Daně / Daň z příjmů fyzických osob/Jak se vypočítá zdravotní pojištění pro OSVČ a kdy ho máte platit
Novinky a špeky v daních
Nabídka webinářů

Jak se vypočítá zdravotní pojištění pro OSVČ a kdy ho máte platit

Jak se vypočítá zdravotní pojištění pro OSVČ a kdy ho máte platit
Seyfor, a. s.
23. 05. 2019
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se11
Jak se vypočítá zdravotní pojištění pro OSVČ a kdy ho máte platit

Někteří podnikatelé platí minimální zálohy na zdravotní pojištění, přestože by podle zákona měli platit mnohem více. Zdravotní pojištění se totiž počítá podle zisku a neexistuje maximální hranice. Zjistěte, jak se zdravotní pojištění počítá a na co si dát pozor.

Kteří podnikatelé mají povinnost platit zdravotní pojištění?

Každý, kdo se stane OSVČ, se zároveň s podáním Jednotného registračního formuláře stává plátcem zdravotního pojištění u své zdravotní pojišťovny. Nemusíte se tedy nikam zvlášť přihlašovat. Povinnost hradit měsíční zálohy na zdravotní pojištění vám vzniká už za měsíc, ve kterém jste zahájili podnikání.

V první roce výkonu činnosti máte povinnost platit alespoň minimální výši. Pro rok 2019 se tato částka zvýšila na 2 208 Kč měsíčně. V dalších letech už se částka počítá podle hrubého zisku v uplynulém roce

Výše pojištění vychází z Přehledu

Do konce dubna každého roku musí všechny OSVČ, které nevyužívají služeb daňového poradce, odevzdat své pojišťovně Přehled o příjmech a výdajích. Z tohoto přehledu se vypočítá celkové zdravotní pojištění za předchozí rok.

Sazba zdravotního pojištění je stanovena jako 13,5 % z vyměřovacího základu. Z této částky se odečtou zaplacené zálohy a pokud vznikne nedoplatek, musíte jej uhradit. U zdravotního pojištění není jako u sociálního určený maximální vyměřovací základ. Podnikatelé s vysokými zisky tak mohou na zdravotním pojištění platit i statisíce.

Pokud naopak skutečný vyměřovací základ (polovina daňového základu) nepřesahuje minimální vyměřovací základ (ten se počítá z průměrné mzdy, kterou stanoví ministerstvo práce a sociálních věcí), pak se roční zdravotní pojištění určí právě z minimálního základu. Pro rok 2018 byl minimální vyměřovací základ 14 989,50 Kč.

Příklad výpočtu:
Podnikatel Petr Novák dosáhl za rok 2018 hrubého zisku (odečtení výdajů od příjmu) 480 000 Kč.

Skutečný vyměřovací základ je 50 % z 480 000, tedy 240 000 Kč.

To je více, než kolik je minimální vyměřovací základ – 179 874 Kč (14 989,50 × 12 měsíců).

Pro výpočet zdravotního pojištění se tak použije skutečný vyměřovací základ:

13,5 % z 240 000 Kč = 32 400 Kč.

Protože na měsíčních zálohách zaplatil pan Novák jen 24 288 Kč (12 × 2024 Kč), musí pojišťovně doplatit 8 112 Kč.

Co když jste OSVČ vedlejší

Jestli si podnikáním jen přivyděláváte k zaměstnání nebo jste státní pojištěnec, je to vaše vedlejší činnost. V takovém případě nemusíte odvádět měsíční zálohy na zdravotní pojištění. O tom, že jste OSVČ vedlejší, však musíte svou pojišťovnu informovat.

Zdravotní pojištění doplatíte jednorázově při odevzdání přehledu o příjmech a výdajích na svou pojišťovnu. Celková částka se vypočítá jako 13,5 % z dosaženého hrubého zisku.

Odebírejte účetní a daňové novinky srozumitelně a včas

Zadejte váš e-mail a naše účetní a daňové tipy vám budou chodit přímo do e-mailu. info

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

Kdy byste měli platit

Zálohy na zdravotní pojištění musíte odeslat na účet pojišťovny (číslo najdete na webu pojišťovny) vždy do 8. dne následujícího měsíce od data, kdy zahájíte podnikání. Začnete-li podnikat například 1. června, první zálohu na zdravotní pojištění musíte zaplatit do 8. července. Zálohy si nemůžete předplatit dopředu – jsou vždy splatné od 1. dne v měsíci, za který se platí, do 8. dne následujícího měsíce.

Pokud podnikatelskou činnost přerušíte a nemáte zaměstnání, platí za vás zdravotní pojištění buď úřad práce, na který jste přihlášení, nebo si ho nadále platíte sami. Jako osoba bez zdanitelných příjmů, však odvádíte výrazně méně, než jako OSVČ.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Aktuální webináře
Konsolidační balíček a jeho dopady na DPH
záznam
Vliv konsolidačního balíčku na OSVČ, zaměstnance a podnikatele od ledna 2024
záznam
Daň z příjmů fyz. osob a ukázka sestavení daňového přiznání
záznam
Všechny webináře
Zavřít reklamu
Novinky a špeky v daních