Solitea, a.s. | 17. 09. 2013
Již druhým rokem platí právní úprava dohod o provedení práce, která za určitých okolností způsobuje, že dohody o provedení práce podléhají sociálnímu a zdravotnímu pojištění.
Autor: Mgr. Zdeněk Zralý, daňový poradce č. 3177
Dohody o provedení práce (dále jen „DPP“) bývají v praxi sjednávány zvláště za situace, kdy se jedná o plnění pracovních úkolů méně časově náročných. Je však vhodné připomenout, že zaměstnavatel má zajišťovat plnění svých úkolů především zaměstnanci v pracovním poměru. Sjednávání DPP je upraveno § 75 a následujícími zákoníku práce (dále jen „ZP“).
Nespornou výhodou DPP je skutečnost, že pokud odměna vyplacená na základě DPP nepřesáhne částku 10.000 Kč za kalendářní měsíc, nepodléhá tato odměna odvodům sociálního ani zdravotního pojištění.
Pokud odměna přesáhne za kalendářní měsíc částku 10.000 Kč, musí zaměstnavatel zaměstnance zaregistrovat na správě sociálního zabezpečení a příslušné zdravotní pojišťovně. Při posuzování zda odměna přesáhla či nepřesáhla danou hranici, je potřeba vzít do úvahy, že u obou pojištění se hranice 10.000 Kč zjišťuje odlišně:
Vzhledem k odlišné právní úpravě může tedy nastat situace, že zaměstnanec bude podléhat odvodům sociálního pojištění ale nikoliv zdravotnímu.
07. 01. 2014
Témata: Daň z příjmů fyzických osob, Daně
DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění