Podnikání / Zpravodajství/Jaké změny firmám přinese rok 2019
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

Jaké změny firmám přinese rok 2019

Jaké změny firmám přinese rok 2019
Seyfor, a. s.
03. 01. 2019
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
Jaké změny firmám přinese rok 2019

Podnikatelé v Česku se v roce 2019 připravují na další vlny EET a změny v dani z příjmu. Musí také počítat s plánovanými úpravami zákoníku práce a insolvenčního zákona. V dlouhodobém horizontu je pak klíčový nový stavební zákon.

Začátek zbývajících vln EET

Loni vypadalo, že po mnoha odkladech začne třetí a čtvrtá vlna EET platit od léta 2019.

Vztahuje se například na:

  • zemědělce,
  • dopravce,
  • výrobce,
  • řemeslníky
  • a příslušníky svobodných povolání.

Poslanci ale v roce 2018 nestihli novelu projednat, a proto zatím není jasné, jestli další vlny začnou platit v závěru roku 2019, nebo až v roce 2020.

Součástí návrhu je i off-line režim pro malé podnikatele. Ti by nepotřebovali internet, ale tržby by evidovali na papírové účtenky s unikátním kódem, které by dostali od státu. Podle některých to přinese podnikatelům úlevu, podle jiných jen další administrativní zátěž.

Snížení DPH

Součástí novely zákona o EET je i snížení DPH v sektoru stravování, některých řemeslných a odborných služeb, vodného a stočného. DPH má z 21 na 10 procent klesnout u točeného piva, kadeřnických a holičských služeb nebo oprav jízdních kol, obuvi a oděvů. Změny začnou platit nejdříve na konci roku.

Daň z příjmu a uznatelnost výpůjčních výdajů

Aby firmy nadměrně nesnižovaly svůj daňový základ o náklady na půjčky od společností z vlastní skupiny, stát upraví uznatelnost výpůjčních výdajů. Omezí je do výše 80 milionů korun nebo 30 procent daňové EBITDA (zisk před započtením daní, odpisů a úroků). Neuznatelné výpůjční výdaje si firmy mohou převést do dalších období.

Změna se také týká zdanění při přemístění majetku bez změny vlastníka. Pokud tedy společnost přesune majetek do zahraničí a Česká republika by v důsledku toho ztratila právo danit příjem z budoucího prodeje tohoto majetku, bude se na tuto činnost vztahovat daň. Obě změny měly začít platit už letos, ale pravděpodobně se jimi budete muset řídit až od roku 2020.

Úpravy v zákoníku práce

Pro všechny zaměstnavatele jsou důležité plánované změny v zákoníku práce. Mají obsahovat nový mechanismus valorizace minimální mzdy a podmínky pro stanovení nejnižších úrovní zaručené mzdy. Úpravy se budou týkat i dočasného přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli, návratu do zaměstnání po rodičovské dovolené a dohod mimo pracovní poměr.

Dál politici diskutují o nové definici vícesměnného režimu, o změně dovolených a sdílených pracovních místech. Některé změny mohou začít platit už letos, většina pak v roce 2020.

Novinky v insolvencích

V plánu je také novelizace insolvenčního zákona, která se dotkne všech podnikatelů, kteří zaměstnávají pracovníky v insolvenci. Pravděpodobně dojde k úpravám srážek ze mzdy.

Nově má zákon chránit dlužníky, aby nepřišli o bydlení. Člověk v osobním bankrotu nebude muset prodat svůj byt či dům, pokud jeho hodnota nepřesahuje násobek částky k zajištění obydlí v místě jeho bydliště. Aktualizovaná pravidla také upraví insolvenci u OSVČ. Novela může začít platit ještě letos, ale nejspíš to bude až v roce 2020.

Velké změny ve stavebnictví

Nový stavební zákon má sice nabýt účinnosti až na jaře 2023, ale pro všechny v oboru je důležité již nyní vědět, co se chystá. Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje oddělení propojeného modelu státní správy a místní samosprávy. Stavby by měl povolovat pouze státní stavební úřad – díky tomu by stavebníkům stačilo jen jedno razítko. Vše má usnadnit i digitalizace.

V zákoně se také počítá se zakotvením principu „jednou a dost“, což znamená, že každou připomínku je možné vznést pouze jednou.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.