Vše z Money / Aktuality/„Někdy po vývojářích chceme věci, které nedávají smysl,“ přiznává ekonomická ředitelka Dagmar Novotná
Objevte i vy
nová online
školení
Vybrat školení

„Někdy po vývojářích chceme věci, které nedávají smysl,“ přiznává ekonomická ředitelka Dagmar Novotná

„Někdy po vývojářích chceme věci, které nedávají smysl,“ přiznává ekonomická ředitelka Dagmar Novotná
Seyfor, a. s.
27. 08. 2018
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
„Někdy po vývojářích chceme věci, které nedávají smysl,“ přiznává ekonomická ředitelka Dagmar Novotná

Ještě předtím, než vypustíme novou verzi Money mezi vás zákazníky, několik týdnů její funkčnost testujeme uvnitř firmy. A občas přitom narazíme na kuriózní problémy – například když kvůli legislativě musíme do systému přidat funkci, která úplně nedává smysl. „Vysvětlete to pak vývojáři, který neumí uvažovat jinak než logicky,“ směje se Dagmar Novotná.

Testování z pohledu účetní

Dagmar je na takové úkoly naštěstí zvyklá, pro Soliteu (respektive Cígler Software) pracuje už od roku 1997. Začínala ještě na DOSovském Money 6, postupně vystřídala funkce účetní i testerky a nakonec zakotvila na pozici, která v sobě spojuje obojí – tedy účetnictví i testování.

„Mým úkolem je otestovat Money z pohledu účetní. Zatímco testeři se na novou verzi dívají spíše analyticky a cíleně na ní hledají chyby, já ji zkouším prakticky. Vlastně ani netestuji, jen používám Money jako kterákoliv jiná firma. Vystavuji a účtuji doklady, zpracovávám závěrky, chystám přiznání. A když něco nefunguje nebo vidím prostor ke zlepšení, hned s tím běžím za vývojáři,“ říká Dagmar.

Jak však druhým dechem dodává, na zásadní chybu narazí spíše výjimečně. „Nejčastěji reportuji drobnosti, které mi jen ztěžují práci a šly by vyřešit lépe. Jako účetní mám na některé věci odlišný pohled než vývojáři, vím, jak se ty věci řeší v praxi a co by účetním pomohlo. Naštěstí jsme v tomto s vývojem za jedno a vždy se bez problémů domluvíme.“

Horší to je v případech, kdy po vývojářích vyžadujeme zapracování legislativy, která z jejich pohledu nedává smysl. „I já většinou vím, že po nich chci nelogickou věc, ale zákony zkrátka platí pro všechny
a my se jim musíme přizpůsobit. Takže nakonec vždy vymyslíme kompromis. A i když vývojáři měli původně jiný názor, nakonec jsou vždycky rádi, že jim dávám cennou zpětnou vazbu z pohledu reálného uživatele,“ dodává s úsměvem.

Přehledný a logicky uspořádaný systém

Navzdory tomu, že zákonodárci občas hodí logice systému klacek pod nohy, vnímá Dagmar dnešní Money S5 jako kompaktní a dobře poskládaný systém. Ostatně na tom má osobní zásluhu, protože se na jeho vývoji zejména v počátcích velmi aktivně podílela.

„Na Money se mi líbí, že jsou tu jednotlivé části logicky poskládané pohromadě. Když například pracujete s účetním deníkem, máte všechny potřebné doklady a funkce na dosah, nemusíte brouzdat po systému a složitě něco dohledávat. Práci mi usnadňuje i svižná rychlost systému nebo bohaté možnosti filtrace a vyhledávání,“ popisuje Dagmar, která s Money S5 pracuje každý den už 13 let.

A na co se nejvíce těší? „Na Power BI. To je nástroj, který má obrovskou budoucnost. Již nyní využívám BI analýzu, která mi poskytuje informace o čerpání mezd po jednotlivých odděleních. Mám díky ní rychlé informace o stavu, který používám k porovnání s plánem čerpání mezd ve fiskálním období. Jsem tak schopna téměř okamžitě poskytnout informace, které potřebuje kolega, když například chce někomu upravit mzdu.

Další analýzy jako třeba čerpání rozpočtů, hlídání výnosů a nákladů, hospodářské výsledky, zisky, prognózy nebo výkon jednotlivých produktů postupně dolaďujeme. A já už se na ně velmi těším,“ uzavírá Dagmar.

Dagmar Novotná, ekonomická ředitelka
Dagmar Novotná, ekonomická ředitelka

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Aktualizujte si své Money S3

Stáhněte si poslední verzi Money S3 přes zákaznický portál.

Objevte i vy
nová online
školení
Vybrat školení
Zavřít reklamu
Objevte si vy nová online školení