Aktuální informace k současné situaci – naše služby  |změny pro podnikatele

Kniha jízd: srozumitelný návod i pro začátečníky

Solitea Česká republika | 08. 04. 2019

Kdo musí knihu jízd vést a jaké údaje do ní patří? Připravili jsme vysvětlení pro všechny, kteří potřebují splnit požadavky finančního úřadu a inspekce práce.

Nejdřív krátké vysvětlení pro nováčky – kniha jízd slouží k evidenci údajů o provozu služebního auta nebo soukromého auta, které využíváte v podnikání. Může mít papírovou nebo elektronickou podobu.

Kdo potřebuje knihu jízd

Typicky to jsou plátci DPH a neplátci DPH, kteří nepoužívají paušál. Aby si mohli uplatnit reálné náklady za pohonné hmoty, potřebují podrobně evidovat provoz služebního auta.

Také to jsou všichni, kdo dokládají dodržování bezpečnosti práce. Nařízení totiž pro řidiče stanovuje povinné bezpečnostní přestávky. Například řidič referent (řidič, který není řidičem z povolání, např. manažer na cestě za zákazníkem) musí mít první přestávku nejpozději 4,5 hodiny od zahájení cesty. A právě z knihy jízd kontrola zjišťuje, jestli zaměstnanec čerpal přestávku.

Co uvádět do knihy jízd

Ke každé jízdě uvádíte:

 • datum,
 • čas odjezdu a příjezdu – kdy cesta autem začala a kdy skončila,
 • destinace – odkud jste vyjeli a kam jste jeli,
 • účel – z jakého důvodu jste tam jeli,
 • počet ujetých kilometrů – počáteční a konečný stav tachometru,
 • bezpečnostní přestávky – pokud máte povinnost čerpat bezpečnostní přestávku, uveďte v kolik hodin začala a kdy skončila,
 • záznam o čerpání pohonných hmot – zapište počet litrů a cenu.

V knize také uveďte:

 • typ vozidla,
 • SPZ,
 • průměrnou spotřebu dle technického průkazu.

Údaje o cestě zapište ihned po svém návratu. Zpětně si už nemusíte pamatovat všechny detaily. Pokud navíc knihu jízd vedete z důvodu prokázání bezpečnosti práce, máte povinnost ji vést denně a údaje nelze dopisovat zpětně.

Papírová nebo elektronická kniha jízd

Kniha jízd má mnoho podob. Můžete si koupit předtištěné tiskopisy nebo údaje klidně vyplňovat do běžného sešitu s ručně nadepsanými kolonkami.

V současnosti stále víc firem volí elektronickou knihu jízd. Oproti té papírové totiž nehrozí, že ji někdo ztratí a vyplňování je mnohem pohodlnější.

Pokud používáte některý z účetních a informačních softwarů Money, ani nepotřebujete na knihu jízd specializovaný program. Modul Kniha jízd je součástí vašeho Money. Výhodou je, že například nemusíte počítat ujeté kilometry, protože je systém podle stavu tachometru spočítá sám.

 • Byly tyto informace užitečné?
 • AnoNe
Manuál pro EET

Nejhledanější

DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění

Oblíbené články

Daňový kalendář

09. 04. 2020
Splatnost daně za únor 2020 (mimo spotřební daň z lihu)
15. 04. 2020
Záloha na daň za 1. čtvrtletí 2020
20. 04. 2020
Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
Další termíny

Slovník pojmů

eBook plný rad z praxe

Jak vybrat účetní systém

ebook-img

Informace k současné situaci

V souvislosti se šířením onemocnění COVID-19 jsme přijali potřebná interní opatření k eliminaci možné nákazy, a tak většina našich zaměstnanců v současnosti pracuje z domu.

Chceme vás však ujistit, že naše služby držíme na stejné úrovni, na jakou jste zvyklí. To se nezmění ani v případě, že by opatření vlády trvalo delší dobu. Zákaznická podpora našich produktů bude fungovat beze změn. Každý všední den budou naši konzultanti od 8 do 17 hodin vyřizovat Vaše telefonické i písemné dotazy na:

Na linkách zákaznické podpory Money S3 a Prodejna SQL jsme připraveni vám poradit se všemi změnami v podnikatelském prostředí, které souvisejí s opatřeními vlády. Aktuální opatření sledujeme každý den.

Aktuální informace k současné situaci vám budeme přinášet také na našem blogu.