Daně / Daň z přidané hodnoty/One Stop Shop: co to je OSS, koho se týká a jak je to s DPH?
Objevte i vy
nová online
školení
Vybrat školení

One Stop Shop: co to je OSS, koho se týká a jak je to s DPH?

One Stop Shop: co to je OSS, koho se týká a jak je to s DPH?
Seyfor, a. s.
08. 06. 2021
Doba čtení4 minuty čtení
Líbilo se46
One Stop Shop: co to je OSS, koho se týká a jak je to s DPH?

Obsah

    Zbystřit by měli všichni e-shopaři a další podnikatelé, kteří dodávají zboží a služby koncovým spotřebitelům v EU. Od 1. července 2021 se totiž zjednodušuje způsob odvodu DPH.

    Představme si český e-shop, který prodává trička. Je plátcem DPH a většina jeho klientů je z České republiky. Občas ale nakoupí i někdo ze Slovenska. E-shop si musí hlídat, kolik toho na Slovensko prodal.

    Pokud překročí souhrnnou částku 35 tisíc euro za kalendářní rok, musí se na Slovensku registrovat k DPH. Poté odevzdává přiznání k DPH jak v Česku, tak na Slovensku.

    Situace je zvlášť náročná pro obchodníky, kteří dodávají zboží do více států zároveň. Po překročení limitu (liší se stát od státu) se musí v dané zemi registrovat a podávat tam přiznání k DPH, což jim zabere spoustu času. Právě to se nyní mění.

    Co je to One Stop Shop neboli OSS

    OSS (One Stop Shop) je zvláštní režim jednoho správního místa. Je určený pro podnikatele, kteří dodávají zboží nebo služby koncovým spotřebitelům v jiných státech EU, typicky jsou to například e-shopy.

    Po zapojení do OSS si už podnikatel nemusí hlídat limity v jednotlivých státech a po jejich překročení se v cizině neregistruje k DPH. Odpadá rozdělení na konkrétní země a podnikatel řeší prodeje do všech členských států (mimo ČR) jako jeden celek.

    Veškeré DPH v nich splatné odvede v jedné částce českému finančnímu úřadu. Podle Evropské unie tím podnikatelům odpadne až 95 % povinností souvisejících s přeshraniční DPH.

    Další výhodou je, že podnikatel nekomunikuje se zahraničními úřady a vše vyřídí v rodném jazyce ve své zemi.

    Hranice pro zapojení do OSS je 10 tisíc euro za rok.

    Koho se OSS týká

    Zapojení do OSS je dobrovolné. Pokud vám víc vyhovuje podávání přiznání k DPH v jednotlivých státech, nemusíte OSS využívat. Pro většinu podnikatelů je ale výhodnější přechod do zvláštního režimu jednoho správního místa.

    Jestliže do jiných členských států prodáváte na dálku jen výjimečně, OSS se vás netýká. Hranice je stanovená na 10 tisíc euro za kalendářní rok a počítá se dohromady z prodejů ve všech členských zemích mimo ČR. Pokud máte prodeje do EU nižší, za místo plnění se považuje ČR. To znamená, že i na fakturách do zahraničí  uvádíte českou DPH a tržbu uvádíte v přiznání k DPH jako tuzemské plnění.

    OSS se netýká obchodníků s:

    • uměním,
    • starožitnostmi,
    • použitým zbožím,
    • novými dopravními prostředky
    • nebo dodání zboží s instalací a montáží.

    TIP: Přečtěte si, jaké jsou sazby daně z přidané hodnoty.

    MOSS se mění na OSS

    Spolu s OSS souvisí i MOSS (Mini One Stop Shop). Režim MOSS se týká podnikatelů, kteří koncovým spotřebitelům v členských státech prodávají nehmotné produkty (např. cloudový software, digitální předplatné). I oni nemusí odvádět DPH v jednotlivých státech a vše vyřeší přes český finanční úřad.

    Režim MOSS se nyní transformuje do OSS a nově se do něj zapojují právě i dodavatelé fyzických produktů. Pro podnikatele registrované v MOSS zůstává vše stejné, jen budou DPH odvádět na jiný bankovní účet.

    Doplňte si mezery v daních a účetnictví

    Přihlaste se k několikadílnému e-mailovému seriálu a získejte to nejlepší z blogu Money.cz. info

    Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

    Jak se registrovat do OSS

    Do OSS mohou vstoupit plátci DPH nebo identifikované osoby. Ti se od 1. dubna 2021 elektronicky registrují na portálu Moje daně.

    Tam si zvolíte, ve kterém ze 3 režimů se chcete registrovat:

    • režim EU (pro podnikatele se sídlem v ČR, kteří zboží odesílají z ČR),
    • dovozní režim (pro podnikatele se sídlem v ČR, kteří zboží odesílají z jiné země, např. formou dropshippingu – zákazník objedná u českého e-shopu, ten dá pokyn firmě v Číně, aby jménem e-shopu odeslala zboží klientovi),
    • režim mimo EU (pro podnikatele se sídlem mimo EU).
    TIP: Přečtěte si podrobný návod, jak vyplnit a podat žádost do režimu EU.

    Povinnosti podnikatelů zapojených do OSS

    Pokud u vás nakoupí koncový zákazník z jiného členského státu, na fakturu uvedete DPH jeho země a daň od něj vyberete. Například účetní program Money S3 je na tuto změnu připravený a jeho uživatelé na své doklady snadno přidají i zahraniční DPH. Víc o OSS v Money S3 zjistíte v tomto článku.

    Poté jednou za kvartál podáte přiznání ohledně všech svých služeb a zboží, které jste prodali koncovým zákazníkům ve členských státech. Toto přiznání se podává pouze elektronicky přes Daňový portál. Příslušnou DPH v jedné částce odvedete českému finančnímu úřadu, který ji potom přerozdělí do dalších zemí.

    Byly informace v článku užitečné?

    Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

    Ano
    Ne
    Vyzkoušejte si účetní program Money S3

    Vyzkoušejte si účetní program
    Money S3

    Zdarma a se všemi funkcemi

    Objevte i vy
    nová online
    školení
    Vybrat školení
    Zavřít reklamu
    Objevte si vy nová online školení