Podnikání / Zpravodajství/[Duben 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Duben 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Duben 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
01. 06. 2023
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Duben 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

V dubnu vzrostla důvěra podnikatelů v českou ekonomiku, němečtí investoři jsou nicméně zdrženlivější a brzy má začít platit zákon o úpravě tzv. whistleblowingu. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Důvěra podnikatelů v českou ekonomiku roste

Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostla v dubnu důvěra podnikatelů v místní ekonomiku, a to ve všech odvětvích, nejvíce v průmyslu. Vyšší je i důvěra spotřebitelů, české domácnosti se v porovnání s předchozími měsíci méně obávají zhoršení ekonomické situace a lépe hodnotí svou aktuální finanční situaci.

„Celková důvěra podnikatelů v ekonomiku podruhé za sebou vzrostla a přiblížila se svému dlouhodobému průměru. Přestože se sentiment mezi podnikateli postupně zlepšuje, mnohé pořád limituje nedostatečná poptávka, omezená dostupnost vybraných vstupů a v některých odvětvích také nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců,“ říká Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ. 

Jsou české firmy připravené na nový zákon o whistleblowingu? 

Sněmovna schválila návrh zákona o ochraně oznamovatelů nekalých či nezákonných praktik ve firmách, vkterý vychází z evropské směrnice. Zákon o úpravě tzv. whistleblowingu nyní míří k posouzení senátorům, informuje iRozhlas. Ochrana oznamovatelů (tzv. whisteblowerů) má platit od července 2023.

Podle online průzkumu, o kterém píše BusinessINFO.cz, má systém (součástí je např. zřízení schránky či anonymního e-mailu) pro oznamování nezákonných či neetických praktik připravená každá šestá firma v Česku, část systém stále zavádí a najdou se i společnosti, které ještě nic neřeší. 

V prvním čtvrtletí 2023 v Česku zaniklo nejvíc firem v historii

Během prvního čtvrtletí u nás vzniklo 8 075 obchodních společností a zaniklo 4 230 – to je o 551 více než loni a zároveň jde o největší zánik v české historii, vyplývá z analýzy Czech Credit Bureau (CRIF). Nejvíce firem vzniká i zaniká v Praze, Jihomoravském kraji a Moravskoslezském kraji.

Analytička CRIF Věra Kameníčková pro BusinessINFO.cz uvádí: „Vyšší počet zaniklých firem odráží stagnaci ekonomiky, nicméně počet firem se nadále zvyšuje, i když pomalejším tempem než v předchozích dvou letech. Zpomalení je znatelné zejména v porovnání se dvěma předcovidovými roky.“ 

V žebříčku atraktivity pro německé investory Česko klesá

V hodnocení atraktivity zemí střední a východní Evropy je Česko pro německé investory až na třetím místě, propadlo se za Slovinsko a Polsko. Do roku 2018 Česko dlouho zastávalo první příčku, informuje iRozhlas o průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory.

Nálada mezi německými investory a manažery není příliš optimistická. U investic je vidět zdrženlivost, třetina podniků chce své investice zvýšit, ale skoro čtvrtina počítá s jejich poklesem – to je nejvíce za posledních pět let. Podle komory je alarmující, že investice chtějí snižovat hlavně firmy ze zpracovatelského průmyslu, který je pro českou ekonomiku zásadní.

Poprvé k nám míří soutěž Future Enterprise Awards, podpoří inovace a digitalizaci

V soutěži Future Enterprise Awards změří své síly české inovativní projekty, které využívají digitální technologie, informují Hospodářské noviny. Soutěž pořádá analytická a poradenská firma IDC a partneři. Přihlásit se může kterákoliv firma či projekt, který skrze technologie propojuje lidi, zařízení, aplikace nebo třeba procesy. Pokud máte špičkový digitální projekt, přihlaste se do soutěže do 16. června 2023. 

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.