Nezařazené/Výplatní termín nemocenské: kdy chodí a jak se vyplácí?
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

Výplatní termín nemocenské: kdy chodí a jak se vyplácí?

Výplatní termín nemocenské: kdy chodí a jak se vyplácí?
Seyfor, a. s.
28. 08. 2023
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se314
Výplatní termín nemocenské: kdy chodí a jak se vyplácí?

Dlouhá nemoc není nic příjemného, obzvlášť když je člověk zaměstnaný a přijde o část svých příjmů. Zaměstnavatel a stát vám však v době nemoci budou vyplácet alespoň náhradu mzdy a nemocenskou. Zjistěte, kdy máte na nemocenskou nárok a v jakém termínu chodí na účet.

Kdy mám na nemocenskou nárok?

Jakmile u doktora nahlásíte nemoc a dostanete potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti (lidově řečeno neschopenku), které doručíte zaměstnavateli, oficiálně nemusíte chodit do práce a máte nárok na náhradu mzdy. V červenci 2019 byla zrušena karenční doba, takže vám zaměstnavatel náhradu mzdy vyplatí také za první tři dny nemoci.

Náhradu mzdy dostáváte za všechny hodiny, které byste jinak strávili v práci, po dobu 14 kalendářních dnů od začátku pracovní neschopnosti. Náhradu mzdy vám zaměstnavatel vyplatí jako součást běžné mzdy a najdete ji jako samostatnou položku na výplatní pásce.

Výše náhrady mzdy je 60 % vašeho průměrného hodinového výdělku za poslední čtvrtletí poté, co projde redukční hranicí. Jak přesně se náhrada mzdy počítá, se dočtete v našem článku.

Od 15. dne pracovní neschopnosti vám zaměstnavatel přestane platit náhradu mzdy a stát, konkrétní správa sociální zabezpečení, vám začne platit nemocenskou. Tu vám bude platit maximálně po dobu 380 dní.

Od 1. ledna 2020 se vyřizování neschopenek zrychlilo díky elektronickým eNeschopenkám. Více si o nich přečtěte v našem článku.

Jak a kdy se nemocenská vyplácí?

Stát vám nemocenskou vyplatí na účet, nebo v hotovosti prostřednictvím poštovní poukázky. V druhém případě vám však nemocenskou sníží o náklady za poštovní doručení.

Zákon nestanovuje pro výplatu nemocenské konkrétní den v měsíci. Lhůta pro vyplacení je maximálně 30 dnů od chvíle, kdy zaměstnavatel doručí doklad pro nárok o výplatu dávky na správu sociálního zabezpečení. Vyplácí se tedy zpětně za daný měsíc, podobně jako výplata.

Například v roce 2007 vyplatily OSSZ 82 % nemocenských ve lhůtě do 10 dnů. Aktuálnější data o výplatách nemocenských nejsou k dispozici. Typicky však nemocenská chodí od 8. do 17. dne v měsíci. Termín výplaty závisí zejména na tom, kdy zaměstnavatel doručí úřadu potřebné doklady.

Pokud si myslíte, že byste už měli mít nemocenskou na účtě, ale stále ji nemáte, kontaktujte svého zaměstnavatele – zjistěte, jestli a kdy podklady na OSSZ poslal.

Jestliže váš zaměstnavatel podklady na OSSZ poslal a uplynula už maximální lhůta 30 dní, ale vy peníze stále nemáte, požádejte zaměstnavatele, ať kontaktuje OSSZ. Případně můžete zkusit kontaktovat OSSZ i napřímo – zde je přehled kontaktů.

Nemocenská vám přijde ve výši 60 % vaší průměrné mzdy za poslední rok. Musí však projít ještě redukční hranicí. Jak přesně nemocenskou spočítat si přečtěte v našem dalším článku.

Odebírejte účetní a daňové novinky srozumitelně a včas

Zadejte váš e-mail a naše účetní a daňové tipy vám budou chodit přímo do e-mailu. info

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

Kolik na nemocenské dostanete

Karel marodil 4 týdny. Prvních 14 dnů pobírá náhradu mzdy od zaměstnavatele. Tuto náhradu dostává pouze za pracovní dny, v našem případě za 10 pracovních dnů (80 hodin).

Poslední dva týdny už čerpá nemocenskou od státu. Denní příspěvek pobírá na kalendářní den, tj. včetně víkendů a svátků. Podívejte se, jak by se částky lišily v závislosti na výši Karlovy mzdy.

Průměrná hrubá měsíční mzda za uplynulý rok Průměrná hodinová mzda Náhrada mzdy za prvních 10 pracovních dnů v pracovní neschopnosti Nemocenská za dalších 14 dnů pracovní neschopnosti Celkem Karel dostane
25 000 156 6 749 6 216 12 956
35 000 219 9 461 8 708 18 169
45 000 281 11 483 10 864 22 347
55 000 344 12 297 12 516 25 813

Kdy nemocenská končí?

Nemocenskou vám může ukončit lékař, a to v následujících situacích:

  • váš zdravotní stav se zlepší a lékař zhodnotí, že můžete opět nastoupit do práce,
  • nedostavili jste se bez vážného důvodu na pravidelné lékařské vyšetření.

S výpočtem nemocenské vám pomůže modul Mzdy a personalistika. Vyzkoušejte si ho zdarma v účetním softwaru Money S3 Start.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.