Podnikání / Zpravodajství/[Květen 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Květen 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Květen 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
24. 07. 2023
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se6
[Květen 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

V květnu představila vláda úsporný balíček, Češi se stále víc zadlužují, nezaměstnanost v Česku dál klesá a rodinné firmy bojují s nedostatkem kvalitních uchazečů o práci. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Úsporný balíček má za úkol uzdravit státní rozpočet

Vlada představila ozdravný balíček – obsahuje 58 opatření, která by měla mít pozitivní dopad na státní rozpočet v letech 2024 a 2025, a to ve výši téměř 150 miliard korun, uvádí iRozhlas. V červnu vláda schválí legislativní znění balíčku a platit by měl od 1. ledna 2024.

Mezi navrhovanými opatřeními je snížení slevy na dani na manželku, zrušení slevy na dani na studenta, zvýšení ceny dálniční známky, nárůst odvodů na sociální pojištění u OSVČ nebo například růst daně z příjmů právnických osob na 21 %. Zmíněné navýšení daně z 19 na 21 % by mělo přinést státu 22 miliard ročně, uvádí server Podnikatel.cz.

Češi se zadlužují. Čím dál víc

Na konci prvního čtvrtletí roku 2023 dlužili Češi přes 3 biliony korun, informuje iRozhlas. To je o sto miliard korun více než loni. Údaje Bankovního a Nebankovního registru ukazují, že s rostoucím zadlužením stoupá objem nespláceného dluhu. Až 80 % dluhů tvoří půjčky na hypotéky a úvěry za bydlení, necelých 20 % jsou krátkodobé úvěry – například na auta, vybavení domácnosti či spotřební zboží.

Rodinné firmy v Česku nabízí stabilitu, kvalifikované lidi ale shání těžko

Průzkum agentury Ipsos pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ukazuje, jak si stojí české rodinné firmy. Momentálně se potýkají s nedostatkem kvalitních zaměstnanců (zejména řemeslníků a technických pracovníků) a v porovnání s velkými společnostmi nemohou nabízet tak atraktivní benefity. Problémy s náborem řeší firmy zvyšováním mezd, nabízením nástupních bonusů, flexibilní pracovní dobou a nabídkou vzdělávacích programů.

Výhodou rodinných firem je stabilita, osobní přístup, rychlé rozhodování a kvalitní kolektiv – dobré vztahy na pracovišti jsou pro mnohé uchazeče zásadní.

Nezaměstnanost v Česku je nejnižší v EU 

Podle údajů Úřadu práce nezaměstnanost v Česku v dubnu 2023 dál klesala, konkrétně na 3,6 %, informuje Forbes. Nezaměstnanost v Česku je nejnižší v celé Evropské unii, koncem dubna bylo u nás bez práce 261 700 lidí, o 11 800 méně než v předchozím měsíci.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka uvádí: „Co se týká nízké nezaměstnanosti, držíme si stále nejlepší postavení v Evropě. To nám dodává určité sebevědomí, že má česká ekonomika pevné základy a je schopna čelit současným výzvám. Čísla ukazují, že z hlediska nezaměstnanosti je optimistický i výhled do budoucna.“

Češi šetří na energiích i na spotřebním zboží

Data projektu Život k nezaplacení ukazují, že vysoká inflace dál ovlivňuje rozpočty českých domácností, nastiňuje iRozhlas. Češi hodně šetří na energiích (polovina respondentů vytápí bydlení na nižší teplotu), potravinách a spotřebním zboží.

České domácnosti s průměrným příjmem také ušetří měsíčně méně peněz – zatímco na podzim roku 2021 ušetřily 8 000 korun, dnes je to o téměř 3 tisíce korun méně. Nejhorší je pak situace u domácností v příjmové chudobě, ty už přes rok hospodaří v minusu.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.