Od tvůrců úspěšného účetního programu

Mzdy a personalistika/Jak zjistit, kolik vám šéf dá na pracovní cestu? Ukážeme vám, jak si to spočítáte

Jak zjistit, kolik vám šéf dá na pracovní cestu? Ukážeme vám, jak si to spočítáte

Jak zjistit, kolik vám šéf dá na pracovní cestu? Ukážeme vám, jak si to spočítáte
Jak zjistit, kolik vám šéf dá na pracovní cestu? Ukážeme vám, jak si to spočítáte

Montér Karel vyráží na pětihodinovou služební cestu do vedlejšího města, vědkyně Alice na dva měsíce na druhou stranu planety. V obou případech mají zaměstnanci nárok na cestovní náhrady.

Vyhláška cestovních náhrad se věnuje situacím, kdy na služební cestě utrácíte peníze, a zároveň stanovuje i částky, které vám zaměstnavatel proplácí automaticky, aniž byste něco utratili a doložili účtenku. Ve vyhlášce zjistíte náhrady za:

  • benzín či naftu
  • a jídlo.

Cestovní náhrady upravuje vyhláška č. 333/2018 Sb., která prošla řadou verzí. Ta poslední zrušila všechny předchozí verze v lednu 2019, kdy přinesla změny v obou klíčových oblastech cestovních náhrad.

Podívejte se, jak se změnily sazby cestovní náhrad v roce 2022.

Kolik podle vyhlášky cestovních náhrad dostanete na stravném

Váš nárok na stravné záleží na tom, jestli jste soukromý zaměstnanec nebo zaměstnanec placený z veřejných peněz. Ti první mají pevně stanovenou jen nejnižší částku a mohou dostat jakoukoliv vyšší sumu. Stravné pro zaměstnance státu, krajů a další placené z veřejných peněz je pevně stanovené od–do.

Zaměstnavatel nezkoumá, jestli jste byli na oběd a kolik jste utratili, takže si účtenku schovávat nemusíte. Peníze podle tabulky vám náleží automaticky. Pokud vám ale zaměstnavatel zaplatí třeba oběd nebo večeři, na stravném dostanete méně.

délka pracovní cesty částka za jeden den pracovní cesty pro soukromého zaměstnance (Kč) částka za jeden den pracovní cesty pro státního zaměstnance (Kč)
5 až 12 hodin 82 82 až 97
12 až 18 hodin 124 124 až 150
více než 18 hodin 195 195 až 233

Jak se spočítat délku pracovní cesty

Na příkladu si ukážeme, jak správně spočítáte délku pracovní cesty.

Personalistka Adéla vyjíždí na pracovní cestu v 6 hodin a zpět je v 18:30. Její standardní pracovní doba trvá od 8 hodin do 16:30.

Do doby, za kterou jí náleží náhrada stravného, se Adéle počítá celá doba strávená mimo pracoviště včetně cesty – celkem tedy 12,5 hodiny. Adéla proto dostane na stravném 124 až 150 korun.

Poznámka: S délkou odpracované doby je to jinak. Mzdu nebo náhradu za mzdu Adéla dostane za dobu, kterou reálně odpracovala v cíli pracovní cesty nebo po cestě.

window.onload = function(){
mailocator.action.do(‚placeToElementId:161,mailocator-subscribe‘)
};

Co dostanete, když jedete vlastním autem

Podle vyhlášky cestovních náhrad vám přísluší peníze i za to, když na pracovní cestu vyrazíte dopravním prostředkem – typicky autem nebo motorkou – které není firemní. Počítá se totiž s opotřebením dopravního prostředku.

Částka se odvíjí podle typu dopravního prostředku.

dopravní prostředek částka v Kč za ujetý kilometr
jednostopá vozidla a čtyřkolky 1,10
osobní motorová vozidla 4,10

Ceny pohonných hmot podle vyhlášky

Vyhláška aktualizuje také průměrnou cenu za pohonné hmoty. Ty zaměstnavatel proplácí na základě účtenky, kterou mu zaměstnanec předloží. Pokud ale zaměstnanec částku neprokáže účtenkou, dostává průměrnou sumu stanovenou ve vyhlášce cestovních náhrad. Ta pro rok 2019 činí:

částka za litr v Kč typ pohonné hmoty
33,10 benzin 95 oktanů
37,10 benzin 98 oktanů
33,60 motorová nafta

Další informace o náhradách najdete v novele zákoníku práce od paragrafu 151.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne

Sledujte podobné články na naší

Facebookové stránce
Banner na svobodnaucetni.cz