Mzdy a personalistika / Pracovněprávní vztahy/Flexinovela: zkušební doba od 1.6.2025 v příkladech
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

Flexinovela: zkušební doba od 1.6.2025 v příkladech

Flexinovela: zkušební doba od 1.6.2025 v příkladech
Monika Doleželová
26. 05. 2025
Doba čtení8 minut čtení
Líbilo se1
Flexinovela: zkušební doba od 1.6.2025 v příkladech

Obsah

    Víte, jak se mění od 1.6.2025 pravidla hry při sjednávání zkušební doby?

    Maximální délka zkušební doby

    Novela zákoníku práce mění v § 35 odst. 2 ZP pravidla pro maximální délku zkušební doby, resp. prodlužuje ji u řadových zaměstnanců z původních 3 měsíců na 4 měsíce a u vedoucích zaměstnanců z původních 6 měsíců na 8 měsíců. Jedná se o zákonné maximum.

    Konkrétní délku zkušební doby si sjednává sám zaměstnavatel se zaměstnancem, obvykle již v pracovní smlouvě nebo v dohodě o provedení práce (DPP) či v dohodě o pracovní činnosti (DPČ). Zkušební doba může být i kratší, nebo se dokonce nemusí sjednávat vůbec. Nicméně dle § 35 odst. 1 ZP je striktně stanovena písemná forma, takže i informace o tom, že se zkušební doba vůbec nesjednává musí být písemná.

    Pozor, zkušební dobu lze sjednat nejpozději v den vzniku pracovního poměru, a to i v souvislosti se jmenováním na vedoucí pracovní místo. Může být sjednána přímo v pracovní smlouvě, nebo v samostatném dokumentu, nicméně musí být písemná.

    Zkušební doba sjednaná do 31.5.2025 se řídí § 35 zákona č. 262/2006 Sb., ve znění účinném do 31.5.2025.

    Příklad: sjednání zkušební doby před flexinovelou ZP

    Lze dohodou prodloužit zkušební dobu u zaměstnance, se kterým byla sjednána zkušební doba před 1. 6. 2025 (před účinností flexinovely)?

    Nikoliv, zkušební dobu sjednanou před 1. 6. 2025 není možné dohodou stran dodatečně prodloužit.

    Příklad: dodatečné sjednání zkušební doby

    Zaměstnavatel zapomněl při nástupu pana Bílého v pracovní smlouvě sjednat zkušební dobu. Druhý den jej na to upozornila mzdová účetní a požadují po zaměstnanci podepsat dodatek k pracovní smlouvě, že se sjednává zkušební doba v délce 4 měsíců.

    Takové ujednání by bylo v rozporu se zákonem, a i kdyby takový dodatek pan Bílý podepsal, bylo by ujednání o délce zkušební doby neplatné.

    Příklad: zkušební doba a pozdě podepsaná smlouva

    Personální oddělení připravilo pro novou zaměstnankyni paní Novákovou pracovní smlouvu s dnem nástupu do zaměstnání 5.6.2025. V pracovní smlouvě byla sjednána zkušební doba v délce 2 měsíce. Paní Nováková přišla první den do zaměstnání, a aniž by podepsala pracovní smlouvu, začala s výkonem dohodnuté práce. Druhý den na tuto nesrovnalost upozornila mzdová účetní a zavolala si paní Novákovou k podpisu smlouvy. Zaměstnankyně podepsala pracovní smlouvu a uvedla na ni den podpisu 6.6.2025.

    Vzhledem ke skutečnosti, že zkušební dobu lze sjednat nejpozději v den vzniku pracovního poměru, a pracovní smlouva byla podepsána až o den později, bude ujednání o zkušební době neplatné.

    Dodatečné prodloužení zkušební doby

    Oproti předchozí právní úpravě je nově možné dodatečně prodlužovat zkušební dobu (§ 35 odst. 4 ZP). To je však možné pouze za splnění níže uvedených podmínek:

    • za trvání zkušební doby (která ještě neskončila),
    • na základě oboustranné vzájemné dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem,
    • ale jen tak, aby činila maximálně 4/8 měsíců.

    Příklad: prodloužení zkušební doby

    Pan Červený má sjednán pracovní poměr se sjednanou zkušební dobou v délce 3 měsíce. Zaměstnavatel není spokojen s výsledky jeho práce a tak hledá řešení, aby s ním nemusel ukončit pracovní poměr ve zkušební době (3 měsíce).

    Pokud se zaměstnavatel + zaměstnanec vzájemně dohodnou, je možné prodloužit původní 3měsíční zkušební dobu až na 4 měsíce. Doba 4 měsíce je maximální a zahrnuje v sobě již dříve uběhlou 3měsíční dobu. V tomto případě může být zkušební doba dodatečně prodloužena už jen o 1 měsíc.

    Příklad: jednostranné prodloužení zkušební doby

    Pan Červený má sjednán pracovní poměr se sjednanou zkušební dobou v délce 2 měsíce. Dva dny před koncem této zkušební doby oznámil zaměstnavatel písemně panu Červenému, že mu prodlužuje zkušební dobu na 4 měsíce.

    Zkušební dobu sice po novele zákoníku práce lze dodatečně prodloužit, ale pouze na základě vzájemné dohody obou smluvních stran. Pokud by pan Červený nesouhlasil s takovým dodatečným prodloužením zkušební doby, bylo by takové jednostranné ujednání neplatné.

    Příklad: pozdní prodloužení zkušební doby

    Pan Červený má sjednán pracovní poměr se sjednanou zkušební dobou v délce 2 měsíce. Dva dny po skončení této zkušební doby se se zaměstnavatel písemně dohodl na dodatečném prodlužení zkušební doby na 4 měsíce.

    Zkušební dobu sice po novele zákoníku práce lze dodatečně prodloužit, ale pouze v průběhu jejího běhu. V tomto případě již zkušební doba skončila a není ji možné dodatečně prodloužit. Taková dohoda by byla neplatná.

    Příklad: zkušební doba a změna pracovní pozice

    Pan Červený má sjednán pracovní poměr na řadového dělníka se zkušební dobou 4 měsíce. Ještě za běhu zkušební doby jej zaměstnavatel povýšil na vedoucího zaměstnance.

    V tomto případě, pokud budou dodrženy všechny zákonné podmínky, může být zkušební doba prodloužena až do posledního dne 8 měsíce, opět počínaje ode dne nástupu zaměstnance.

    Doplňte si mezery ve mzdách a personalistice

    Přihlaste se k několikadílnému e-mailovému seriálu a získejte to nejlepší z blogu Money.cz. info

    Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

    Zkušební doba a doba určitá

    Nadále platí, že zkušební doba nesmí být sjednána delší, než je polovina sjednané doby trvání pracovního poměru na dobu určitou (§ 35 odst. 3 ZP).

    Příklad: pracovní poměr na dobu určitou

    Pan Modrý má sjednán pracovní poměr na dobu určitou na 90 kalendářních dnů.

    Zkušební doba nesmí být delší než 45 kalendářních dnů.

    Zkušební doba a překážky v práci

    Zkušební doba se prodlužuje o pracovní dny zaměstnance, v nichž během zkušební doby neodpracoval celou směnu z důvodu překážky v práci, čerpání dovolené nebo neomluveného zameškání práce (§ 35 odst. 5 ZP).

    Pozor: ze zákona se tak prodlužuje o dny, které má zaměstnanec určené, jako dny pracovní (tj. např. i dny víkendové), a nikoliv o dny kalendářní!

    Od 1.6.2025 je novým důvodem také neomluveně zameškaná práce.

    Pozor na změnu: v nichž během zkušební doby neodpracoval celou směnu z důvodu překážky v práci!

    Příklad: zkušební doba a překážky v práci

    Pan Černý měl sjednanou 2měsíční zkušební dobu, která měla skončit dne 31.7.2025. V rámci zkušební doby byl půl dne u lékaře a na druhou polovinu dne si požádal o čerpání dovolené.

    Půl dne lékaře a půl dne dovolené = celá směna. Zkušební doba se prodlouží 1 pracovní den. Zkušební doba skončí až 1.8.2025.

    Příklad: zkušební doba a neomluvená absence

    Pan Černý měl sjednanou 4měsíční zkušební dobu, která měla skončit dne 31.10.2025. V rámci zkušební doby neomluveně zmeškal 3,5 dne (směny).

    Zkušební doba se prodlouží pouze o 3 pracovní dny (násobky celé směny). Zkušební doba skončí 5.11.2025.

    Příklad: zkušební doba a několik absencí

    Zkušební doba byla u řadového zaměstnance pracujícího pravidelně od pondělí do pátku sjednána na dobu od 1. září do 31. prosince 2025. Zaměstnanec v rámci zkušební doby 5 celých směn neodpracoval z důvodu překážky v práci (DPN), 2 celé směny neodpracoval z důvodu čerpání dovolené a 5 celých směn rovněž fakticky nepracoval, neboť mu na ně připadl svátek (směna mu z důvodu svátku tzv. odpadla a měl „placený svátek“). Dále 3x zameškal cca polovinu směny z důvodu vyšetření u lékaře.

    Zaměstnanci se zkušební doba prodlouží o celkem 7 pracovních dní (5 celých směn zameškal kvůli DPN, 2 směny z důvodu čerpání dovolené). O tzv. placené svátky, ani částečně zameškané směny se zkušební doba neprodlužuje. Od 1. ledna 2026 je tedy třeba „napočítat“ 7 pracovních dní, resp. 7 směn. Zkušební doba tak skončí v pátek 9. ledna 2026.

    Ničeho na tom nemění ani fakt, že ve čtvrtek 1. ledna měl zaměstnanec „placený svátek“, neboť o ten se zkušební doba neprodlužuje. Při napočítávání oněch 7 pracovních dní tedy sváteční den, na nějž zaměstnanci připadla směna, jež z důvodu svátku odpadla, „nepřeskakujeme“, třebaže zaměstnanec fakticky nepracoval. K „placenému svátku“ je totiž třeba přistupovat stejně, ať už zasáhne do zkušební doby nebo do její prodloužené části. (zdroj: MPSV)

    Vyzkoušejte si zdarma účetní program Money S3
    S ním můžete snadno vést účetnictví, daňovou evidenci, vystavovat faktury a evidovat sklad pro kamenný i online prodej.
    Money S3

    Sankce na úseku zkušební doby

    Sjednání nebo prodloužení zkušební doby v rozporu se zákonem naplní skutkovou podstatu přestupku na úseku pracovního poměru nebo dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr dle § 12 a § 25 zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce (dále jen „ZIP“). Zaměstnavateli může být uložena pokuta až do výše 2 000 000 Kč.

    Doporučujeme provést k 1.6.2025 revizi pracovních smluv, dohod DPP a DPČ a ostatních souvisejících pracovněprávních dokumentů. Nezapomeňte také aktualizovat Informační povinnosti zaměstnavatele dle § 37 ZP a s aktualizovanou verzí vhodným způsobem zaměstnance seznámit.

    Byly informace v článku užitečné?

    Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

    Ano
    Ne
    Vyzkoušejte si účetní program Money S3

    Vyzkoušejte si účetní program
    Money S3

    Zdarma a se všemi funkcemi

    Propojte své účetnictví s podnikáním
    Přidejte se k 20 000 uživatelům.
    Vyzkoušet zdarma
    Zavřít reklamu
    Propojte své účetnictví s podnikáním
    Přidejte se k 20 000 uživatelům.