Podnikání / Zpravodajství/[Duben 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Duben 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Duben 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
18. 06. 2022
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se3
[Duben 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Kvůli válce na Ukrajině v Evropě rekordně roste inflace, ceny komodit budou minimálně 2 roky vysoké, přes 300 mezinárodních firem už úplně opustilo Rusko a klesají investice do startupů. Dále mají Češi dobré digitální dovednosti, ale programuje jen 5 % lidí. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

750+ mezinárodních společností omezilo v Rusku působení

V reakci na válku na Ukrajině odešlo z Ruska už 304 mezinárodních společností, dále 381 omezilo téměř všechny aktivity a 114 firem významně utlumilo svou činnost, reportuje ČT24 výsledky výzkumu prestižní Yale University.

Aktualizovaný seznam firem, včetně českých, najdete na stránkách výzkumu. Jednou ze společností, které ruský trh opustily, je Jablotron. Spolumajitel Dalibor Dědek říká: „Nepřemýšleli jsme o tom moc dlouho, protože jsme si uvědomili, že je třeba burcovat ruskou veřejnost.“

Inflace v Evropské unii skokově roste a hrozí potravinová krize

Meziroční míra inflace se v EU v březnu zvýšila na 7,8 % a Česko mělo ze zemí EU třetí nejvyšší inflaci, konkrétně 11,9 %, uvádí iRozhlas výsledky šetření Eurostatu.

Ceny se rekordně zvyšují ve všech oblastech včetně potravin a prezident Světové banky varuje před potravinovou krizí. Zdražené potraviny (očekává se až o 37 %) způsobí v nejchudších zemích katastrofu a je jí třeba včas předejít cílenými dodávkami hnojiv a efektivní distribucí potravin.

Vyhlídky komoditního trhu: ceny budou vysoké další 2 roky

Světová banka uvedla, že zažíváme největší komoditní šok od 70. let, kdy byl zastavený vývoz ropy z arabských zemí na západ, informuje ČT24. Instituce očekává, že ceny energií v roce 2022 stoupnou o více než 50 % a další komodity (včetně zemědělských produktů a kovů) až o 20 %. Pokud válka na Ukrajině bude mít větší dopady, růst může být výraznější.

Zástupci Světové banky ve zprávě uvádí: „Nárůst cen energie za poslední dva roky je nejvýraznější od ropné krize z roku 1973. Nárůst cen potravinářských komodit, jejichž velkými producenty jsou Rusko a Ukrajina, a hnojiv, pro jejichž výrobu se využívá zemní plyn, je nejvýraznější od roku 2008.“

Investice do startupů klesají a trh se mění

Válka na Ukrajině změnila startupové prostředí v Česku i ve světě, informuje BusinessINFO.cz. Od začátku konfliktu klesl zájem o investování o 37 % a objem investic se v únoru snížil o necelou třetinu. U mnoha investic jde o dočasné pozastavení, z některých ale schází úplně.

Odborníci z investičního akcelerátoru Soulmates Ventures odhadují nastartování investic až po čase a očekávají i proměnu trhu – atraktivními budou oblasti zaměřené na udržitelnost a soběstačnost.

V Česku ovládá 60 % lidí základní digitální dovednosti

Základní digitální dovednosti ovládá v EU 54 % lidí (ve věku 16-74 let) a Češi jsou s 60 % nad průměrem, ukazuje analýza ČSÚ. Cílem Evropské komise však je, aby do roku 2030 mělo základní digitální dovednosti 80 % Evropanů.

Nad průměrem EU umí Češi: využívat textové editory (53 %), tabulkové procesory typu Excel (40 %), hledat a třídit informace (87 %) či se bezpečně chovat na internetu (74 %). Naopak programování se v Česku věnuje jen 5 % lidí, nejvíce (okolo 10 %) v Dánsku, Švédsku a Rakousku.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.