Podnikání/Fakturace do zahraničí: návod pro plátce i neplátce DPH
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

Fakturace do zahraničí: návod pro plátce i neplátce DPH

Fakturace do zahraničí: návod pro plátce i neplátce DPH
Seyfor, a. s.
08. 07. 2022
Doba čtení5 minut čtení
Líbilo se7
Fakturace do zahraničí: návod pro plátce i neplátce DPH

Obsah

  Jestliže se chystáte obchodovat se zahraničními partnery, musíte vědět, jak fakturovat v cizí měně. Naučíme vás, jak pracovat s měnovými kurzy, vyčíslit a odvést DPH nebo jaké náležitosti na fakturách uvádět.

  Kromě běžných údajů, se kterými se setkáváte při vystavení faktur pro české zákazníky, obsahují faktury do zahraničí svá specifika.

  IBAN a SWIFT

  Na faktuře pokaždé uvádějte čísla bankovních účtů a kódů banky v mezinárodním formátu IBAN, SWIFT nebo BIC.

  Kromě faktury do zahraničí tyto údaje uvádějte také tehdy, pokud vystavujete fakturu do tuzemska v cizí měně.

  Kurz a kurzové rozdíly

  Dalším specifikem je přepočet korun vyčíslených v zahraniční měně. Nejčastěji se používá devizový kurz ČNB (České národní banky):

  • plátci DPH použijí kurz platný ke dni uskutečnění zdanitelného plnění,
  • neplátci DPH převezmou kurz ze dne vystavení.

  TIP: Přečtěte si, jaké další kurzy můžete použít pro přepočet cizí měny. V článku najdete i praktické příklady na výpočet a zaúčtování kurzových rozdílů.

  Jazyk faktury vystavené do zahraničí

  Při fakturaci do ciziny je nejdůležitější, aby zákazník údajům na faktuře rozuměl. Máte několik možností, jak to vyřešit. Fakturu vystavíte:

  • dvojjazyčně,
  • pouze v rodném jazyce klienta,
  • v cizím jazyce, kterým mluvíte vy i klient (nejčastěji v angličtině).

  Neplátci DPH: jak fakturovat mimo EU a v rámci EU

  Pokud nejste plátce DPH, při fakturaci musíte nejprve rozlišit, v jaké zemi má váš partner sídlo.

  Obchod se světem

  Pokud vystavujete fakturu podnikateli, který sídlí mimo EU, postupujete stejně jako při fakturaci v České republice pro běžného občana či neplátce DPH.

  Pokud naopak z třetích zemí nakupujete bez DPH (a vy sami nejste plátci DPH), musíte se stát identifikovanou osobou a DPH v Česku zaplatit. V takovém případě vám ale nevzniká nárok na odpočet DPH.

  Obchod mezi státy EU

  Jestliže prodáváte své služby podnikateli, který sídlí v některém z členských států EU, stáváte se identifikovanou osobou a za dané daňové období musíte podat přiznání k DPH a souhrnné hlášení.Pokud však dodáváte neplátci DPH, stačí, když si pohlídáte svůj obrat. Jakmile překročí 1 milion Kč za po sobě jdoucích 12 měsíců, stáváte se identifikovanou osobou.

  Při nákupu služeb od firem sídlících v EU se na vás také vztahuje povinnost stát se identifikovanou osobou a odvést z této transakce v Česku DPH. Pokud obchodujete s neplátcem DPH, platí zde stejný režim jako v Česku – na faktuře nebude DPH vyčísleno.

  Plátce DPH: jak vyčíslit a platit DPH při fakturaci do EU

  Jste-li plátce DPH a fakturujete jinému obchodníkovi či podnikateli v rámci EU, řídíte se tzv. reverse charge neboli režimem přenesené daňové povinnosti. V praxi to znamená, že povinnost platby daně z této transakce se přesouvá kompletně na odběratele. On si následně DPH zohlední v ceně, za kterou zboží prodává koncovému zákazníkovi.

  Pokud uskutečňujete obchod, který spadá pod reverse charge, na fakturu uveďte, že daň v rámci přeneseného režimu odvádí zákazník. Sazbu DPH neuvádějte.

  Kromě toho nezapomeňte každý měsíc podat tzv. „souhrnné hlášení“, v němž souhrnně rozepíšete všechny uskutečněné obchody do jiných členských států EU.

  TIP: Evidujete kromě vystavených zahraničních faktur také přijaté faktury ze zahraničí? Sepsali jsme pro vás návod, jak postupovat při pořízení zboží z jiného členského státu EU.

  Přemýšlíte o podnikání?

  Zadejte váš e-mail a získejte účetní a daňové tipy pro začátek vašeho podnikání. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  Režim OSS

  Pokud dodáváte zboží a služby koncovým spotřebitelům z EU, máte možnost od 1. 7. 2021 přejít na OSS – režim jednoho správního místa, který vám zjednodušuje odvod DPH u plnění vybíraných v jiném členském státě EU.

  Při dobrovolném zapojení do OSS si už totiž nemusíte hlídat limity v jednotlivých státech a po jejich překročení se v cizině neregistrujete k DPH.

  Příklad:

  Představte si malý český e-shop, který prodává kosmetiku. Je plátcem DPH a většina jeho klientů (koncových spotřebitelů) je z České republiky. Občas ale nakoupí i někdo ze sousedního Slovenska. E-shop si musí hlídat, kolik toho na Slovensko prodá.

  Jakmile totiž překročí limit pro zasílání zboží stanovený Slovenskem (35 000 EUR/kalendářní rok), musí se na Slovensku registrovat k DPH. To znamená, že musí nově přiznání k DPH odevzdávat v Česku i na Slovensku.

  A teď si představte, že kromě Slovenska dodává zboží i do Polska, Německa, Maďarska nebo Rumunska. Jestliže v nich překročí limit (který se liší stát od státu), musí se v dané zemi registrovat a podávat tam přiznání k DPH. Pokud se přihlásí do  režimu OSS, nic z toho neřeší. Daň pošle českému finančnímu úřadu a ten ji rozpošle do příslušných států.

  Fakturujte do EU a třetích zemí v Money S3

  Začněte zahraniční faktury v cizí měně vytvářet v účetním programu Money S3, který za vás automaticky pohlídá všechny náležitosti faktury a doklady přeloží do angličtiny, němčiny nebo francouzštiny.

  Jakmile fakturu v Money S3 vystavíte, můžete ji opatřit elektronickým podpisem a rovnou vyexportovat do PDF k odeslání e-mailem.

  Podívejte se, jak vám software Money S3 usnadní fakturaci a otestujte si ho zdarma se všemi funkcemi.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.
  Vyzkoušet zdarma
  Zavřít reklamu
  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.