Podnikání / Start podnikání/Jak délka splatnosti faktur ovlivňuje podnikání
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

Jak délka splatnosti faktur ovlivňuje podnikání

Jak délka splatnosti faktur ovlivňuje podnikání
Seyfor, a. s.
27. 07. 2023
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se1
Jak délka splatnosti faktur ovlivňuje podnikání

Obsah

  Včas zaplacená faktura rovná se prosperující podnikání. Pozdně uhrazená ho zase poměrně komplikuje. 85 procent podnikatelů v ČR se setkalo s pozdní úhradou za své faktury. 40 procent všech faktur vystavených v ČR je zaplaceno po splatnosti. Jaké všechny dopady může mít splatnost faktur na vaše podnikání?

  Datum splatnosti

  Není to sice běžná situace, může se ale stát, že podnikatel obdrží fakturu bez data splatnosti. Tento údaj totiž nepatří mezi povinné, a tak není chyba, když je pohledávka bez něj. V takovém případě se musíme řídit Občanským zákoníkem. Ten udává, že cena za dodané zboží nebo služby je splatná do 30 dnů. Tato lhůta počíná dobou, kdy druhá strana obdržela fakturu nebo zboží – podle toho, která situace nastala dříve.

  Občanský zákoník také určuje maximální lhůtu pro splatnost faktur, udává, že lhůta na splnění peněžního závazku nesmí přesáhnout 60 dnů. Obchodní strany se ovšem mohou dohodnout i na delší době splatnosti – to Občanský zákoník také povoluje. A právě tento bod většinou přináší podnikatelům nesnáze. 

  Vyjednávání splatnosti

  Nastavení splatnosti faktur by mělo vycházet z pohledu do cash flow daného podnikání. Především je potřeba sledovat několik zásadních faktorů. V první řadě musí podnikatelé myslet na pravidelné měsíční úhrady, jako jsou nájem, energie a mzdy zaměstnanců. Dalším faktorem je, zda podnik nečeká v blízké době nějaká investice, například do nákupu nového zařízení. Dá se říci, že delší doba splatnosti je obecně výhodnější pro odběratele, což dodavatele staví do poměrně nevýhodné situace. 

  V Česku rozhodně není výjimečná situace, kdy splatnost faktur přesáhne 60 dnů. Týká se to především firem z logistiky, služeb nebo lidských zdrojů. Ti, kteří musejí nejčastěji kývnout na delší splatnost faktur, jsou většinou živnostníci nebo malé a střední podniky. Čelí totiž konkurenci velkých dodavatelů a v případě, že nepřistoupí na požadované platební podmínky, může dojít k tomu, že si odběratele jednoduše zvolí dodavatele většího, který nemá s přijetím dlouhé splatnosti až takový problém.  

  Buďte připraveni na všechny podnikatelské a legislativní změny díky našim kvalitním informacím

  Zadejte váš e-mail a informace z oblasti podnikání a legislativy i aktuální dění ze světa Money vám budeme pravidelně zasílat přímo na e-mail. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  Jaké dopady má dlouhá splatnost na podnikání

  Kvůli tlaku, který odběratelé na své dodavatele vytváří, jsou někteří menší dodavatelé ochotni přistoupit na podmínky, které jim ve výsledků způsobí existenční problémy. Nebudou schopni zaplatit pravidelné odvody, DPH a mzdy zaměstnanců. Nakonec to může být pro daný podnik likvidační situace.

  Řešením takového situace může být podnikatelský úvěr, který je ovšem obecným řešením, nehledě na to, že v současné době není snadné na něj dosáhnout. Rychlé a efektivní řešení tohoto problému je zkrácení splatnosti faktur – tedy postoupení pohledávek faktoringové společnosti. Tento produkt nabízejí jak banky, tak fintech společnosti jako například Platební instituce Roger. Je to řešení, které udrží obchodní vztahy a v krátkodobém horizontu vyřeší nečekané náklady, jako nutný nákup materiálu nebo růst cen energií. V kombinaci s tradičními bankovními produkty funguje faktoring jako vhodný doplněk především v situacích, jako jsou sezónní výkyvy nebo velké zakázky.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.
  Vyzkoušet zdarma
  Zavřít reklamu
  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.