Takové jsou dubnové novinky, které by vám neměly uniknout.

MonthlyReport_money04

1. Stát vybral na daních o 3,8 miliardy víc

Výnosy DPH vzrostly za první čtvrtletí tohoto roku o 5,3 procenta. Podle šéfa finančního ředitelství Martina Janečka se vybralo víc díky nově zavedeným kontrolním hlášením. Server Podnikatel.cz také informoval o tom, že finanční správa už odhalila první podezřelé požadavky na vrácení DPH.

Své první kontrolní hlášení už podávaly i podnikající fyzické osoby. Dokumenty odevzdalo 85 % živnostníků, kteří tuto povinnost mají. Chyby našli úředníci jen v 0,4 % případů.

2. S počítačovou kriminalitou se setkala každá desátá firma

V uplynulých 2 letech řešilo počítačovou kriminalitu 13 % českých firem. Takové jsou výsledky studie poradenské firmy PwC. Toto číslo je nadprůměrné jak ve střední a východní Evropě, tak celosvětově.

Podle serveru Businessinfo.cz třetina firem počítá s tím, že se s touto kriminalitou v nejbližších letech setká. Nejčastější oblastí útoků je krádež peněz, průmyslová špionáž a poškození pověsti.

3. V Česku je nejnižší nezaměstnanost

Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 4,1 %. To je nejnižší číslo v celé Evropské unii a také nejlepší český výsledek od roku 1993. O zprávě informoval server iHned.cz.

Díky vysoké zaměstnanosti a rostoucím mzdám začali Češi více utrácet. To se projevilo na zvyšujícím se zadlužení domácností, která vzrostlo na 1,339 bilionu korun. Lidé nejčastěji investovali do pořízení vlastního bydlení.

4. Založení firmy bude levnější

Poslanci schválili novelu zákona o soudních poplatcích. Díky ní by mělo založení společnosti zlevnit na přibližně 5 000 Kč. Podle serveru Podnikatel.cz by měla novinka začít platit do konce tohoto roku.

K zlevnění došlo už před rokem, kdy byl schválen přímý zápis do obchodního rejstříku pro notáře. Tehdy zlevnilo zapsání akciové společnosti z 12 000 Kč na 8 000 Kč a společnosti s ručením omezeným z 6 000 Kč na 2 700 Kč.

5. V průmyslu chybí 100 tisíc lidí

České firmy se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných lidí v dělnických a technických profesích. Podle serveru Businessinfo.cz prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR odhaduje, že chybí až 100 tisíc kvalifikovaných lidí. Problém by mohl vyřešit příchod pracovníků například z Ukrajiny. S tím ale nesouhlasí odbory.

Další velkým tématem na trhu práce je zaměstnávání generace Y. Mendlova univerzita v Brně zkoumala tuto generaci s cílem zjistit, co požaduje od své práce. Z šetření vyplynulo, že na prvním místě jsou pro ni osobní potřeby, flexibilní pracovní doba a pocit sebenaplnění.

Štítky článku

Měsíční přehledy

Manuál pro EET

Nejhledanější

DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění

Oblíbené články

Daňový kalendář

31. 03. 2020
Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za únor 2020
01. 04. 2020
Podání přiznání k dani a úhrada daně za rok 2019, nemá-li poplatník povinný audit a přiznání zpracovává a předkládá sám
01. 04. 2020
Podání vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za zdaňovací období 2019
Další termíny

Slovník pojmů

eBook plný rad z praxe

Jak vybrat účetní systém

ebook-img

Informace k současné situaci

V souvislosti se šířením onemocnění COVID-19 jsme přijali potřebná interní opatření k eliminaci možné nákazy, a tak většina našich zaměstnanců v současnosti pracuje z domu.

Chceme vás však ujistit, že naše služby držíme na stejné úrovni, na jakou jste zvyklí. To se nezmění ani v případě, že by opatření vlády trvalo delší dobu. Zákaznická podpora našich produktů bude fungovat beze změn. Každý všední den budou naši konzultanti od 8 do 17 hodin vyřizovat Vaše telefonické i písemné dotazy na:

Na linkách zákaznické podpory Money S3 a Prodejna SQL jsme připraveni vám poradit se všemi změnami v podnikatelském prostředí, které souvisejí s opatřeními vlády. Aktuální opatření sledujeme každý den.

Aktuální informace k současné situaci vám budeme přinášet také na našem blogu.