Pokud si jako student přivyděláváte podnikáním, máte povinnost podat daňové přiznání, pokud jste měli příjmy vyšší než 15 000 Kč. Daňové přiznání ale můžete podat sami, i když si přivyděláváte jako zaměstnanec. A můžete dostat od státu peníze zpět.
Studujete-li po celý rok, máte nárok na daňovou slevu na studenta v plné výši 4 020 Kč. Stejně jako každý daňový poplatník čerpáte také slevu 30 840 Kč. A protože ve většině případů tyto slevy nevyčerpáte v plné výši, vyplněním daňového přiznání získáte nárok na vrácení přeplatku na dani.
Daňové zúčtování je jednoduché řešení
Nejjednodušší variantou pro pracující studenty je nechat daňové povinnosti na svém zaměstnavateli. Ten za vás může podat roční zúčtování, v případě že máte podepsáno prohlášení k dani.
O toto zúčtování musíte požádat do 15. února a doručit potřebné podklady. Není totiž povinné. Pokud si o něj nepožádáte, vaše daňové povinnosti studenta budou splněny sraženými zálohami na daň z příjmu během roku.
O roční zúčtování si můžete požádat v případě, že jste během roku pracovali jen pro jednoho zaměstnavatele, nebo pokud na sebe jednotlivá zaměstnání navazovala (v takovém případě provede zúčtování poslední zaměstnavatel – musíte mu doručit potvrzení o zdanitelných příjmech od předchozích zaměstnavatelů).
Nebojte se daňového přiznání
Pokud jste během roku jako studenti pracovali pro více zaměstnavatelů současně, přivydělávali jste si jako OSVČ nebo vám plynul příjem z kapitálového majetku či pronájmu, musíte podat přiznání k dani z příjmu.
Přiznání k dani z příjmu si však můžete podat i v případě, že jste byli zaměstnaní nebo jste pracovali na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti. V tomto případě nevadí ani to, že dohody běžely část roku současně. Získáte tak nárok na vrácení přeplatku na dani – a to včetně srážkové daně.
Co když jste OSVČ
Jako OSVČ musíte podat daňové přiznání, pokud vaše příjmy za uplynulý rok překročí 6 000 Kč. Platí pro vás stejné podmínky jako pro každou jinou samostatně výdělečnou osobu, s výjimkou záloh na pojištění.
Pokud si jako student přivyděláváte drobným podnikáním, neplatíte první rok žádné zálohy na zdravotní pojištění, tyto zálohy se vám vypočtou až na základě dosaženého příjmu.
v případě sociálního pojištění nemusíte odvádět žádné zálohy státu, pokud vaše příjmy nepřekročí rozhodnou částku. Tato částka v roce 2022 činí 93 387 Kč.
Pokud se vaše příjmy vejdou do limitu 6 000 Kč, daňové přiznání podávat nemusíte, zůstává vám ale povinnost odevzdat přehledy o příjmech a výdajích na zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.