Obsah
Úřady práce budou moci zaměstnavatele žádat každý měsíc o vystavení potvrzení příjmů ukrajinských zaměstnanců s dočasnou ochranou. Na vystavení potvrzení však budou mít poměrně krátkou lhůtu!
Příjmy Ukrajinců s dočasnou ochranou
Novelou zákona, kterým se mění zákon č. 66/2022 Sb., o opatřeních v oblasti zaměstnanosti a oblasti sociálního zabezpečení v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace, přibude zaměstnavatelům od 1. července 2023 další nová povinnost, a to pravidelné potvrzování příjmů ukrajinským utečencům.
Ukrajincům s dočasnou ochranou, při splnění daných podmínek, náleží od českého státu také příspěvky na solidární domácnost či další humanitární dávky. U těchto dávek se však změnilo rozhodné období pro dokládání příjmů, a to na jeden kalendářní měsíc předcházející aktuálnímu kalendářnímu měsíci, v němž cizinec žádá o dávku.
Kompetence úřadů práce
Úřad práce může při posuzování dávek zjišťovat tyto příjmy přímo od zaměstnavatele. Pokud si Ukrajinec s dočasnou ochranou zažádá o humanitární dávku, prověří úřad práce nejprve evidenci této osoby u České správy sociálního zabezpečení (zda byl tento zaměstnanec řádně přihlášen). Po provedení ověření zašlou zaměstnavateli výzvu s dotazem na výši výdělku této osoby s dočasnou ochranou za daný kalendářní měsíc.
Lhůta pro potvrzování příjmů
Na základě § 7 zákona č. 66/2022 Sb., bude pro zaměstnavatele stanovena lhůta do 8 dnů ode dne doručení výzvy. Bude-li mít zaměstnavatel zpřístupněnu datovou schránku, zašle příslušnému úřadu práce potvrzení o výši příjmu prostřednictvím této datové schránky nebo využitím informačního systému podle specifikace, ve formátu a struktuře zveřejněné Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.