Podnikání / Start podnikání/Outsourcing účetnictví – kdy ho jako podnikatel využít?
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

Outsourcing účetnictví – kdy ho jako podnikatel využít?

Outsourcing účetnictví – kdy ho jako podnikatel využít?
Seyfor, a. s.
06. 12. 2023
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se4
Outsourcing účetnictví – kdy ho jako podnikatel využít?

Obsah

  Pokud ve firmě plně nevyužijete interního účetního, můžete službu outsourcovat. Při outsourcingu účetnictví předáte účetní agendu externistovi, typicky účetní firmě. Výhodou je odbornost, zastupitelnost a zpravidla nižší náklady. Čtěte, kdy se vám vyplatí outsourcing účetnictví.

  Co je outsourcing účetnictví

  Outsourcing účetnictví znamená, že svou účetní agendu necháte zpracovat externí firmou nebo účetním na volné noze. Postarají se o vedení vaší účetní evidence, daňová přiznání, mzdy, ale i třeba tvorbu finančních výkazů. Poptat externího účetního se vyplatí, třeba když nechcete zaměstnat účetního na plný úvazek nebo začínáte podnikat a s účetnictvím nemáte zkušenosti.

  Vedle účetnictví outsourcují firmy běžně i další činnosti jako právní služby, marketing, IT podporu nebo třeba logistiku.

  Proč outsourcovat účetnictví – výhody a nevýhody

  Hlavními výhodami externího účetnictví je:

  • Odbornost a zkušenosti – pracujete s odborníky, kteří se specializují na účetnictví a daně, což zaručuje kvalitu a představuje menší riziko chyb.
  • Nižší náklady – za služby platíte jen ve chvíli, když je opravdu potřebujete. Pokud vedete ve firmě účetnictví interně, počítejte s platy účetních, náklady na nábor i pravidelná školení.
  • Zastupitelnost – účetní firma má řadu zaměstnanců, snadno zařídí záskok a vy budete mít vždy všechny dokumenty zpracované včas. Uvnitř firmy je nahraditelnost složitejší.
  • Flexibilita – díky outsourcingu budete mít účetnictví pokryté, i když máte například nárazově hodně práce.

  Díky outsourcingu účetnictví, získáte víc prostoru soustředit se na jádro vašeho podnikání – třeba na rozvoj vašich produktů.

  Pro jistotu uvádíme i několik výzev, kterým můžete při outsourcingu účetnictví čelit:

  • Komunikace – nevhodně nastavená komunikace s externími účetními může vést k neefektivitě, zbytečným nedorozuměním i chybám. Vždy si předem ujasněte, co očekáváte vy a co druhá strana a jakým způsobem si budete předávat dokumenty.
  • Závislost na externí firmě – kdyby firma nedodržela termíny či selhala, může to mít negativní dopad na vaše podnikání.
  • Vyšší cena při vyšším objemu práce – pokud účetní firmu vytížíte natolik, jako byste vytížili interního člověka, bude to zpravidla dražší.
  • Bezpečnost – při outsourcingu předáváte účetní agendu, a tedy i kontrolu nad vašimi daty, mimo firmu. Vždy si předem nastavte procesy, například předávání dokladů s účetní, takovým způsobem, aby nedošlo ke ztrátě nebo zneužití údajů.
  Díky outsourcingu nemáte s účetnictvím příliš starostí, agendu převezme externí odborník.
  Díky outsourcingu nemáte s účetnictvím příliš starostí, agendu převezme externí odborník.

  Kdy se vám vyplatí outsourcing účetnictví

  Přemýšlíte, jestli vést externí nebo interní účetnictví? Ať už jste malá nebo velká firma, podnikáte v gastronomii, nebo IT, interní účetnictví dává smysl, pokud svého účetního dokážete plně vytížit.

  Outsourcing se vyplatí ve chvíli, kdy účetní agendy nemáte tolik – při větším objemu pak ale může vyjít dráž než interní účetnictví. Firmy často volí outsouring účetnictví v těchto situacích:

  • Začátek podnikání. Pokud jste na začátku, možná nemáte s účetnictvím tolik zkušeností a outsourcing vám pomůže soustředit se výhradně na váš produkt nebo službu.
  • Nárůst administrativy. Když se podnikání daří, může se stát, že kromě objemu zakázek roste i administrativní zátěž spojená s účetnictvím a daňovými povinnostmi. Flexibilní outsourcing vám pomůže držet krok.
  • Specializace a odbornost. Pokud potřebujete specialistu na vybranou oblast účetnictví a nechcete investovat do vzdělávání interního účetního, poptejte externistu.
  • Náklady. Jestliže vidíte, že vedení interního účetnictví pro vás dlouhodobě nedává smysl z finančního hlediska, zvažte přechod na outsourcing.

  Přemýšlíte o podnikání?

  Zadejte váš e-mail a získejte účetní a daňové tipy pro začátek vašeho podnikání. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  Co si pravidelně hlídat u externí firmy

  Při výběru účetní firmy si projděte nebo vyžádejte reference, ať víte, jak s ní jsou spokojeni ostatní. Na osobní schůzce pak prodiskutujte všechny své požadavky, představy a doptejte se, v jakém účetním programu pro podnikatele firma pracuje (včetně přístupu do systému na dálku) nebo jak si budete předávat dokumenty.

  Při spolupráci si pak hlídejte pravidelnou komunikaci a všechny důležité termíny, kvalitu odvedené práce a nezapomínejte ani na zpětnou vazbu.


  Zdroje / reference:

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.
  Vyzkoušet zdarma
  Zavřít reklamu
  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.