Od tvůrců úspěšného účetního programu

Podnikání / Zpravodajství/Jaké změny firmám přinese rok 2019

Jaké změny firmám přinese rok 2019

Jaké změny firmám přinese rok 2019
Jaké změny firmám přinese rok 2019

Podnikatelé v Česku se v roce 2019 připravují na další vlny EET a změny v dani z příjmu. Musí také počítat s plánovanými úpravami zákoníku práce a insolvenčního zákona. V dlouhodobém horizontu je pak klíčový nový stavební zákon.

Začátek zbývajících vln EET

Loni vypadalo, že po mnoha odkladech začne třetí a čtvrtá vlna EET platit od léta 2019.

Vztahuje se například na:

  • zemědělce,
  • dopravce,
  • výrobce,
  • řemeslníky
  • a příslušníky svobodných povolání.

Poslanci ale v roce 2018 nestihli novelu projednat, a proto zatím není jasné, jestli další vlny začnou platit v závěru roku 2019, nebo až v roce 2020.

Součástí návrhu je i off-line režim pro malé podnikatele. Ti by nepotřebovali internet, ale tržby by evidovali na papírové účtenky s unikátním kódem, které by dostali od státu. Podle některých to přinese podnikatelům úlevu, podle jiných jen další administrativní zátěž.

Snížení DPH

Součástí novely zákona o EET je i snížení DPH v sektoru stravování, některých řemeslných a odborných služeb, vodného a stočného. DPH má z 21 na 10 procent klesnout u točeného piva, kadeřnických a holičských služeb nebo oprav jízdních kol, obuvi a oděvů. Změny začnou platit nejdříve na konci roku.

Daň z příjmu a uznatelnost výpůjčních výdajů

Aby firmy nadměrně nesnižovaly svůj daňový základ o náklady na půjčky od společností z vlastní skupiny, stát upraví uznatelnost výpůjčních výdajů. Omezí je do výše 80 milionů korun nebo 30 procent daňové EBITDA (zisk před započtením daní, odpisů a úroků). Neuznatelné výpůjční výdaje si firmy mohou převést do dalších období.

Změna se také týká zdanění při přemístění majetku bez změny vlastníka. Pokud tedy společnost přesune majetek do zahraničí a Česká republika by v důsledku toho ztratila právo danit příjem z budoucího prodeje tohoto majetku, bude se na tuto činnost vztahovat daň. Obě změny měly začít platit už letos, ale pravděpodobně se jimi budete muset řídit až od roku 2020.

Úpravy v zákoníku práce

Pro všechny zaměstnavatele jsou důležité plánované změny v zákoníku práce. Mají obsahovat nový mechanismus valorizace minimální mzdy a podmínky pro stanovení nejnižších úrovní zaručené mzdy. Úpravy se budou týkat i dočasného přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli, návratu do zaměstnání po rodičovské dovolené a dohod mimo pracovní poměr.

Dál politici diskutují o nové definici vícesměnného režimu, o změně dovolených a sdílených pracovních místech. Některé změny mohou začít platit už letos, většina pak v roce 2020.

Novinky v insolvencích

V plánu je také novelizace insolvenčního zákona, která se dotkne všech podnikatelů, kteří zaměstnávají pracovníky v insolvenci. Pravděpodobně dojde k úpravám srážek ze mzdy.

Nově má zákon chránit dlužníky, aby nepřišli o bydlení. Člověk v osobním bankrotu nebude muset prodat svůj byt či dům, pokud jeho hodnota nepřesahuje násobek částky k zajištění obydlí v místě jeho bydliště. Aktualizovaná pravidla také upraví insolvenci u OSVČ. Novela může začít platit ještě letos, ale nejspíš to bude až v roce 2020.

Velké změny ve stavebnictví

Nový stavební zákon má sice nabýt účinnosti až na jaře 2023, ale pro všechny v oboru je důležité již nyní vědět, co se chystá. Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje oddělení propojeného modelu státní správy a místní samosprávy. Stavby by měl povolovat pouze státní stavební úřad – díky tomu by stavebníkům stačilo jen jedno razítko. Vše má usnadnit i digitalizace.

V zákoně se také počítá se zakotvením principu „jednou a dost“, což znamená, že každou připomínku je možné vznést pouze jednou.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne

Sledujte podobné články na naší

Facebookové stránce
Banner na svobodnaucetni.cz