Podnikání / Zpravodajství/[Březen 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Březen 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Březen 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
12. 05. 2022
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se6
[Březen 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Obsah

  Vláda rozhodla o osudu EET, od roku 2023 budou mít všechny OSVČ datové schránky, ceny pohonných hmot se vyšplhaly na historická maxima, stavebnictví očekává kvůli válce odliv ukrajinských zaměstnanců a udržitelné investování není pro firmy v Česku klíčové téma. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

  Vláda rozhodla, EET končí

  Elektronická evidence tržeb (EET) se ke konci letošního roku ruší, rozhodla vláda. Postupuje dle svého programového prohlášení a důvodem zrušení je zbytečná administrativa pro podnikatele. Souhrnně vyjde provoz a aktualizace pokladních zařízení na 1,5 miliardy korun za rok, informuje ČT24. Do projektu je nyní zapojeno přes 201 tisíc podnikatelů, kteří celkem zaevidovali zhruba 19, 2 miliardy účtenek.

  Podle serveru Podnikatel.cz se úřady u kontrol EET činily a podnikatelé celkem dostali pokuty za 225 milionů korun. Průměrná pokuta byla 9 919 Kč. S provozováním systému EET pro dobrovolně evidující podnikatele se do budoucna nepočítá.

  Datovky pro všechny OSVČ od roku 2023

  Od roku 2023 budou mít všechny fyzické osoby povinně zřízené datové schránky reportuje BusinessINFO.cz. S vlastnictvím datovky se pojí povinnost podání daňového přiznání elektronicky, která od příštího roku čeká všechny podnikatele (právnické osoby již datové schránky povinné ze zákona mají). 

  Server Podnikatel.cz informuje, že elektronická přiznání mohou být pro mnohé OSVČ problém, protože loni podalo daňové přiznání elektronicky jen 23 % fyzických osob.

  Ceny benzínu a nafty vyrostly na historické maximum

  Pohonné hmoty vyletěly na světových trzích nahoru v důsledku války na Ukrajině. Jeden litr benzínu Natural 95 se pohyboval začátkem března okolo 46 Kč a jeden litr dieselu stál více než 49 Kč, uvádí iRozhlas. V průběhu měsíce se ceny snížily, ne však na původní částky.

  Zatímco některé země využívají cenovou regulaci pohonných hmot (např. Francie, Polsko), Česko taková opatření nechystá, uvádí Deník N. Firmám se má zrušit silniční daň pro vozidla do 12 tun, počítá se s kontrolami marží čerpacích stanic a zastavením povinného přimíchávání biosložek do paliva.

  Odliv ukrajinských pracovníků ze stavebnictví

  Stavebnictví čekají kromě nedostatku materiálu a růstu cen další výzvy, reportuje server Podnikatel.cz. Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) před začátkem ruské invaze na Ukrajinu provedla šetření, ze kterého vychází, že ⅓ stavebnických firem vnímá jako hlavní problém nedostatek zaměstnanců. Ukrajinští zaměstnanci jsou považování za pilíř českého stavebnictví a odliv mužů na Ukrajinu problém nedostatku pracovníků nejspíš prohloubí. Zatím ale není jasné, do jaké míry.

  Udržitelnost? Pro české firmy zatím není klíčová

  Forbes informuje o průzkumu HSBC, který zkoumal české firmy a jejich pohled na udržitelné a sociálně zodpovědné investování (tzv. ESG – Enviroment Social Governance). Oproti zahraničí se v Česku udržitelnost zatím nepovažuje za důležitou součást byznysu. Pouze ¼ firem má plán, jak dosáhne nulových emisí, 62 % firem si myslí, že jim ESG přinese konkurenční výhodu, a 15 % společností vnímá ESG jako nedůležité téma.

  „Pokud firmy své procesy v oblasti udržitelnosti a sociální odpovědnosti inovovat nebudou, přestanou být relevantní pro novou generaci zákazníků,“ uvádí šéf české pobočky HSBC, Richard Keery.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.
  Vyzkoušet zdarma
  Zavřít reklamu
  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.