Nezařazené/Rezervace a blokace zboží zpřehledňuje vyřizování objednávek
Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50% končí za:
dnů
hod.
min.
Akce -50 %

Rezervace a blokace zboží zpřehledňuje vyřizování objednávek

Seyfor, a. s.
07. 02. 2018
Doba čtení4 minuty čtení
Líbilo se2

Zejména u nedostatkového nebo velkoobrátkového zboží se občas stává, že po vás zákazníci chtějí více kusů, než máte naskladněno. V takových případech musíte znát aktuální stav zásob na skladu, termín nejbližšího naskladnění i prioritu jednotlivých přijatých objednávek – jinak hrozí, že jim slíbíte něco, co pak nemůžete splnit. Tyto situace hravě vyřešíte s novou funkčností Rezervace a blokace zboží.

Co to přesně je?

Funkci rezervací a blokací jsme připravili pro firmy s velkým pohybem zboží, ve kterých jsou neustále přijímány i vystavovány objednávky a není v silách obchodníků trvale sledovat, zda se na vyřízení některé objednávky nezapomnělo, či zda se právě naskladněné zboží nevydalo později přijaté nebo méně důležité objednávce, případně přímým prodejem bez předchozího objednání (např. prodejkou).

Funkce rezervací a blokací je také vhodná ve firmách provozujících internetový obchod, kde se klientovi po vytvoření objednávky okamžitě potvrdí dodání zboží – v těchto situacích je po importu objednávkového dokladu do Money ihned nutné zablokovat zboží tak, aby nemohlo být vydáno jinému zákazníkovi.

Priority si můžete měnit

Systém rezervací a blokací ale není neměnný. Pokud například máte na skladě poslední (již zablokovaný) smartphone a najednou o něj projeví zájem opravdu důležitý klient, můžete ho upřednostnit zvýšením priority objednávky. V takovém případě zablokované zboží prodáte důležitému klientovi a zákazníka z e-shopu obsloužíte až později po naskladnění další dodávky – byť si telefon objednal dříve.

ERP Money totiž objednávky v režimu rezervací a blokací vždy vyřizuje v následujícím pořadí:

  1. Priorita. Přijatým objednávkám můžete přiřazovat prioritu 1–5. Money pak nejdříve vyřizuje objednávky s prioritou 5, až nakonec pak objednávky s prioritou 1.
  2. Datum objednávky. Jestliže mají objednávky stejnou prioritu, Money je vyřizuje podle data objednání. Přednost mají ty nejstarší.
  3. Druh dokladu. Jestliže jsou priorita i datum objednání u objednávek stejné, pak Money upřednostňuje rezervační Zálohové faktury vydané před Objednávkami přijatými.

Funkce tak pomůže se správným vykrytím objednávek podle priority a pořadí pořízení, což oceníte zejména při naskladnění nového zboží. V té chvíli Money automaticky vydá zboží těm nejdůležitějším a nejstarším objednávkám.

Jak to vypadá v Money?

Money u většiny seznamů spojených se zásobami nabízí v detailu Rezervace aktuální přehled rezervačních dokladů – objednávek přijatých a zálohových faktur vydaných.

V Katalogu a seznamu Skladových zásob tak u každého zboží najdete podrobný rozpis všech nevyřízených objednávkových dokladů, stupeň jejich priority a množství jimi objednaného a zablokovaného zboží. Přijatá objednávka vytvoří na skladě rezervaci, přijatá objednávka s prioritou zboží rovnou i zablokuje tak, že nejde vložit do jiného prodejního dokladu.

V obou seznamech si pak ve výběru sloupců zobrazíte pro každou položku zboží všechny potřebné údaje:

  • Rezervováno. Celkový počet kusů v nevyřízených objednávkách, bez ohledu na prioritu.
  • Blokováno. Blokace konkrétních kusů zboží, které jsou objednané a máte je fyzicky na skladě. Zboží se blokuje jen v objednávkách s nenulovou prioritou.
  • Objednáno. Množství zboží, které jste objednali u svého dodavatele.
  • Aktuální množství. Reálné množství, které máte fyzicky na skladě.
  • Předpokládané množství. Očekávaný stav vašeho skladu po naskladnění nového zboží a vyřízení všech rezervací. V případě vysokého množství rezervací může být toto množství záporné.

Aktivujte s rozmyslem

Po zavedení funkčnosti Rezervací a blokací se bude zboží ve skladech blokovat tak, aby nešlo vydat přímým prodejem nebo na jinou objednávku. V takových situacích jej dokážete prodat pouze po dodatečné změně priority na objednávkovém dokladu – tuto možnost však doporučujeme povolit prostřednictvím přístupových práv pouze vedoucím pracovníkům.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50%
platí pouze
do 2.8.2024
Money S3 -50%
Zavřít reklamu
Money S3 v akci se slevou 50%
Akce platí pouze do 31.7.2023.