Vše z Money / Aktuality / Vše, co potřebujete vědět o Money S3/Přecházíte na OSS? Money S3 vám usnadní práci
Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50% končí za:
dnů
hod.
min.
Akce -50 %

Přecházíte na OSS? Money S3 vám usnadní práci

Přecházíte na OSS? Money S3 vám usnadní práci
Seyfor, a. s.
08. 06. 2021
Doba čtení4 minuty čtení
Líbilo se58
Přecházíte na OSS? Money S3 vám usnadní práci

Obsah

  E-shopaři a další podnikatelé, kteří dodávají zboží a služby koncovým spotřebitelům z EU, mají od 1. července 2021 možnost přejít na OSS – režim jednoho správního místa, který zjednodušuje placení DPH zahraničním zemím. Pokud přechod na OSS plánujete a používáte Money S3, jste o krok napřed – Money S3 je na legislativní změny připravené a usnadní vám výběr sazby DPH i tvorbu přiznání OSS.

  Co je to OSS a co se od 1. 7. 2021 mění

  E-shopaři, kteří prodávali trička třeba na Slovensko nebo do Německa, si doteď museli hlídat, kolik zboží nebo služeb v těchto zemích prodali. Pokud totiž překročili souhrnnou sumu za kalendářní rok (která byla pro každou zemi jiná), museli se v této zemi registrovat k DPH a podávat tam přiznání k DPH.

  Od 1. července je všechno jinak. Podnikatelé, kteří za kalendářní rok prodali do zemí EU mimo Česka zboží nebo služby v hodnotě přes 10 000 euro, se mohou přihlásit k režimu OSS (One Stop Shop). Díky němu se nemusí v zahraničí registrovat k DPH, ale zahraniční daň odvedou českému finančnímu úřadu, který peníze do členských států sám přerozdělí.

  Podrobnosti o OSS a legislativních změnách od 1. července 2021 rozebíráme podrobně v samostatném článku.

  Money S3 je na OSS připravené

  Na konci června vydáme verzi 21.600 pro Money S3, která vám práci s OSS usnadní – například jednoduše vyplníte na fakturu zahraniční sazbu DPH.

  Pokud vystavujete fakturu, kterou potřebujete zdanit přes OSS, kliknete na tlačítko OSS a vyberete stát koncového zákazníka. Tím vám Money na doklad nastaví platnou sazbu DPH v tomto státě.

  Poté ještě zvolíte členění DPH, na základě kterého doklad vstoupí do přiznání OSS – jde-li o zboží, vyberete 19Ř24_OSSZ, a pokud jde o službu, vyberete 19Ř24_OSSS. Do doby nabytí účinnosti novely zákona o DPH je dle sdělení FS z 21.6.2021 nutné vykazovat tato plnění na řádku 26 a proto jde-li o zboží, vyberete 19Ř26_OSSZ, a pokud jde o službu, vyberete 19Ř26_OSSS. Tato členění se vám ve verzi 21.600 objeví po automatické synchronizaci účetních konstant.

  Poznámka: Novela zákona o DPH nabyla účinnosti dne 1.10. 2021. Tato plnění se tedy vykazují na řádku 24. Pro zboží vyberete členění DPH 19Ř24_OSSZ a pro službu 19Ř24_OSSS.

  V tomto rozhraní vyplníte stát koncového zákazníka a členění.

  Jednou za čtvrt roku pak v seznamu podání vytvoříte přiznání OSS, které vyexportujete a nahrajete do Daňového portálu – stejně jako u klasického přiznání k DPH. S tvorbou přiznání budete mít minimum práce, protože Money do něj data z dokladů samo vyplní. První přiznání OSS se bude podávat až za 3. čtvrtletí 2021 a funkce spojené s ním proto najdete až ve verzi, kterou vydáme v září 2021.

  Ve verzi 21.600 bude nová účetní přehledová sestava „OSS – kontrola limitu pro registraci“. Tato sestava vytiskne za zvolené období všechny doklady vystavené pro koncové zákazníky v EU a provede přepočet částech z těchto dokladů na EUR. Podle závěrečného součtu pak lze jednoduše zjistit, zda byla ve zvoleném období překročena prahová hodnota 10 000 EUR pro registraci k odvodu DPH pomocí OSS. Sestava se nachází v Účetnictví / Přehledy a tiskové sestavy / Další sestavy / Přehledové sestavy.

  Export dokladů z e-shopu

  Pokud faktury nevystavujete přímo v účetním programu, ale importujete je do Money z e-shopu, musíte v XML datech uvést:

  • kód státu koncového zákazníka v elementu „StatMOSS”, např. <StatMOSS>SK</StatMOSS>
  • a je možné uvést sazby DPH platné v daném státu, nebo je neuvádět vůbec. Pro SK např. <SazbaDPH1>10</SazbaDPH1><SazbaDPH2>20</SazbaDPH2>
  • příklad vzorových souborů najdete zde.

  Díky tomu Money doklady správně roztřídí do přiznání OSS.

  Odebírejte účetní a daňové novinky srozumitelně a včas

  Zadejte váš e-mail a naše účetní a daňové tipy vám budou chodit přímo do e-mailu. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  Režim pro podnikatele, kteří odesílají zboží z ČR

  Když vstupujete do OSS, zvolíte si, ke kterému ze tří režimů se zaregistrujete:

  • režim EU (pro podnikatele se sídlem v ČR, kteří zboží odesílají z ČR),
  • dovozní režim (pro podnikatele se sídlem v ČR, kteří zboží odesílají z jiné země, např. formou dropshippingu – zákazník objedná u českého e-shopu, ten dá pokyn firmě v Číně, aby jménem e-shopu odeslala zboží klientovi),
  • režim mimo EU (pro podnikatele se sídlem mimo EU).

  V Money S3 budeme zatím podporovat jen režim EU. Pokud byste měli zájem i o další režimy, ozvěte se nám.

  Funkce kolem OSS pro vás zatím stále ladíme. Jakmile bude verze 21.600 pro Money S3 připravená, jako vždy vám včas pošleme podrobné informace o tom, jak novinky fungují.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Aktualizujte si své Money S3

  Stáhněte si poslední verzi Money S3 přes zákaznický portál.

  Money S3 v akci se slevou 50%
  Zjistit více
  Akce -50%
  platí pouze
  do 2.8.2024
  Money S3 -50%
  Zavřít reklamu
  Money S3 v akci se slevou 50%
  Akce platí pouze do 31.7.2023.