Podnikání / Zpravodajství/[Červen 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50% končí za:
dnů
hod.
min.
Akce -50 %

[Červen 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Červen 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
01. 08. 2022
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se0
[Červen 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Obsah

  Investice do inovací byly v posledních letech u českých firem rekordní, inflace roste rychleji než mzdy, pohled Čechů na ekonomickou situaci je pesimistický a Forbes vyhodnotil 180 nejvlivnějších žen Česka. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

  Investice do inovací dosáhly u českých firem rekordu

  V období 2018 až 2020 v Česku inovovalo své produkty nebo procesy 57 % firem, v oblasti IT a komunikace dokonce 77 % společností, reportuje Český Statistický Úřad (ČSÚ). Investice do inovací činily v roce 2020 celkem 267 mld. Kč, což je o 116 mld. Kč více než v roce 2018.

  Inflace stoupá rychleji než rostoucí mzdy

  ČSÚ informuje, že růst výdělků znehodnocuje inflace. Až 94 % zaměstnanců v 1. čtvrtletí 2022 zažilo pokles reálné kupní síly. Ačkoliv ve stejném období meziročně vzrostla průměrná hrubá měsíční mzda o 7,2 %, inflace se zvýšila o 11,2 %.

  Jitka Erhartová, vedoucí oddělení statistiky práce ČSÚ, upozorňuje, že růst mezd se liší v odvětvích: „Při zohlednění inflace si nyní polepšili pouze zaměstnanci v peněžnictví a pojišťovnictví a v činnostech v oblasti nemovitostí, kterým stouply reálné mzdy o 4,2 %, resp. 2,4 %. Tato skupina ale představuje jen 2,9 % zaměstnanců, 94 procentům naopak reálná kupní síla klesla. Nejvíce zaměstnancům ve veřejné správě, ve zdravotní a sociální péči a ve vzdělávání.“

  Finanční situace Čechů se zhoršila a nálada poklesla

  Průzkumy agentury STEM a poradenské společnosti KPMG ukazují, že až polovina Čechů vychází s penězi hůř než loni a více než 80 % z nich vnímá ekonomickou situaci v zemi za špatnou, reportuje Forbes. Domácnosti nyní spoří především na potravinách, oblečení, obuvi či spotřebě energie.

  42 % českých firem nezveřejňuje své účetní závěrky

  Účetní závěrky nezveřejňuje včas téměř polovina firem v Česku, reportuje iRozhlas. Experti odhadují, že se některé firmy zveřejnění vyhýbají schválně. Nelze pak zjistit jejich výdělky, dluhy či majetek.

  „Počet subjektů neplnících řádně povinnost ukládat účetní závěrky do sbírky listin je objektivně vysoký. Mezi lety 2018 a 2020 nezaložilo účetní závěrky přes 235 tisíc obchodních korporací, které vznikly před rokem 2021,“ upřesňuje pro iRozhlas mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

  Forbes vyhodnotil 180 nejvlivnějších žen Česka

  Redakce českého Forbesu opět vyhodnotila žebříček 180 nejvlivnějších žen v Česku. První tři příčky obsadily místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, pražská vrchní zástupkyně Lenka Bradáčová a podnikatelka Renáta Kellnerová, která je zároveň nejbohatší Češkou.

  Na vyhodnocení žebříčku se podílí odborníci a znalci odvětví, ze kterých se ženy vybírají. U majitelek a manažerek firem se sledují především ekonomické výsledky firem, obrat, zisk i akvizice, a to i několik let zpětně, upřesňují Hospodářské noviny.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Money S3 v akci se slevou 50%
  Zjistit více
  Akce -50%
  platí pouze
  do 2.8.2024
  Money S3 -50%
  Zavřít reklamu
  Money S3 v akci se slevou 50%
  Akce platí pouze do 31.7.2023.